Кері есептің құпиясы

Математика                                                (2 сынып) Аты-жөні: Күзімбетова Ләззат Пернебайқызы Туған жылы: 19.10.1963 ж Білімі: Жоғары «Қорқыт-Ата » атындағы институты Еңбек өтілі: 30 жыл Санаты: 1 Мамандығы: Бастауыш сынып мұғалімі Жұмыс орны: Қызылорда облысы, Шиелі ауданы №45 Ақ Орда мектеп-гимназиясы Сабақтың тақырыбы: Кері есептің құпиясы Білімді тиянақтау: Теңдеу шешу Сабақтың мақсаты:1Кері есептің құпиясы неде? Оны табудың жолдары. Сызықтық теңдеуге дайындау. 2. Оқушыларды білімділікке, тапқырлыққа баулу. 3. Оқушыларды сүйіспеншілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс. Сабақтың түрі: Сынақ-саяхат сабақ. Көрнекіліктері: «Ғажайып гүл» макеті Түрлі-түсті бағалау жұлдызшалары, үлестірмелер, сынақ саяхат сабақ сызбасы                    Сабақтың барысы Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық даярлық: Алақандарын бір-біріне тигізеді Не сездіңдер? -жылылық Достарымыздан жылылық сезініп, көңіл күйіміз қандай? (басбармақпен көрсетеді) Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Бар адамға құрметпен Бас иеміз біз Үй тапсырмасын тексеріп, бағалау:                          Жаңа сабақ «Қызығушылығын ояту» Алыс өлкеде өзендердің ар жағында, асқар-асқар таулардың ұшар шыңында бір ғажайып гүл өседі екен. Сендер мына қақаған аязда өсетін неғылған гүл деп таңқалып отырған боларсыңдар? Ол гүлдің ғажайыптылығын көргілерің келе ме? -Келеді -Олай болса біз сол гүлді көруге ну ормандар мен асау өзендерден өтіп баруымыз керек. Яғни біз сынақ саяхат сабағын өткіземіз. Ол гүлдің бірінші ғажайыптылығын білу үшін сызба бойынша оқулықтағы №1 (114 бет). Есепті оқу, талдау. Кері есепті ауызша құрастыру. Гүлдің бірінші ғажайыптылығы сол қаңтардың қақаған  аязында қалың қарды қақ жарып өседі екен. №2 (144) есепті оқу, салыстыру сызбаға қараймыз.   60 теңге  40 теңге  ? ?     Тақтамен жұмыс: Сәбидің тақиясы-60 тг                          ? тг Сәбидің қолғабы-? 40 тг арзан          Шешуі: 60+(60-40)=80 Жауабы? қолғап пен тақия  80 тг тұрады. Гүлдің екінші ғажайыптылығы ақпанның аязды күндері аппақ гүл жарады екен. №3 есеп (115 бет) кері есепті құрастыру. Тақия-? 40 тг қымбат Қолғап-20 тг                              ? тг Оқушыға  ескерту: Сызбада тақия бірінші тұрса да, есепті қолғаптан бастап құрастырамыз, белгілі затты ұмытпа. Есептің мәтіні. Қолғап 20 тг тұрады,тақия 40 тг қымбат.Тақия мен қолғап қанша тұрады? Шешуі: 20+(40+20)=80 Жауабы: тақия 60 тг, тақия мен қолғап  80 тг тұрады.   Гүлдің  үшінші ғажайыптылығы  Тянь-Шань тауында өседі екен. Кері есепке тиісті проблемалық сұрақтар. 1. Бұлар неге кері есеп? 2.Кері есептің ерекшілігі қандай? 3.Неге қолғап 20 тг,тақия 60 тг еш өзгеріссіз қалды?  Кері есептің құпиясын дәлелдеу үшін екі кері есеп құрастырамыз.    ?                                                                                                  80тг                                           шешуі:(80-20)-20=40                                                         ?қымбат            жауабы: тақия 40тг қымбат           20тг                                                                 60тг                                                            шешуі:60-(80-60)=40                                                       ?арзан                                   80тг                          жауабы:қоғап 40тг арзан      ?     Салыстыру әдісімен өзара кері есептің құпиясын ашу. Сергіту сәті: Айда біреу аспанда Күнде біреу аспанда Тұратұғын елжіреп Бәрімізде бір жүрек Гүлдің төртінші ғажайптылығын білу үшін № 4 есеп(115 бет) шығарамыз. Теңдеуді жаңа әдіспен үйрету. Теңдеудің екі жағынан да бірдей санды азайтамыз. 80+х=60 х=60-8 х=52 8+52=60 Х-8=52 азайту амалынан қосу амалына көшеміз. Яғни 8-ге қосқанда х шығатын санды табу керек.     х=52+8 х=60 60-8=52 60-х=8 теңдеудің екі бөлігімен бірдей санды шегерміз. Х+8=60 х=60-8 х=52 60-52=8 Бұл гүл аппақ қош иісті онша биік емес. Саяхаттан қайтарда жол қысқарту ойындарын ойнаймыз. №5 есеп    математикалық диктант. Балалар қолдарына  « АББАК»  алып (жылжымалы  цифрлар ) көрсетіп отырады. 5онд 3бірл, 0 онд 9 бірл, 5 онд 0 бірл, 7 онд 7 бірл, №6 есеп Домино ойыны. 17+3=20   27+3=30   37+3=40         47+3=50 Шығармашылық жұмыс. Сөзжұмбақ  «Периметр» 1 2 3  П (Ердің суреті)   И        Периметр грек сөзі аударғанда «айнала өлшеймін» деген мағынаны білдіреді. Тақтаға қиылған фигураларды құрастырып көпбұрыштың периметрін Р=16см екенін білдіреді. Көпбұрыш кез-келген тұйық сынық сызық. Сынық сызықтың әрбір бөлігі көпбұрыштың қабырғасы, ал олардың ұштары көпбұрыштың төбелері деп аталады. Көпбұрыштың барлық қабырғасының ұзындығының қосындысы периметрі деп аталады. Қорытынды: Әрбір балаға «Менің Қазақстаным» әнінің сөздерін тарату. Әркім өз орнын тауып тұру. Хормен қортындылау. Үйге: №1(117 бет) кері есепті орындап келу. Гүлдің атын табу. Бағалау: Қызыл жұлдызша-5                 Көк жұлдызша-4                 Сары жұлдызша-3 3 қатардан _ _ _ _ _ оқушы ұяшықтағы жұлдызшаны қосып, қай қатар көп ұпай жинайды анықтап, мадақталады.
Раздел Математика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Математика

(2 сынып)

Аты-жөні: Күзімбетова Ләззат Пернебайқызы

Туған жылы: 19.10.1963 ж

Білімі: Жоғары «Қорқыт-Ата » атындағы институты

Еңбек өтілі: 30 жыл

Санаты: 1

Мамандығы: Бастауыш сынып мұғалімі

Жұмыс орны: Қызылорда облысы, Шиелі ауданы №45 Ақ Орда мектеп-гимназиясы

Сабақтың тақырыбы: Кері есептің құпиясы

Білімді тиянақтау: Теңдеу шешу

Сабақтың мақсаты:1Кері есептің құпиясы неде? Оны табудың жолдары.

Сызықтық теңдеуге дайындау.

2. Оқушыларды білімділікке, тапқырлыққа баулу.

3. Оқушыларды сүйіспеншілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс.

Сабақтың түрі: Сынақ-саяхат сабақ.

Көрнекіліктері: «Ғажайып гүл» макеті

Түрлі-түсті бағалау жұлдызшалары, үлестірмелер, сынақ саяхат сабақ сызбасы

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық даярлық:

Алақандарын бір-біріне тигізеді

Не сездіңдер?

-жылылық

Достарымыздан жылылық сезініп, көңіл күйіміз қандай? (басбармақпен көрсетеді)

Үлкенге де сіз

Кішіге де сіз

Бар адамға құрметпен

Бас иеміз біз

Үй тапсырмасын тексеріп, бағалау:

Жаңа сабақ

«Қызығушылығын ояту»

Алыс өлкеде өзендердің ар жағында, асқар-асқар таулардың ұшар шыңында бір ғажайып гүл өседі екен. Сендер мына қақаған аязда өсетін неғылған гүл деп таңқалып отырған боларсыңдар? Ол гүлдің ғажайыптылығын көргілерің келе ме?

-Келеді

-Олай болса біз сол гүлді көруге ну ормандар мен асау өзендерден өтіп баруымыз керек. Яғни біз сынақ саяхат сабағын өткіземіз.

Ол гүлдің бірінші ғажайыптылығын білу үшін сызба бойынша оқулықтағы №1 (114 бет). Есепті оқу, талдау. Кері есепті ауызша құрастыру. Гүлдің бірінші ғажайыптылығы сол қаңтардың қақаған аязында қалың қарды қақ жарып өседі екен.

№2 (144) есепті оқу, салыстыру сызбаға қараймыз.

60 теңге

40 теңге

?

?

ТКері есептің құпиясыақтамен жұмыс:

СКері есептің құпиясыәбидің тақиясы-60 тг ? тг

Сәбидің қолғабы-? 40 тг арзан

Шешуі: 60+(60-40)=80

Жауабы? қолғап пен тақия 80 тг тұрады.

Гүлдің екінші ғажайыптылығы ақпанның аязды күндері аппақ гүл жарады екен.

№3 есеп (115 бет) кері есепті құрастыру.

ТКері есептің құпиясыКері есептің құпиясыақия-? 40 тг қымбат

Қолғап-20 тг ? тг

Оқушыға ескерту: Сызбада тақия бірінші тұрса да, есепті қолғаптан бастап құрастырамыз, белгілі затты ұмытпа.

Есептің мәтіні. Қолғап 20 тг тұрады,тақия 40 тг қымбат.Тақия мен қолғап қанша тұрады?

Шешуі: 20+(40+20)=80

Жауабы: тақия 60 тг, тақия мен қолғап 80 тг тұрады.

Гүлдің үшінші ғажайыптылығы Тянь-Шань тауында өседі екен. Кері есепке тиісті проблемалық сұрақтар.

1. Бұлар неге кері есеп?

2.Кері есептің ерекшілігі қандай?

3.Неге қолғап 20 тг,тақия 60 тг еш өзгеріссіз қалды?

Кері есептің құпиясыКері есептің құпиясыКері есептің құпиясын дәлелдеу үшін екі кері есеп құрастырамыз.

?Кері есептің құпиясы

80тг шешуі:(80-20)-20=40

?қымбат жауабы: тақия 40тг қымбат

20тг





Кері есептің құпиясы

60тг Кері есептің құпиясыКері есептің құпиясышешуі:60-(80-60)=40

?арзан

80тг жауабы:қоғап 40тг арзан

?

Салыстыру әдісімен өзара кері есептің құпиясын ашу.

Сергіту сәті:

Айда біреу аспанда

Күнде біреу аспанда

Тұратұғын елжіреп

Бәрімізде бір жүрек

Гүлдің төртінші ғажайптылығын білу үшін № 4 есеп(115 бет) шығарамыз.

Теңдеуді жаңа әдіспен үйрету.

Теңдеудің екі жағынан да бірдей санды азайтамыз.

80+х=60

х=60-8

х=52

8+52=60

Х-8=52 азайту амалынан қосу амалына көшеміз.

Яғни 8-ге қосқанда х шығатын санды табу керек.

х=52+8

х=60

60-8=52

60-х=8 теңдеудің екі бөлігімен бірдей санды шегерміз.

Х+8=60

х=60-8

х=52

60-52=8

Бұл гүл аппақ қош иісті онша биік емес.

Саяхаттан қайтарда жол қысқарту ойындарын ойнаймыз.

№5 есеп математикалық диктант.

Балалар қолдарына « АББАК» алып (жылжымалы цифрлар ) көрсетіп отырады.

5онд 3бірл, 0 онд 9 бірл, 5 онд 0 бірл, 7 онд 7 бірл,

№6 есеп Домино ойыны.

17+3=20 27+3=30 37+3=40 47+3=50

Шығармашылық жұмыс.

Сөзжұмбақ «Периметр»

1 2 3

П (Ердің суреті) И

Периметр грек сөзі аударғанда «айнала өлшеймін» деген мағынаны білдіреді.

Тақтаға қиылған фигураларды құрастырып көпбұрыштың периметрін Р=16см екенін білдіреді.

Көпбұрыш кез-келген тұйық сынық сызық. Сынық сызықтың әрбір бөлігі көпбұрыштың қабырғасы, ал олардың ұштары көпбұрыштың төбелері деп аталады. Көпбұрыштың барлық қабырғасының ұзындығының қосындысы периметрі деп аталады.

Қорытынды:

Әрбір балаға «Менің Қазақстаным» әнінің сөздерін тарату. Әркім өз орнын тауып тұру.

Хормен қортындылау.

Үйге: №1(117 бет) кері есепті орындап келу. Гүлдің атын табу.

Бағалау: Қызыл жұлдызша-5

Көк жұлдызша-4

Сары жұлдызша-3

3 қатардан _ _ _ _ _ оқушы ұяшықтағы жұлдызшаны қосып, қай қатар көп ұпай жинайды анықтап, мадақталады.



© 2010-2022