- Преподавателю
- Математика
- Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшектерге амалдар колдану
Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшектерге амалдар колдану
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Ногаева Э.М. |
Дата | 17.02.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Дарынды балаларға арналған
ШҚО мамандандырылган мектеп-лицей-интернаты
АШЫҚ САБАҚ
Сыныбы:
Пәні: Алгебра
Тақырыбы: Рационал бөлшектерді кортындылау
Пән мұғалімі: Ноғаева Эльмира Маликовна
Өтілген мерзімі: 9 наурыз 2012 жыл
Өскемен қаласы, 2011 жыл
Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшектерге амалдар колдану
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Рационал бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлу ережелері мен қасиеттері бойынша алған білімдерін қорытындылау
Дамытушылық: Логикалық ойлау , салыстыру, зерттеу, ой қорыту қабілетін, дамыту
Тәрбиелілік: Оқушылардың пәнге қызығушылығын, белсенділігін арттыру, өз бетінше жімыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қорытынды
Қолданылған әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, есептер шығару, тестік жұмыс, ішінара ізденту, зерттеу, салыстыру, сәйкестендіру, қорытынды жасау(анализ-синтез)
Сабақ көрнекілігі: Интерактивті тақта, презетация, таратпа материалдар, тестік тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: кезеңі.сабақтің мақсат міндетін анықтау (үй тапсырмасын тексеру. (№270, 271)
ІІ. «Ұяшық сырын аш» ойыны (сұрақ, жауап арқылы өткенді қайталап қорытындылау)
Ойын түрі: сұрақ-жауап
Ойын шарты: оқушылар интерактивті тақтадан көрсетілген сұрақтарға жауап беруі керек;
-
Рационал бөлшектерді көбейту ережесін тұжырымда
(Бөлшктердің алымдарын жеке бөлімдерин жеке көбейтеміз,алымдарының көбейтіндісін алымына,бөлімдерінің көбейтіндісін бөліміне жазамыз,мүмкін болған жагдайда қысқартуды орындаймыз)
-
Рационал бөлшектерді бөлу ережесін тұжырымда
(Рационал бөлшектерді бөлу үшін бірінші бөлшекті,екінші бөлшекке кері бөлшекке көбейту керек)
-
Рационал бөлшектерді қосудың алгоритмі айтып бер.
(Бөлімдері бірдей рационал бөлшектерді қосу үшін,олардың алымдарын қосып,бөліммдерін өзгеріссіз қалдыру кекер,л бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін,оларды ортақ бөлімге келтіріп қосамыз)
-
Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
(Рационал бөлшектердің алымы мен бөлімін бірдей көбейткіштерге бөлу)
5. Рационал өрнектер дегеніміз не?(Бүтін және бөлшек өрнектерді рационал өрнектер деп атайды)
6. : =
7. =
8.Айнымалының кандай мәнінде бөлшегінің мағынасы болмайды?
ІІІ. «Жауабыңды сәйкестендір»
Ойын түрі: топтық жұмыс
Ойын шарты: ар топтан окушы шыгып интерактивті тактадагы тапсырмалардын сәйкес жауабын жауабын аныктау керек.
Ойын мақсаты: рационал бөлшектерге амалдарды дурыс орындауы керек.
IV. «Кім жылдам?!»
Ойын түрі: топтық жұмыс
Ойын шарты: нұсқа бойынша әр қатарда отырған оқушыларға есеп жазылған парақ таратылады, ойын қорытындысы оқушыдан дұрыс шығарылған есеппен бірге жылдамдықты талап етеді
Ойын мақсаты: бөлімдері әртүрлі рационал бөлшектерді қосу-азайту, көбейту -бөлу амалдарын ұқыптылықпен дұрыс орындау
V«Білім тексеру тесті»
Ойын түрі: өздік жұмыс
Ойын шарты: тақтада көрсетілген сұрақтарға жауап беру
Ойын мақсаты: бөлімдері әртүрлі рационал бөлшектерді қосу-азайту,көбейту -бөлу амалдарын ұқыптылықпен дұрыс орындау
VI. Сабақты қорытындылау: үйге тапсырма беру, оқушыларды бағалау.
.
I Ұйымдастыру кезеңі: Бүгінгі сабағымыз 6 бөлімнен тұрады. Сабақтың мақсатын айту, сабақты өту ережесімен таныстыру, сабақты ойын түрінде өткізу
ІІ бөлім. «Ұяшык сырын аш» ойыны.
ІІІ бөлім. «Жауабыңды сәйкестендіру» ойыны бойынша (10-12 мин).
Сынып 3 топқа бөлінеді. №273 есеп бойынша
І-топ.
= ;
ІІ-топ.
=
ІІІ-топ.
=
І-топ.
=
ІІ-топ.
=
ІІІ-топ.
ІV бөлім. . «Кім жылдам»?
1-есеп
2- есеп
6- есеп
Оқушы аты: __________________
Оқушы аты: __________________
Оқушы аты: __________________
Оқушы аты: __________________
Оқушы аты: __________________
V бөлім. Тест тапсырмалары.
1. Бөлшекті қысқартыңдар.
А) В) С) Д)
2.Азайтуды орындаңдар:
А) В) С) Д)
3. Бөлуді орындаңдар:
А) В) С) Д)
4. Өрнекті ықшамда:
А) В) С) Д)
5. Қосуды орында:
А) В) С) Д)
Қорытындылау: Оқушылардың рационал бөлшектерді көбейту және бөлуге байланысты қолданылған ойындар, тесттер, деңгейлік тапсырмаларға байланысты жұмыстарын қорытындылау.
Үйге тапырма: №275 (2,4,6), №276 (2,4,6).
Оқушыларды бағалау.