- Преподавателю
- Математика
- Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе - теңдіктерді қолдануға есептер шығару (9 сынып)
Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе - теңдіктерді қолдануға есептер шығару (9 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Ашимова К.С. |
Дата | 21.10.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сынып: 9
Тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе - теңдіктерді қолдануға есептер шығару
Мақсаты: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру жайлы алған білімдері мен біліктерін жүйелеп жалпылау.
Міндеті:
1) Білімділік: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді есеп шығару барысында дұрыс қолдана білу.
2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын, стандарттан тыс ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.
3) Тәрбиелік: Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын қалыптастыру.
Типі: Жалпылау сабағы
Сабақ түрі: жаттықтыру - практикум
Көрнекі құрал: интерактивті тақта, слайдтар, формулалар
Сабақтың құрылымы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Үй тапсырмасы
ІІІ. Есеп шығару кезеңі
IV. Сабақты бекіту
V. Бағалау
VI. Үйге тапсырма
VІІ. Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру .
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
«Мен саған тілеймін» тренинг арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыруды ұйымдастыру. Орнымыздан тұрып « шеңбер құрып» бір-бірімізге қарап жылы тілек айту «Мен саған тілеймін... Жылы атмосфера орнауы.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
а) Практикалық бөлім:
№316 /ә/, №320 / б; в/. (есептің жауабы интерактивті тақтада көрсетіледі, оқушылар бір - бірімен дәптерлерін алмастырыу арқылы үй жұмысын тексереді)
ә) Теориялық бөлім: ( өткенді шолу, еске түсіру)
«Тригонометриялық лото»
Тышқанның көмегімен берілген жауаптарды дұрыс тауып орналастыру керек
Жауап: ;; ; ; 1;.
ІІІ. Есеп шығару кезеңі:
Мұғалім : Балалар есеп шығарғанда жиі қолданатын радианмен (градуспен) берілетін α бұрышына байланысты тригонометриялық функциялардың мәндерін кестемен берілетінін білеміз, бірақ есептеулер кезінде жиі ұмытып қала береміз, сондықтан кестедегі мәндерді есте сақтау үшін өзіміздің алақанымызды пайдалансақ болады.
Синусты табу ережесін қарастырайық. - Үлкен бармақ пен ең кіші саусақтың қиылысуында Ай ортасы бар. Саусақтарды кеңірек айқара ашу керек. . Егер саусақтарды Ай ортасы шығатын сәулелер десек, онда кішкентай саусақтың бағыты 00 береді.
№0 мен №1 арасы 300 , №0 мен №2 арасы 450 , №0 мен №3 арасы 600, №0 мен №4 арасы 900
Мына формуланы есте сақтау керек: , мұндағы n- саусақ нөмірі.
Саусақтарды нөмірлесек,
Саусақ №
α бұрышының мәні
№0 кішкентай саусақ (шынашақ)
сәйкесінше 00
№1 Аты жоқ саусақ (шылдыр шүмек)
сәйкесінше 300
№2 ортаңғы саусақ (ортаң терек)
сәйкесінше 450
№3 сұқ саусақ (балаң үйрек)
сәйкесінше 600
№4 Бас бармақ
сәйкесінше 900
Косинуста керсінше қарастырамыз. / бұл кестені оқушылардың өздеріңе толтыртамын/
Саусақ №
α бұрышының мәні
№4 Бас бармақ
сәйкесінше 00
№3 сұқ саусақ (балаң үйрек)
сәйкесінше 300
№2 ортаңғы саусақ (ортаң терек)
сәйкесінше 450
№1 Аты жоқ саусақ (шылдыр шүмек)
сәйкесінше 600
№0 кішкентай саусақ (шынашақ)
сәйкесінше 900
Енді осы үйренгенімізді есеп шығаруда қолданып көрелік.
ІІІ. Есеп шығару кезеңі:
«Кім жылдам» ойыны
(Интерактивтік тақта арқылы деңгейлік тапсырмалар орындау. Жылдам орындаған оқушы тақтаға шығады)
А
№1. өрнегі ықшамдап, а) α=300, ә) α=600 -ғы мәнін табыңдар
Шешуі:
а) ә)
В
№2. өрнегін ықшамдап , а) α=450, ә) α=900 -ғы мәнін табыңдар
Шешуі:
ә)
С
№3.Тепе - теңдікті дәлелдендер:
Шешуі:
Шығармашылық жұмыс: Емтихан есептер жинағы
№4 есептендер.
Шешуі:
IV. Сабақты бекіту
МАБ тест тапсырмалары:
1.Өрнекті ықшамдаңдар:
-
cosα B) sinα C) tgα D) sin 2 α E) cos 2 α
2. Өрнекті ықшамдаңдар: sin2800+cos2800
-
0 B) -1 C) 2 D) 1 E) -2
3.Егер болса, cos2α табыңыдар:
-
0 B) 1 C) 2 D) -1 E) √2
4.Өрнекті ықшамдаңдар: (sinα-cosα)2+2sinαcosα
-
1 B) -1 C) cosα D) sinα E) 2 sinα
5.Өрнекті ықшамдаңдар:
-
B) 1 C) D) E)
(тест жауабы интерактивті тақтада көрсетіледі, оқушылар бір - бірімен дәптерлерін алмастырыу арқылы тесттерін тексереді)
V. Бағалау
(Оқушылар бағалау парағы арқылы өзің-өзі бағалайды.)
Оқушының өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты жөні:
Күні:
№
критерийлер
Бағалау түрлері
Толық
2
Жартылай
1
Мүлдем жоқ
0
1
Үй тапсырмасын орындадым
2
Сабақтағы белсенділігім
3
Тапсырманы түсініп, талдай алдым
4
Тест тапсырмасын орындай алдым
5
Тақырыпты меңгеруім
Оқушының өзіндік есебі
№
критерийлер
Бағалау түрлері
Себебі
1
Үй тапсырмасын орындамау себебім
2
Сыныптағы белсенділігімнің төмендігі
3
Тапсырманы түсініп, талдай алмауым
4
Тест тапсырмасын орындай алмауым
5
Тақырыпты меңгермеу себебім
Бүгінгі сабақтағы өзіме қойған бағам:
Кемшілігімді қалай түзетем:
VІ. Үйге тапсырма №321, №322
VІІ. Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру .