- Преподавателю
- Математика
- Ауызша есептеу арқылы оқушылардың логикалық ойлауларын жетілдіру
Ауызша есептеу арқылы оқушылардың логикалық ойлауларын жетілдіру
Раздел | Математика |
Класс | 3 класс |
Тип | Тесты |
Автор | Какенова Д.М. |
Дата | 28.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Қарағанды қаласы №41ЖББОМ
Какенова Даметкен Мугдариевна бастауыш сынып мұғалімі
Математика шеберлік сабағы
3 «Ә»сынып
Сабақтың тақырыбы: Ауызша есептеу арқылы оқушылардың логикалық ойлауларын жетілдіру.
Сабақтың мақсаты:1. Оқушылардың математикаға қызығушылықтарын, ынтасын, зейінін, ойын элементтері арқылы арттыру.
2.Ой өрісін кеңейту,логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
3.Бәсекеге қабілетті тұлға тәрбиелеу, шығармашылыққа баулу.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: Брейн-ринг.
Пәнаралық байланыс:
Көрнекілігі: Планшет, слайдтар, қоңырау (сигналдық белгі үшін)
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларға сәттілік тілеу.
Математика - ақыл- ой гимнастикасы. Ендеше ой гимнастикасын жасайық.
«Доп» арқылы ауызша бірнеше амалдар орындау.
Математика - ермек емес балалық,
Математика - көрегендік, даналық.
Математика - құрметтеуге лайық,
Кел, балалар, мұны жақсы ұғайық! -дей отырып бүгінгі сабағымызды бастаймыз.
-Бүгінгі шеберлік сабағымыз бәрімізге таныс ойынның бір түрі «Брэйн-ринг» түрінде болмақ. Яғни жарыс түрінде өтеді. Бұл ойынды оқушылар үш топқа бөлініп ойнайды. Бұл ойын бірнеше рингтен тұрады.
- Әр топ сабақ соңында өздерінің ұпай сандарына байланысты атқа ие болады.
«Тапқырлар» «Ойшылдар» « Алғырлар»
Әр бір дұрыс жауаптарға геометриялық фигуралар беріледі (әр топқа).
1-ринг. Бәйге. 1. Есепте. Артық өрнекті тап
67 - 42 = 25
32 - 7 = 25
75 - 50 = 25
89 - 65 = 24 артық өрнек
58 - 33 = 25
46 - 21 = 25
2-ринг. «Шапшаң есепте». 1. Ойлан, тап
(Жауабы: үшбұрыш - 2, төртбұр - 4, дөңгелек - 3)
12 = 3 * 2 * 2
12 = 3 * 4
24 = 2 * 2 * 2 * 3
24 = 2 * 3 * 4
2. «Қызықты қоршаулар»
95 = 48 + (32 ) + 15
95 = 48 + (34) + 13
95 = 13 + (67) + 15
100 = 34 + 39 + 2
100 = 34 + 10 + 56
100 = 56 + 17 + 27
90 = 57 + 11 + 22
90 = 57 + 12 + 21
90 = 21 + 47 + 22
3-ринг. «Кім жылдам?». Ауызша есептеу.
72 : 8 * 4 + 6 : 7 = (6) 81: 9 * 6+18 : 8 = (9) 63 : 7 * 6 + 18 : 8 = (9)
4-ринг. «Тапқырлыққа тапсырмалар». (сергіту сәті )
Мына суреттерде қанша үшбұрыштар, қанша төртбұрыштар бар?
(адам, үй, күшік бейнесі)
Қатынасушылармен жұмыс: «Сиқырлы шаршылар»
-5 таяқшаны қалай ауыстырғанда 2 шаршы шығады?
5-ринг. «Заңдылығын тап»
Нәтиже 100 болатындай, 5 5 5 5 цифрларының арасына жақшалар мен амалдар таңбасын қой. Жауабы: (5+5) *(5+5) = 100
6-ринг. Математикалық жекпе-жек
Сандар қатарын жалғастыр: 7 14 21 ... (28, 35, 42,49, 56,63,70)
8 16 24 ... (32,40, 48,56,64,72,80)
9 18 27 ... (36, 45,54,63,72,81,90)
7-ринг. «Ойлан, тап».
-1 үлкен және бірдей 4 кішкене шаршы алу үшін, 3 таяқшаны қалай жылжыту керек?
-Сызбада неше шаршы бар? Екі таяқшаны ауыстырып, 3 бірдей шаршыны қалай алуға болады? 2 таяқшаны қосып, қалай 4 бірдей шаршы алуға болады?
Қорытынды кезең. Әр топ жетекшісі өздерінің ұпай сандарын есептеп шығарады да топ аттарына ие болады. Топтарға қошемет көрсету.
Оқушылар білімін мадақтау
Қиын есеп оңай - ақ шығар,
Миды егер шынықтырсаң.
Жеңімпаздар алға озар,
Математиканы болса ұғар.