Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Жай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануАқтөбе қаласының №56 жалпы орта білім беретін мектептің математика пәні мұғалімі Турешова Фариза Серікбайқызы

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Мақсаты:
Білімділігі: Жай бөлшектерге амалдар қолдануды ойын түрде қайталау

Дамытушылығы: Ойын арқылы оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін арттыру, өз ойын жеткізе білу дағдысын қалыптастырц
3) Тәрбиелілігі: Сабақ барысында есептер арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасы мен жігерін арттыру, намысын қорғауға баулу.
Сабақтың түрі: ойын түрінде
Сабақтың әдісі: ойын арқылы бекіту

Бүгін біз сабақта жай бөлшектерге амалдар қолдануды ойын ойнау арқылы бекітеміз. 5-класс оқушылары 4 топқа бөлінеді. Әр топтың капитаны болады. Әр топ бірін-бірі тексеру арқылы бағалайды. Оқушыларға сәйкесті бағалары үшбұрыш, төртбұрыш, жұлдызша берілу арқылы бағаланады. Әр топ капитаны бағалау парағына бағаларын қояды.

1.Үй тапсырмасын тексеру № 1190, №1192
2.Тапсырмалар. Әр топтың капитандары кезегімен кубты лақтырады, жұп жағы - 2-і және 4-і топтар, тақ жағы - 1-і және 3-і топтар тапсырманы орындайды.

Тапсырма 1

1. Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану = Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану 3. Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану =Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану

2. Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану = Жай бөлшектерге амалдар қолдану 4. Жай бөлшектерге амалдар қолдану : Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану =Жай бөлшектерге амалдар қолдану Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Тапсырма 2

Жай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдануЖай бөлшектерге амалдар қолдану= Жай бөлшектерге амалдар қолдану =

: Жай бөлшектерге амалдар қолдану = + Жай бөлшектерге амалдар қолдану =

- Жай бөлшектерге амалдар қолдану = =

ә) Жай бөлшектерге амалдар қолдану

3 + 1 Жай бөлшектерге амалдар қолдану = 4 Жай бөлшектерге амалдар қолдану

+

Тапсырма 3

Түлкі қоянға: мен өзімнің үшбұрыш тәріздес шарбағымның екі қабырғасын өлшедім. Олардың өлшемдері Жай бөлшектерге амалдар қолдану м және Жай бөлшектерге амалдар қолдану м . Ал үшінші қабырғасын өлшей алмай тұрмын, себебі оны жыра қиып тұр. Менің көршім қасқыр менің шарбағымның периметрі 12 м екенін айтты. Бірақ мен бәрібір сол қабырғаны өлшей алмай тұрмын. Өйткені мен «периметр» сөзін бұрын естімеппін және оны қолдануды білмеймін.

Мұғалім: Балалар, түлкіге үшбұрыштың үшінші қабырғасын есептеп табуға көмектесейік.

(Тапсырма орындалғаннан кейін мына түрде болады)

[12-(Жай бөлшектерге амалдар қолдану+2Жай бөлшектерге амалдар қолдану)Жай бөлшектерге амалдар қолдану]

Тапсырма 4

Тиісті сандарды тауып, сиқырлы квадраттың бос тор көздерін толтырайық.

Тапсырма 5

Тест

1. Бөлшектерді алдын ала қысқартып, амалдарды орында: Жай бөлшектерге амалдар қолдану

А) Жай бөлшектерге амалдар қолдану; Ә) Жай бөлшектерге амалдар қолдану; Б) 1Жай бөлшектерге амалдар қолдану; В) 1Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

2. Теңдеуді шеш: у + 3Жай бөлшектерге амалдар қолдану= 5Жай бөлшектерге амалдар қолдану .

А. 2Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; Ә. 2Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; Б. 2Жай бөлшектерге амалдар қолдану ; В. 9Жай бөлшектерге амалдар қолдану .

3. 2. Өрнектің мәнін тап:

2 Жай бөлшектерге амалдар қолдану а - 1 Жай бөлшектерге амалдар қолдану мұндағы а = Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

А) Жай бөлшектерге амалдар қолдану; Ә) 1 Жай бөлшектерге амалдар қолдану; Б) Жай бөлшектерге амалдар қолдану; В) Жай бөлшектерге амалдар қолдану.

4. Бөлуді орында: Жай бөлшектерге амалдар қолдану

А) Жай бөлшектерге амалдар қолдану Ә) 3; Б) Жай бөлшектерге амалдар қолдану В) 4Жай бөлшектерге амалдар қолдану

5. Амалдарды орында: 9Жай бөлшектерге амалдар қолдану

А) 3Жай бөлшектерге амалдар қолдану Ә) 25Жай бөлшектерге амалдар қолдану Б) Жай бөлшектерге амалдар қолдану В) 1Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Тапсырма 6

Мынандай тұжырымдамалар дұрыс па?

Дұрыс болса оқушылар көк түсті қағазды, қате болса қызыл түсті қағаздарын көтереді.

1.Егер көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең.

2.Алымы бөліміне тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.

3.Натурал санды бөлшек санға көбейткенде натурал сан бөлшек алымына көбейтіп, көбейтінді бөлшектің алымы болады да, бөлімі өзгеріссіз қалады.

4.Алымы бөлімінен үлкен бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

5. 1 сағаттың төрттен бірі жарты сағат.

6. Санды нөлге бөлуге болады.

3. Жай бөлшектерге амалдар қолдану жөнінде не білдім? Болашақта не білгім келеді?

Қорытындылау. Әрбір топтың жинаған ұпайлары саналады. Нәтижесінде жеңмпаз топ анықталады. Оқушылар бағалау парағы бойынша бағаланады.

4. Үйге тапсырма: №1196, №1199

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

Үй жұмысы

Тапсырма 1не 2

Тапсырма 3 не 4

Тапсырма 5 не 6

Қорытынды баға



© 2010-2022