- Преподавателю
- Математика
- Конспект урока по математике «Функцияның қасиеттері, туындысы, графигі»
Конспект урока по математике «Функцияның қасиеттері, туындысы, графигі»
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Раисов Б.С. |
Дата | 18.12.2013 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Шығыс Қазақстан облысы Аягөз қаласы
«№5 жалпы білім беретін орта мектеп»
коммуналдық мемлекттік
мекемесінің математика пәні мұғалімі
Оспанова Күлмесқан Ермұхамедқызы
Мен , Оспанова Күлмесқан Ермұхамедқызы
23.01.1967 жылы дүниеге келдім..
1989 жылы Н.К.Крупская атындағы Семей
педагогикалық институтын «Математика және қосымша физика» мамандығы бойынша бітіріп ,қазіргі уақытта ШҚО .Аягөз қаласындағы «№5жалпы білім беретін орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесінде математика пәнінң мұғалімімін. Педагогикалық стажым 25 жыл . Қосымша кәсіподақ төрайымы қызметін атқарып жүрмін.
Дәріс алған оқушыларым аудандық, облыстық олимпиада жүлдегері.Әртүрлі Халықаралық, республикалық, облыстық, қашықтық, аймақтық сайыстардың жүлделі орын иегерлері.
ҰБТ -да оқушыларым жоғары нәтиже көретіп , 2 оқушым «Алтын белгі» иегерлері, кейбіреулері жоғары оқу орындарын бітіріп, өз мамандықтары бойынша жұмыс істеп жүрсе, кейбіреулері оқуларын жалғастыруда. Менің ұсынып отырған сабақ жоспарым оқушыларды ҰБТ-ға дайындау мақсатында алынған. Себебі тест кезінде графиктер бойынша есептер кездесті.
Сабақтың тақырыбы: Функцияның қасиеттері,туындысы, графигі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Функция,оның қасиеттері, туындысы, графигі жөніндегі
білімдерін тиянақтау, толықтыру, өзіндік ізденістерін қалыптастыру, өз
білімін бақылау, теориялық білімін күнделікті өмірде қолдана білу
қасиеттерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Логикалық ой- өрісін дамыту, пәнге деген қызығушылығын
арттыру,шығармашылыққа баулу, білім, білік дағдысын
тексеру.
Тәрбиелік: Оқушыларды берілген тапсырмаларды тиянақты орындай
білуге, шапшаңдыққа,тез есептей білуге ұйымшылдыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес қайталау сабағы.
Сабақтың әдістері: Деңгейлеп - саралап оқыту, ой қозғау,
сұрақ - жауап, топтық сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайдтар, кестелер.
Сабақтың жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі.Класс оқушыларын екі топқа бөліп,топ аттарын,топ жетекшілерін тағайындау.
2. «Мен саған , сен маған» сұрақ - жауап ойыны, мұнда әр топ өздері дайындап әкелген сұрақтарын бір -біріне қояды.
3.Деңгейлік есептер шығарту. Кесте бойынша жұмыс. Әр топ берілген функция бойынша 7 есеп шығарады.
4. «Кім жылдам ?» ойыны, ауызша есеп шығару. Формула бойынша функция графигінің схемасын салу.
5. Топ жетекшілерінің сайысы. Интерактивті тақтада берілген ұяшықтарды таңдай отырып ,есептер шығарту.
6.Сабақты бекіту. 5 минуттық 3 сұрақтан тұратын тест алу.
7.Үйге тапсырма беру. Шығармашылық жұмыс ретінде әр оқушы график бойынша формула жазуға, формула бойынша графикті табуға есептер қарастырып келу.
8. Бағалау.
9 Сабақты қорытындылау.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.»Мен саған, сен маған» ойыны.
3.Кестемен жұмыс.
I топ
«Максимум»
II топ
«Минимум»
Функция түрі
Нені табу керек
Функция түрі
у= +4
у = 1 - 2
х + 4
1 ұпай
Анықталу облысын
1 ұпай
2 ұпай
Туындысын
2 ұпай
3 ұпай
Кері функциясын
3 ұпай
5 ұпай
Алғашқы функциясын
5 ұпай
4 ұпай
Осьтермен қиылысу нүтесін
4 ұпай
1 ұпай
Функцияны жұп,тақтылығын анықтау
1 ұпай
3 ұпай
Графигін салу
3 ұпай
4. Ауызша есеп, Функция графигінің схемасын салу.
I топ: у= (х-5)2 +2 (1ұпай) II топ : у=(х+3)2
у= 1 + 6 (1ұпай ) у = 1 -5
х - 2 х + 2
5. Топ жетекшілерінің сайысы.
1-есеп: туындысын тап. f(x)= tg72x ( 5ұпай)
2- есеп: f '(x)= 0 теңдеуін шеш. f(x)= 5 sin3x (3ұпай)
3-есеп: у=х2 -2х +10 функцияның мәндер жиынын тап. (1 ұпай)
4- есеп: у= -1 функциясының графигін сал. (1 ұпай)
5- есеп: f(x)= sin(3х-4) алғашқы функциясын тап. (4 ұпай)
6- есеп: график бойынша формула жаз.
у
3
0 2 х
Тест жұмысы:
1. у=-х2 +5 функциясының графигін көрсет. у
У 3 у 4
-1 х -1 х 2 х
у у
5
2
Х х
-3
2). f(x) = 1/3 sin2x функциясының туындысын тап.
А) соs 2 x; Ә) 2/3 соs 2 x; Б) sin 2x ; В) 1/3 соs x; Г) tg(x)
3. Графиктің схемасы бойынша функция формуласын тап.
А) Ә)
Б) В)
Г)
Дұрыс жауаптары: 1) Г; 2) Ә; 3) Г
Үйге тапсырма:
Әр оқушы график бойынша формула жазуға, формула бойынша график табуға
екі есептен қарастырып келу