- Преподавателю
- Математика
- Сабақ жоспар СЫЗЫҚТЫҚ ФУНКЦИЯ ЖӘНЕ ОНЫҢ ГРАФИГІ (7 сынып)
Сабақ жоспар СЫЗЫҚТЫҚ ФУНКЦИЯ ЖӘНЕ ОНЫҢ ГРАФИГІ (7 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 7 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Шажабаева Н.С. |
Дата | 09.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Тақырыбы: СЫЗЫҚТЫҚ ФУНКЦИЯ ЖӘНЕ ОНЫҢ ГРАФИГІ. | ||
Мақсат: | ||
| Білім | • Сызықтық функция және оның графигін таниды. |
Түсінік | • Сызықтық функцияның графигін салуды түсінеді. | |
| Қолданым әрекеті | • Кесте құру арқылы сызықты функцияның графигін салады. |
Талдау әрекеті | • Сызықты функцияның графигі қандай сызық болатынын талдайды. | |
Шығармашылық әрекет | • Формуламен берілген сызықты функцияның мәнін табады. | |
| Бағамдау әрекеті | • Математика пәнінен сызықтық функция және оның графигін білу маңызды деп бағалайды. |
Сабақ құрылымы: | ||
| І. Ақпарат алмасу (5 мин.). ІІ. Алғашқы бекіту ( 3 мин.). ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (25 мин.). ІV. Шығармашылық қалыптастыру (7 мин.). V. Бағамдау - бағалау (5 мин.). | |
Сабақ типі: | ||
| •Жаңа тақырып меңгеру. | |
Оқыту әдісі: | ||
| • Репродуктивті, ішінара ізденушілік | |
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі: | ||
| • Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды. | |
Негізгі ұғымдар мен терминдер: | ||
| • Сызықты функция, график | |
Оқушыда дағды қалыптастыру: | ||
| • өзін-өзі дамыту дағдылары - өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып қанағаттану, осындай «сәттілік сәтіне» ұмтылу; ұжымда жұмыс істеу дағдылары - ұжым мүшесі ретінде өзінің жауапкершілігін сезіну, өзгелерге кедергі келтірмей ортақ жұмысқа белсенді атсалыса білу, бүкіл топ жұмысының нәтижесін көре білу, объективті бағалай алуы, оны сынып алдында қорғай алуы. | |
Ақпарат көздері: | ||
| 1. Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2-басылым/А.Е. Әбілқасымова, Т.П.Кучер, З.А Жұмағұлова Алматы, Мектеп,2011 2. А.Е. Әбілқасымова Математика. Дидактикалық құрал. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған.- Алматы, Мектеп, 2011ж. 3.А.Е. Әбілқасымова Математика 6-сыныбына арналған оқу-әдістемелік құрал / Алматы, Мектеп, 2011. 4. Т.А. Алдамұратова Координаталық түзуде, В.И. Тупаева. Математика. Дидактикалық құрал. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған. 5. Алдамұратова Т.А Математика. 6-сыныбына арналған оқу-әдістемелік құрал. Алматы,Атамұра, 2011. | |
Оқушы жетістігін бағалау: | ||
| • Оқушының оқу іс-әрекеті ол АБ, ҚҚ блогындағы тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады. Сонымен бірге оқушыға ШӘ блогындағы тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл қойылады. | |
САБАҚ БЛОКТАРЫ |
і. АҚПАРАТ АЛМАСУ.
ТАҚЫРЫП ЖОСПАРЫ:
-
Сызықты функция
-
График бойынша функцияны формуламен жазуды үйренейік.
1- слайд 1- тақырыпша Сызықты функция
2- слайд
у = kx + b формуласымен (мұндағы х-тәуелсіз айнымалы, k және b - кандай бір сандар) беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды.
3- слайд
Мысалы: у = -2х + 3,4; у = 7; у = 12х; у = 0 - сызықтық функциялар.
4- слайд
у = kx + b (мұндағы k және b - тұрақты сандар) сызықтық функциясының графигі түзу болады.
5- слайд
Түбірлері бірдей теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады.
Мысалы, 4(х-3)=0 теңдеуі мен 4х-12=0 теңдеуі мәндес теңдеулер, себебі
4(х-3)=0 теңдеуінің де түбірі 3-ке тең, 4х-12=0 теңдеуінің де түбірі 3-ке тең.
Ескеретін жағдай: кейде теңдеудің түбірі болмайды.
Түбірлері болмайтын теңдеулер де мәндес теңдеулер болып саналады.
6 -слайд
Тендеулерді түрлендіріп, ах=b түріне келтіру үшін теңдеулердің мынадай қасиеттері пайдаланылады.
1-қасиет:
Тендеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде тендеу мәндес тендеуге түрленеді.
Тендеуді мұндай түрлендіруді енгізген IX ғасырдағы Орта Азия ибн Мұхаммед Мұса әл-Хорезми.
2-қасиет:
Тендеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
7 -слайд
1-мысал. 4х+3=х+5,1, 1-қасиет бойынша: 4х-x=5,1-3,
3х=2,1, 2-қасиет бойынша: х=2,1 : 3,
х=0,7. 0,7 - теңдеудің түбірі.
Тендеудің шешімінің дұрыстығын тексерейік: 4 • 0,7+3=0,7+5,1,
іІ. алғашқы бекіту
Сызықтық функция
Мысал келтір.
Қорытынды____________________________________________________________
IІІ. ҚҰзырлылық ҚАЛЫПТАСТЫРУ
Деңгейлік тапсырмалар:
I деңгей тапсырмалары
1.№1196. Берілген функциялар сызықты бола ма?
______________________________________________________________________
2.№1197. Сызықтық функциясы берілген. y-ті табыңыз
______________________________________________________________________
3.№1198. Сызықтық функциясы берілген. y-ті табыңыз
______________________________________________________________________
4. .№1199. Сызықтық функциясы берілген. y-ті табыңыз
______________________________________________________________________
II деңгей тапсырмалары
5.№1201. Функцияның графигін салыңдар.
______________________________________________________________________
6.№1202. Функцияның графигін салыңдар.
III деңгей тапсырмалары
7.№1209. Функцияның графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерінің координаталарын тауып, графигін салыңдар. ______________________________________________________________________
IV. Шығармашылық ҚАЛЫПТАСТЫРУ
Топтық жұмыс
Сыныптағы оқушылар екі топқа бөлініп келесі тапсырманы орындайды.
I топ
Сызықтық функция формуласымен берілген. Егер:
1) 3)
2) 4) болса, k-ның мәнін табыңдар.
Шешуі:
II топ
Сызықтық функция формуласымен берілген. Егер:
1) 3)
2) 4) болса, l-дің мәнін табыңдар.
Шешуі:
V. Бағалау-бағамдау
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе жаз.
______________________________________________________________________
VІ. Үй жұмысы
-
Оқулықтағы №1200; 1203; 1204;1205
-
Топтық жұмыс есептерін толықтырып шығару.