- Преподавателю
- Математика
- Урок на тему Аралас сандар /5-сынып/
Урок на тему Аралас сандар /5-сынып/
Раздел | Математика |
Класс | 5 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Турсымбаева К.М. |
Дата | 22.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Пәні: Математика Сыныбы:5а
Сабақтың тақырыбы: Аралас сандар.
Мақсаты: аралас сан туралы түсінік беру; бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде және аралас санды бұрыс бөлшек түрінде, натурал санды аралас сан түрінде жазуға үйренеді.
Оқыту нәтижелері: топта бірлесіп жұмыс жасайды;
аралас сан туралы түсінік қалыптасады; бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде және аралас санды бұрыс бөлшек түрінде, натурал санды аралас сан түрінде жазады;
топ алдында жауапкершілік сезімі оянады.
Дереккөздер: стикер, оқулық, постер, маркер, сөзжұмбақ, бағалау парақтары, кері байланыс парақтары, плакат, геометриялық фигуралар, топ аттары жазылған қағаздар, түрлі түсті қима қағаздар
№
Сабақ барысы
Уа-қы-ты
Әдіс- тәсілдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушы-ның іс-әрекеті
Бағалау /формативті, суммативті
1
Ұйым-дас-тыру кезеңі
3 м
10.45-10.48
Геометрия-лық фигуралар арқылы
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, оқушы назарын сабаққа аудару.
Геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлу.
3-топқа бөлінеді.
2
Үй тапсырмасын тексеру
2 м
10.48-10.50
Жаппай тексеру
Мұғалім дұрыс жауабын оқиды:
Дұрыс бөлшек:
ә) , n=3,4,5; б) , n=1,2;
Бұрыс бөлшек:
а) , n=1,2; ә) , n=1,2; б) , n=1,2.
Оқушылар өзін-өзі тексереді.
Оқушы-ларға бағалау парақтары таратыла-ды. Әрбір дұрыс жауапқа - 1 балл
3
Өткен-ді қайта-лау
3 м
10.50-10.53
Сөзжұм-бақ шешу
Тігінен:1. Алымы бөлімінен кіші бөлшек;
2. Бөлшек сызығының төменгі жағына жазылатын сан.
Көлдеңінен:
2. Алымы бөлімінен үлкен бөлшек;
3. Бүтіннің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы қалай аталады?
Сөзжұм-бақ
«Жай бөлшек»
Формативті бағалау
1.д
ұ
2.б
ұ
р
ы
с
ө
ы
3.ү
л
е
с
і
м
4
Жаңа сабақ-пен байланыс
2 м
10.53-10.55
Бөлшек-терді оқу
, , , , , - дұрыс бөлшектер;
, , , , , - бұрыс бөлшектер.
Формативті бағалау
5
Жаңа сабақ
7 м
10.55-11.02
Ақпарат-тық сессия /плакат/
Мұғалім түсіндірмесі
Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан д.а
Мысалы:1 (аралас сан). Оқылуы: «бір бүтін бестен үш». 1 саны - бүтін бөлігі, 6 - бөлшек бөлігі. 1+=1 -аралас сан
І. Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазу. ;
ІІ. Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу. ;
ІІІ. Натурал санды аралас сан түрінде жазу. 9=8+= 8.
Оқушылар тыңдайды
6
Дәптер-мен жұмыс
5 м
11.02-11.07
Мұғалім қадағалайды
Оқушылар жаңа тақырыпты дәптерге көшіреді.
7
Пысық-тау
8 м
11.07-11.15
ДЖИГСО әдісі
Мұғалім түрлі түсті қима қағаздарын таратады.
Жасыл. 5; 9; 23; 1 сандарын бүтін және бөлшек бөлігінің қосындысы түрінде жазу;
Қызыл. 2+; 7+; 10+; 15+ қосындысын аралас сан түрінде жазыңдар.
Көк. Оқылуы: «Екі бүтін бестен үш», «бір бүтін тоғыздан төрт», «үш бүтін жетіден бес», «тоғыз бүтін үштен бір». Жазылуын көрсетіңдер.
Әр оқушы жеке тапсырма орындайды.
Сарапшылар тобына барып тексереді.
Формативті бағалау
8
Тақта-мен жұмыс
2 м
11.15-11.17
Мұғалім тексереді.
Әр топтан бір оқушы шығып тақтаға жазады.
Формативті бағалау
9
Топтық жұмыс
3 м
11.17-11.20
Постер құрастыру
№870 есеп
Әр оқушы постерге жеке 1 есептің шығарылу жолын жазады. Топ мүшелері көмектеседі.
Формативті бағалау
10
Жеке жұмыс
5 м
11.20-11.25
Постер қорғау
Мұғалім тексереді.
Әр оқушы 1 есептің шығарылу жолын түсіндіреді.
Формативті бағалау
11
Баға-лау
2 м
11.25-11.27
Өзін-өзі бағалау парағы
Мұғалім журналға, күнделікке баға қояды.
Оқушылар бағалау парақтарындағы балдарын есептейді, соған сәйкес бағаланады.
Суммативті бағалау
12
Кері байла-ныс
3 м
11.27-11.30
Стикерлер арқылы
Оқушылар сабақ туралы өз ойларын білдіреді.
Өзін-өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні: ___________________________________
№
Бағалау өлшемдері
Дескриптор
Ұпай
Жалпы бағасы
1
Үй тапсырмасын тексеру
Барлығын дұрыс шығардым
5
Қателестім
4,3,2,1
Шығара алмадым
0
2
Жаңа тақырып бойынша
Толық түсіндім
2
Толық түсіне алмадым
1
Түсінбедім
0
3
Түрлі түсті қағаздардағы мысалдар бойынша
Түсіндім
1
Түсінбедім
0
4
№870 есеп бойынша
Толық шығара аламын
3
Қателестім, досымның көмегіне сүйендім
2
Түсінбедім
0
8-11 балл - «5», 7-6 балл - «4», 5-4 балл - «3», 3-0 балл - «2»
Өзін-өзі бағалау парағы