Открытый урок на тему Санның модулі

Раздел Математика
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Открытый урок на тему Санның модулі

Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтары
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Сан аралығы ұғымын енгізу және оның координаталық түзудегі кескінделуін үйрету. Санды теңсіздіктердің шешімдерінің әр түрлі жағдайын сан аралығында кескіндей білуге үйрету;
2. Дамытушылық: тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың ой- өрісін кеңейту , өздігінен жұмыс жасау, математикалық тілде өз ойларын нақты және дәл жеткізе білу, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік: топішілік, топаралық бағалау тәсілдері арқылы оқушыларды адалдыққа, ұйымшылдыққа және тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, ой қозғау, оқулықпен жұмыс, кесте толтыру, сәйкестендіру тесті, жеке оқушымен, топпен жұмыс
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, сызғыш, слайдтар
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі .
ІІ. Жаңа сабақ

III. Сабақты бекіту: «Сәйкестендіру» ойыны.
IV. Зерделілер сайысы. Оқулықтан есептер шығару.
V. Кестені толтыр.

VI. Қорытынды жасау " Қызықтыру есептер" ойыны

VII.Үйге тапсырма
Cабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушыларды түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақты оқып үйрену
Координаталық түзудегі a және b сандарына сәйкес нүктелердің аралығы a және b сандарының аралығын кескіндейді. (1 - сурет).
Сан аралығының біз қарастыратын түрлері:
(2 - сурет).
Санды теңсіздіктердің шешімдерінің жиынын сан аралығымен жазуды үйренейік.
1. теңсіздігінің шешімдерін сан аралығында белгілеуді қарастырайық. Берілген теңсіздігінің шешімдерінің жиыны координаталық түзуде координаталары 2 және 7 болатын нүктелердің арасында кескінделеді. Мұны 2 - ден 7 - ге дейінгі сан аралығы немесе «интервал» деп атайды. Белгіленуі: (2;7). Оқылуы: «2 - ден 7 - ге дейінгі аралық». Бұл қатаң қос теңсіздік болғандықтан, оның шешімдер жиынына координаталары 2 және 7 болатын нүктелер енбейді.ол сызбада координаталық түзу бойындағы (нүктедегі) кішкене шеңбермен белгіленген.
2. қатаң емес қос теңсіздігінің шешімдер жиынын сан аралығымен кескіндеуді қарастырайық. Теңсіздік қатаң емес болғандықтан, оның шешімдер жиынына сан аралығын көрсетіп тұрған - 4 және 3 сандары қоса енеді. Координаталық түзуде сан аралығына енетін нүкте кішкене дөңгелекпен кескінделген. Мұндай сан аралығын «кесінді» деп атайды. Белгіленуі: [ - 4;3].
Оқылуы: « -4 саны мен 3 саны қоса алынған - 4 - тен 3 - ке дейінгі аралық».
3. теңсіздігінің шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілейік. теңсіздігінің шешімдер жиынына - 2 саны енеді, бірақ 4 саны енбейді. Мұндай сан аралығы «жартылай интервал» деп аталады. Белгіленуі: [-2;4]. Оқылуы: «- 2 саны қоса алынған - 2 - ден 4 - ке дейінгі аралық».
4. теңсіздігі шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілейік. теңсіздігі қатаң емес болғандықтан, оның шешімдер жиыны координаталық түзуде басы координатасы 8 - ге тең нүкте болатын сәулемен кескінделеді.
Мұндай сан аралығын «сәуле» деп атайды. Жазылуы: [8;+∞). Оқылуы: «8 саны қоса алынған 8 - ден плюс шексіздікке дейінгі аралық». Мұндағы ∞ - шексіздіктің белгіленуі.
5. x<5 теңсіздігі шешімдерінің жиынын сан аралығында белгілейік. . x<5 теңсіздігінің шешімдер жиынына минус шексіздіктен (-∞) 5- ке дейінгі аралық енеді. 5 саны теңсіздік шешіміне енбейді. Сондықтан мұндай сандар аралығын «ашық сәуле» деп атайды. Белгіленуі: . Оқылуы: «минус шексіздіктен 5- ке дейінгі аралық».

III. Сабақты бекіту. "Сәйкестендіру" ойыны
№986 (ауызша),
IV. Зерделілер сайысы. Оқулықтан есептер шығару.
987(т), 988, 996(ж)

№988
1)[-6;3,7] , 2)[ 21/7;11], 3) (-∞;3], 4) (-7;2,5], 5) (-21/2;3), 6) [-11/3;+∞)

V. Кестені толтыр. Берілген сан аралықтарының тиісті аттарын (интервал, кесінді, сәуле, жартылай интервал) жазып, кестені толтырыңдар


Сан аралығының белгіленуі

(-7;2)

[-2;4]

[3;+∞)

(-1.5;3]

(-∞;6)

Сан аралығының аты

Интервал

Кесінді

Сәуле

Жартылай интервал

Ашық сәуле

VI. Қорытындылау. Қызықты сұрақтар

  1. Қорбаң, қорбаң етеді,

Балды жақсы көреді.

Бұл не? (аю)

1кг алма 200 теңге тұрады,

2,5 кг алма қанша тұрады? (500)

2. Өзінше ноян,

Бірақ та қорқақ

Бұл не? (қоян)

х<3 теңсіздігінің шешімдерін

координаталық түзуде көрсет (-∞;3)

3. Желбезекті, қанатты,

Суда жүзетіні анық

Бұл не? (балық)

25*9*4 есепте

4. Ала жолақ тонымен,

Мұрты да бар бір қарыс

Оның аты ....................... (жолбарыс)

Сан аралығының неше түрі бар? (5)

5. Бақылдайды, көлде оның мекені,

Осыдан-ақ көрініп не екені

Бұл не? (құрбақа)

Открытый урок на тему Санның модулі[-6;5)

6. Айлакер қу, ұзын тұрқы,

Жүрген жері күлкі.

Бұл не? (түлкі)

Берілген сана аралығын оқы.

(9; 4)

2) Есте сақтаймын, ұмытпаймын!

Открытый урок на тему Санның модулі

VII. Үйге тапсырма. №987(ж), 996(ж)


© 2010-2022