- Преподавателю
- Математика
- Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Жаңа тақырыпты түсіндіру сабағы
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Жаңа тақырыпты түсіндіру сабағы
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Сагиндыкова А.У. |
Дата | 06.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Қаралды: ______________
МИФ ӘБ жетекшісі
З.Ж. Боранбаева
«_____» ___________ 2015 жыл жыл
Келісемін: _____________
директордың
оқу ісі жөніндегі орынбасары З.И. Адилбекова
«_____» ___________ 2015 жыл
Бекітемін: ______________
№76 мектеп - лицейінің директоры С.С. Тулекова
«_____» ___________ 2015 жыл
Тақырыбы: Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары
/қысқа мерзімді сабақ жоспары/
Математика пәні мұғалімі: Сагиндыкова А.У.
Астана қаласы, 2015 жыл
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мерзімі
27.11.2015 жыл
Мұғалім:
Сагиндыкова Айгуль Умиткалиевна
Пән
алгебра
Сынып
8 «Ә»
Сабақтың атауы:
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары
Сілтеме
Оқулық. 8 сыныптың алгебра оқулығы. Білімділер сайты.
Мақсаты
Толық квадрат теңдеудің формулалаларының түбірлерімен танысып, практикада қолдану.
Күтілетін нәтиже
Оқушылар формулаларды қолданып есептер шығарады, талдайды, жинақтайды және қорытынды шығарып, бағалай алады.
Негізгі идеялары
-
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын өздері ашады;
-
Жаңа материалды сыни тұрғысынан ойлау арқылы ашу;
-
Математикалық диктантты көшірме қағаз арқылы жазғыздыру және диктантты аудио-дауыс арқылы жазғыздыру.
Әдіс тәсілдер:
Сыни тұрғыдан ойлау, АКТ қолдану интерактивті тақта, слайдтар көрсету, өзін-өзі бағалау (формативті, суммативті бағалау).
Көрнекіліктер және оқу әдістемелік жабдық
-
компьютер, мультимедиа проектор, интербелсенді тақта арқылы слайд көрсету;
-
аудио-дауыс;
-
көшірме қағаз.
Қолданылған модульдер:
Білім берудегі жаңа тәсілдер, АКТ, оқыту үшін бағалау және оқу үшін бағалау, сыни тұрғыдан ойлау.
Рефлексия
Сабақтың қорытындысын жасау, сабақты суммативті бағалау.
Сабақтың жоспары:
-
Ұйымдастыру бөлімі (3 минут)
-
«Миға шабуыл» Сабақтың тақырыбы мен мақсатын өздері ашады.
-
Жаңа материалды түсіндіру (15 минут)
-
Жаңа материалды бекіту. Есептер шығару (10 минут)
-
Математикалық диктант алу, өз-өзін суммативті бағалау (10 минут)
-
Үйге тапсырма. (5 минут)
-
Рефлексия. Cабақтың қорытындысы (2 минут)
Сабақтың өту барысы:
Жоспар бойынша кезеңдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І. Ұйымдастыру бөлімі /1 минут/
Оқушылармен Сәлемдесу!
Сыгыптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды түгендеу, жоқ оқушыларды белгілеу.
Оқушылар амандасып, сынып старостасы жоқ оқушылар жайлы мәлімет береді.
ІІ. Сұрақ - жауап арқылы
«Миға шабуыл»
Қызығушылықты ояту кезеңі (миға шабуыл стратегиясы) Ал енді сабақты бастамас бұрын өткен материалды еске алайық.
Сұрақтар слайдта шығып тұрады.
-
Квадраттық тендеу дегеніміз не?
-
Квадрат теңдеудің қандай және қанша түрлерін білесіңдер?
-
, b=0 болған жағдайда квадрат теңдеу қандай күйде беріледі?
-
қалай табылады?
-
осы жағдайда не болады?
-
Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
Кластерге көңіл аударту.
-
Сонымен балалар, біздің сабағымыздың тақырыбы қандай, қалай ойлайсыздар?
-
Енді осы түбірлерді табу үшін біз не істейміз?
-
Ал, мақсатымыз қандай болады?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
-
, осы түрде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.
-
2 түрі бар. Толымды және толымсыз квадрат теңдеулер.
-
-
2 түбірі болады.
-
, c=0 жағдайда берілген квадрат теңдеу.
-
тірілген квадрат теңдеу дегеніміз
-Біздің сабағымыздың тақырыбы берілген квадрат теңдеудің түбірлерн табу болып табылады.
-Толық квадрат теңдеудің формулаларымен танысамыз.
ІІІ. Жаңа материалды меңгеру
D =
D > 0
D = 0
D < 0
екі нақты түбірі бар
екі түбірі бірдей
нақты түбірлері жоқ
комплекс сандар
x =
x =
Алдыңғы тақырыпта сендер толымсыз квадрат теңдеуді шешуді үйренгенсіңдер. Енді толық келтірілгін квадрат теңдеудінің шешуін қарастырайық. Ол үшін үшмүшеден екімүшенің толық квадратын айыру түрлендіруін қолданамыз.
Оқушылар дискриминанттың түбірлерін табу жолдарын шешеді:
, 0
/ ()
+ + = 0
+ + = 0
үшмүшеден екімүшенің толық квадратын айыру
+ + ( - ( =0
(x + - + = 0
(x + - - ) = 0
2-ші жақшаны түрлендіреміз.
(x + - = 0
(x + =
x + = ± = ±
±
=
=
Сонымен: = D
D - дискриминант (грек сөзінен аударғанда различитель дегенді білдіреді).
Екі өрнектің қосындысының квадраты формуласымен салыстыру
(m + n = +2mn +
2mn =
2n =
n=
IV. Есептер шығару арқылы жаңа материалды бекіту
Тақырып түсінікті болса, ендеше енді жаңа материалды бекіту үшін толымды квадраттық теңдеуге мысал келтіреміз
Мысал - 1:
- 9a+20=0
a=1, b=-9, c=20
D=
D=(-9 - 4∙ 1∙20 = 81 - 80 = 1>0
a = ,
= = = = 5, = = = 4
Жауабы:
-Мысал-2: осы мысалды шығаруға кім көмектеседі.
-Мысал-3-ті оқушылар өз орындарында жеке шығарамыз.
- №134, №136, 53 бет
Мысал-2 оқушы шығарады:
-4x+4=0
a=1, b=-4, c=4
D=
D=(-4 - 4∙ 1∙4 = 16 - 16 = 0=0
x = , =
= = =2
Жауабы: x=2
Мысал-3:
D= =1-29=-27<0
Жауабы: нақты жауабы жоқ
V. Математикалық диктант
Балалар, сендерге осы тақырып түсінікті ме? Жақсы. Ендеше бүгінгі сабақтан түсінгендерінді тексеріп шығайық.
Математикалық диктант: /Бос орынды толтыр/
-
- 14x+49=0, =....... ()
-
=......... ()
-
Квадрат теңдеудегі .... -………………………;
……………………….;
……………………. (а 1-ші мүшенің коэффициенті, 2ші мүшенің коэффициенті, с-бос мүше).
-
Д>0 болса, онда ........ түбірі бар; Д=0 ......., онда ........ ...........; Д<0 болса, онда..................... (екі нақты түбірі, екі бірдей түбірі және нақты түбірі жоқ).
-
D = ? x = болады? (D=0, x=)
-
2 квадрат теңдеудің түбірлерін табыңыз. (3;-0,5)
-
........... квадрат теңдеу ............ (келтірілген квадрат теңдеу болады)
-
Ия, түсінікті.
-
Аяқтаған соң өз-өзін тексеріп бағалап, бағасын қояды.
-
Суммативті бағалау
Жауабын слайдтан тексереді
Оқушылар келесі критерий бойынша өздерін бағалайды.
«5» - 7 тапсырма толық орындалса;
«4» - 5-6 тапсырма орындалса;
«3» - 3-4 тапсырманы орындаса;
«2» - 0-2 тапсырма ғана орындалса.
VI. Үй жұмысын беру
-
Формулаларды жаттау;
-
№128-№131 (тақ және жұп нөмірлерін нұсқа бойынша шығару).
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
VII. Сабақты қорытындылау
Міне сабағымыз аяқталуға жақындалды. Сендер сабақта белсенді жұмыс атқарғансыңдар. Ал енді мен сендердің бүгінгі сабақ туралы пікірлерінді білгім келеді. Мына сұрақтарға жауап беріңдер.
-
Қандай қиыншылықтар болды?
-
Әліде түсінбеген сұрақтарын бар ма?
-
Не түсінікті болды?
-
Осы тақырыптан қандай қорытынды жасауға болады?
Жақсы, сабақ аяқталды. Сауболыңыздар!
-
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
-
Оқушылар сабақты қорытындылайды.