Ашық сабақ Дәрежелік функцияны интегралдау және дифференциалдау

Раздел Математика
Класс -
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Айналу беті. Цилиндр.

Артықбаева Гүлнұр Данабекқызы

«Қ. Мұңайтпасов атындағы ОРРММИК» РММ

о

Пән: геометрия

Сынып: 9

Сабақтың тақырыбы: Айналу беті. Цилиндр.

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: Оқушыларға «Цилиндр», оның элементтері, қималары, қолданылуы туралы мағлұматтар беру;

ә) дамытушылық: Оқушылардың еркін ойлау, есте сақтау қабілеттерін, ой - өрістерін дамыту;

б) тәрбиелік: Оқушылардың білім, білік дағдыларын қалыптастыра отырып, мамандықты сүюге баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, Венн диаграммасы, ойын арқылы деңгейлік тапсырмаларды орындау

Пәнаралық байланыс: Сызу, Адам және қоғам

Сабақтың көрнекілігі: Слайдтар, геометриялық макеттер, сызба плакаттар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу;

Оқу - құралдарын тексеру;

Назарларын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Призма

Призманың элементтерін ата ( табаны, бүйір қыры, жақтары, биіктігі, диагоналі)

Бүйір қырлары табандарына перпендикуляр призма қалай аталады? (Тік призма)

Паралелепипед

Тікбұрышты паралелепипедтің барлық жақтары қандай дене болады?

Тіктөртбұрышты паралелепипедтің өлшемдері: 4; √11; 3 болса, оның диагоналі қандай?

Пирамида

Пирамида дегеніміз не? (Бір жағы кез келген көпбұрыш, ал қалған п жағы төбелері ортақ үшбұрыштардан тұратын көпжақ)Пирамиданың диагональдық қимасы дегеніміз не? (Бүйір қыры мен табанының диагоналі арқылы өтетін қима)

Жаңа сабақты үй тапсырмасын қорытындылап, байланыстыра отырып түсіндіру.

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.





Элемент

тері



Қималары



Тапсырма

лары



Қолданылуы


ЦИЛИНДР


(Цилиндрлердің құрылыста қолданылуы)


Тапсырмаларды «Жамбы» ату ойыны арқылы орындайды.

Бұл ойынның мақсаты балаларды өз бетінше жұмыс істеуге жаттықтыру, тапсырмаларды тез, әрі дұрыс орындауға баулу.

Тақтаға үлкен дөңгелек ілінеді. Оның ішіне 5,4,3 сандары жазылған. Оқушы қолына жебені алып, көздеп тигізеді, сол сандағы тапсырманы орындап, сол бағаға ие болады.


«3» - тік тапсырма:

Цилиндрдің геометрияның планиметрия бөлімімен қандай байлынысы бар, түсіндіріп бер?

«4» - тік тапсырма:

Табанының радиусы 4м және биіктігі 6м цилиндр берілген. Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналін табыңдар.

Бер: R= 4см шешуі: d2= D2 + Н2

Н = 6см D=2 R = 2*4 =8см

т/к: d d2= 82 +62 = 100, d = √100 =10 см

Жауабы: 10 см

Ашық сабақ Дәрежелік функцияны интегралдау және дифференциалдау

«5» - тік тапсырма:

Табанының радиусы 3см, осьтік қимасының диагоналі 10см цилиндр берілген. 1) Цилиндрдің биіктігін; 2) Цилиндрдің осьтік қимасының ауданын табыңдар.

Бер: R= 3см шешуі: d2= D2 + Н2

d = 10см Н2 = d2 - D2 , D = 2 R = 2*3 =6см

т/к: H, S Н2 = 100 - 36 =64, Н = √64 =8 см

S = D*Н, S = 6см *8см = 48см2

Жауабы: 48см2

ІҮ. Жаңа сабақты қорытындылау.

П

Р

И

З

М

А

Ц

И

Л

И

Н

Д

Р р




Ұқсастықтары


Ү. Оқушыларды бағалау.

Үй тапсырмасын орындап, есеп шығарып, сабаққа жақсы араласқан оқушыларды бағалау.

ҮІ. Үйге тапсырма.

§5 Цилиндр - айналу денесі.

5.1 Цилиндрдің қимасы - 27 бет №13 есеп - 32 бет

Цилиндрдің макетін жасап келу.


© 2010-2022