Екі өрнектің айырмасының квадраты

Сыныбы 7 «А»  Тақырыбы: «Екі өрнектің айырмасының квадраты» Сабақтың тақырыбы:  Екі өрнектің айырмасының квадраты І Білімділік:Екі өрнектің  айырмасының квадратының формуласын қорытып шығару , білік                         дағдыларын қалыптастыру, есептерді шешу кезінде тиімді пайдалана білуге үйрету. ІІ. Дамытушылық: Өз бетінше білім алу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау,                                   шығармашылық қабілетін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру. ІІІ. Тәрбиелік: Оқушы... Ереже мәтіні Формула  түрінде Екі өрнектің айырмасының квадраты (a-b)2=  бірінші өрнектің квадраты   -екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен   екінші өрнектің квадратының   қосындысына тең                           Екі өрнектің қосындысының квадраты Екі өрнектің айырымының квадраты (a+b)2  (a-b)2  (a+b)2  = a2+ 2аb+ b2 (a-b)2  = a2- 2аb+ b2                     Нәтижесін талдап, қорытынды жасаймыз.      Сонда алынған көпмүше екі өрнек айырмасының квадраты болып табылады.                             Мысалдар келтіру: 1) (3a-5)2=9a2-30a+25   2) (-6+7c)2=(7c-6)2=49c2- 84c+36 3) (-10a-9b)2=(10a+9b)2 =100a2+180ab+81b2   Көбейткіштерге жіктеңдер: 25а2-30а+9=(5a-3)2 49+4a2-28a=(7-2a)2   5 Математикалық домино Қысқаша көбейту формулаларын сәйкестендіру              (a-b)(a+b)                            a2+2ab+b2              (а-b)2                                      (a-b)2             a2-2ab+b2                            a2-b2            (a+b)2                      ...
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы:

« Теріс сандарды, таңбалары әр түрлі сандарды қосу» тақырыбын қайталау

Сабақ мақсаты: 1) Білімділік: теріс сандарды, таңбалары әр түрлі сандарды қосу

тақырыптарынан алған білімдерін тереңдету, жүйелеу;


2) Дамытушылық: ой-өрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі

есептерді шығару дағдыларын дамыту, теориялық білімін практикада

қолдана білу, оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру,

шығармашылық ізденіске тәрбиелеу;

3) Тәрбиелік: өз ойын тиянақты, дәл айта білуге үйрету, сабақтағы

белсенділіктерін арттыру, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа үйрету

Сабақ түрі: Сайыс-сабақ

Сабақ әдісі: Танымдық ойын, тест, топпен жұмыс, жеке оқушымен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, құнды қағаз, сызғыш, сөз жазылған конверт, тірек-кестелер.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, информатика

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру

2. «Алғашқы қадам» (үй тапсырмасын тексеру)

3. «Танымдылык» (әр топқа тақырыптар қорғау)

4. «Білімің - ұшар қанатың» (оқулықпен жұмыс)

5. «Сергіту сәті» (топты шығартып, сурет бейнелету)

6. «Ойлы болсаң, озып көр» (топтарға сөзжұмбақ, жұмбақтар)

7. «Шешуші сәт» (семантикалық карта мен сәйкестендіру тестісін беру, тест тапсырмалары)

8. Үйге тапсырма

9. Қорытындылау, бағалау.

Бүгінгі сабағымызды бастау үшін сынып оқушылары 2 - топқа бөлінеді.

Олар: «Оң сандар», «Теріс сандар» топтары.

І бөлім «Алғашқы қадам»

(үй тапсырмасын тексеру, берілген есептердің дұрыс жауабын сәйкестендіру) Сәйкестендіру тестісі

1) -(-20) теріс сан

2) -(+20) қарама-қарсы сан

3) -20+20 оң сан

ІІ бөлім «Танымдылық сайысы»

(әр топқа жеке-жеке тапсырмалар беру)

«Оң сандар» тобына - «таңбалары бірдей сандарды қосу»

«Теріс сандар» тобына - «Таңбалары әр түрлі сандарды қосу»

ІІІ бөлім «Білімің - ұшар қанатың»

(оқулықпен жұмыс орындату)

«Оң сандар» тобына:

№479 (2;8)

2) = -24 8) =261

№486 (3)

1) =11-11=0

№490 (2)

2) =4x-9y

«Теріс сандар»тобына:

№479 (1; 7)

1)=-33 7)=134

№486 (4)

4)=-12.13+0.13=-12

№490 (3)

3) =-2m-n

ІҮ бөлім «Сергіту сәті»

Топ оқушылары ортаға шығып, қатар тұрып орналасады. Содан соң артқы жақта орналасқан оқушы өзінің алдындағы оқушыға жеңіл суретті арқасына бейнесін салады. Ал ол, өзінің алдындағы тұрған оқушының арқасына жаңа өзінің арқасына салынған суретінің бейнесін салады. Сол сияқты әрі қарай жалғасын табады да. Ең бірінші тұрған оқушы сол суреттің шешімін табады.

V бөлім «Ойлы болсаң, озып көр»

(әр топқа математикалық жұмбақтар, сөзжұмбақ беріледі, әр дұрыс жауап 10 ұпай)

«Оң сандар» тобына сөзжұмбақ шешу.

с

у

и

д

а

р

с

а

л

а

р

а

ь

л

у

к

р

и

ц

р

т

е

м

о

л

и

к

н

о

л

а

р

у

т

а

н

у

т

й

а

з

а

к

е

ш

л

б

ө

е

т

р

і

с

м

с

а

ш

т

Екі өрнектің айырмасының квадратыб

а

ү

б

т

і

н



1) Шеңбердің элементі?

2) қандай сан?

3) Шеңбер сызатын құрал?

4) Ұзындық өлшем бірлігі?

5) Екі орынды ең кіші сан?

6) Нәрселерді санау үшін қолданылатын сандар?

7) Қосуға кері амал?

8) қандай сан?

9) Оң санға қарама-қарсы сан?

10) Картаны сызуға қандай өлшем қолданамыз?

11) 20 қандай сан?

«Теріс сандар» тобына математикалық жұмбақтар шешу.

1. Нәрселерді санағанда,

Керек ол бізге ауадай

Айтыңдаршы бұл қандай сан

Жан-жағыңа қарамай (Натурал сан)

2. Бүтін сан, бөлшек сан

Барлығы да бар онда

Бұл қандай сан айтыңдаршы

Оң, теріс сан бәрі сонда (Рационал сан)

3. Егіз туған қос жүйрік

Жарыса шауып терлейді

Бірін-бірі көрмейді

Дамылсыз қанша шапса да (Параллель түзу)

4. Алма ағашта бес алма,

Қандай тәтті жесе алма,

Бесеуінде жеп қойсам,

Қалады онда неше алма? (0)

V бөлім «Шешуші сәт»

(тест)

Тест тапсырмалары «Оң сандар» тобы

Есептеңдер:

1. -5 +( -3)

А) -2 В) -8 С) 8 Д) 2 Е) -3

2. 14+(- 5)

А) - 19 В) -9 С) 9 Д) 6 Е) 1

3. -25 + 25

А) 50 В) - 50 С) -2 Д) 3 Е) 0

4. а + 0

А) 0 В) - а С) а Д) 1 Е) -1

5. 8,6 + (-15,4)

А) --6,8 В) 24 С) -24 Д) 6,8 Е) 7,2

6. -30 + 58

А) -28 В) 24 С) 88 Д) 28 Е) -88

7. (+45) + (-9) + (-91) + (+5)

А) 54 В) 100 С) -99 Д) 28 Е) -50

8. (-21/2) + (+5/6) + (-0,5) + (+ 11/6)

А) 2,5 В) 1 С) --1 Д) -3 Е) 2

Тест тапсырмалары «теріс сандар» тобы

Есептеңдер:

1. -9 +( -4)

А) 5 В) 13 С) -13 Д) - 5 Е) 1

2. 16+(- 7)

А) 23 В) -9 С) 9 Д) -1 Е) -23

3. -15 + 15

А) 30 В) 0 С) -30 Д) 3 Е) 15

4. 0 + в

А) в В) - в С) 0 Д) 2 Е) 3

5. 3,9 + (- 5,6)

А) 1,7 В) 9,5 С) -1,7 Д) -9,5 Е) 0,5

6. -20 + 36

А) 16 В) - 16 С) 56 Д) 14 Е) - 56

7. (+35) + (- 8) + (- 92) + (+15)

А) -100 В) -50 С) 100 Д) 50 Е) 25

8. (- 3,5) + 7+ (- 2,5) + 10

А) -2 В) -1 С) 11 Д) 0 Е) 8

Бағалау критерийі:

Әр есепке 1 ұпай беріледі.

8 ұпайға - 5

6-7 ұпайға - 4

4-5 ұпайға -3

1-3 ұпайға - 2 бағасы қойылады.

Кілті

1

2

3

4

5

6

7

8

Оң сан

В

С

Е

С

А

Д

Е

С

Теріс сан

С

С

В

А

С

А

В

С

Үйге тапсырма №481, № 485, №489

Қорытынды Бағалау



© 2010-2022