Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Сабақ тақырыбы: Нүкте және түзу. Екі түзудің өзара орналасуы.Сабақ мақсаты:Біліктілік:Жазықтықтағы негізгі фигураларға нүкте мен түзу жататындығын, оларды қалай белгілейтіндігін түсіндіру, түзулердің қиылысатын және қиылыспайтындығын айту.Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру, есеп шығарудың жаңа түрлерін меңгерту және ойдан ой туындатуға, әр сөзді, айтылған ойды дәлелдеуге үйрету.Тәрбиелік: Оқушылардың геометрия пәніне ынталығын, қызығушылығын арттыру.Сабақ көрнек...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ тақырыбы: Нүкте және түзу. Екі түзудің өзара орналасуы.

Сабақ мақсаты:Біліктілік:Жазықтықтағы негізгі фигураларға нүкте мен түзу жататындығын, оларды қалай белгілейтіндігін түсіндіру, түзулердің қиылысатын және қиылыспайтындығын айту.

Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру, есеп шығарудың жаңа түрлерін меңгерту және ойдан ой туындатуға, әр сөзді, айтылған ойды дәлелдеуге үйрету.

Тәрбиелік: Оқушылардың геометрия пәніне ынталығын, қызығушылығын арттыру.

Сабақ көрнекілігі: Компьютер, интерактивті тақта, Microsoft PowerPoint презентациясы.

Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.

I

Кеңістіктегі денелердің

қасиеттерін зерттейдіI. Қайталау. Геометрия - геометриялық фигуралардың қасиеттерін зерттейтін ғылым. Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

III. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Жазықтықтағы негізгі геометриялық фигуралар: нүкте мен түзу.

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Жазықтықтағы нүктелер мен түзулердің орналасуының негізгі қасиеттері:

I. а) Қандай түзу болмасын, ол түзуде жататын нүктелер де, жатпайтын нүктелер де болады.

ә) Кез келген екі нүкте арқылы бір және тек бір ғана түзу жүргізуге болады

Екі түзудің ортақ нүктесі бар болса, онда түзулер қиылысады.

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Урок по геометрии «Точка. Прямая»Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Урок по геометрии «Точка. Прямая»Урок по геометрии «Точка. Прямая»Урок по геометрии «Точка. Прямая»

мен түзулерінің ешбір ортақ нүктесі жоқ. Бұл түзулер қиылыспайды.

Қорытынды: Екі түзудің жазықтықта өзара орналасуының екі жағдайы болады.

  1. Екі түзу қиылысады да, олардың бір ғана ортақ нүктесі бар болады. Осы нүкте берілген екі түзудің қиылысу нүктесі деп аталады.

  2. Екі түзу қиылыспайды, олардың ортақ нүктесі жоқ.

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Параллель түзулердің негізгі қасиеті:

II. Берілген түзуден тыс жатқан нүкте арқылы осы түзуге паралель жалғыз ғана түзу жүргізуге болады.

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Егер түзу өзара параллель екі түзудің біреуін қиятын болса, онда ол екінші түзуді де қияды.

Урок по геометрии «Точка. Прямая»Урок по геометрии «Точка. Прямая»Урок по геометрии «Точка. Прямая»

IV. Жаңа тақырыпқа есептер шығару.

№1 тапсырма

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

№2 тапсырма

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

№3 тапсырма

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Жауабы: шексіз көп түзулер жүргізуге болады.

№4 тапсырма

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

Жауабы: бір ғана түзу жүргізуге болады.

№5 тапсырма

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

V. Сабақты қорытындылау: Тест тапсырмалары

  1. Жазықтықтағы негізгі геометриялық фигураларды атаңдар.

А) нүкте, түзу В) нүкте, сәуле С) түзу, сәуле

2. Нүктелерді қандай әріптермен белгілейді? Түзулерді ше?

А) Латынның бас әріптерімен, латынның бас әріптерімен

В) Латынның бас әріптерімен, латынның кіші әріптерімен

С) Латынның кіші әріптерімен, латынның кіші әріптерімен

3. Қандай түзулерді қиылысатын түзулер деп атайды?

А) Ортақ нүктесі болмаса В) Параллель болса С) Ортақ нүктесі бар болса

4. Қиылыспайтын түзулер деп қандай түзулерді атайды?

А) Ортақ нүктесі болса В) Ортақ нүктесі жоқ болса

С) Екі ортақ нүктесі болса

5. Қандай түзулерді параллель түзулер деп атайды?

А) Қиылысатын В) Ортақ нүктесі бар түзулер С) Қиылыспайтын

VI. Сөзжұмбақты шешу.

Урок по геометрии «Точка. Прямая»

  1. дөңгелек

  2. сәуле

  3. конус

  4. пирамида

  5. шеңбер

  6. нүкте

  7. бұрыш

  8. цилиндр

  9. тақия

VII. Үйге тапсырма: №14, №15, №16 сұрақтарға жауап беру.

VIII. Оқушыларды бағалау.

© 2010-2022