Плпн внекласного урока по математике на тему «Логикалық ойлауға есептер шығару»

Оқушылардың математикаға деген қызығушылығын арттыру, есептеу дағдыларын жетілдіру, логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін дамыту, белсенділігін арттырып, қызығушылығын арттыру, шапшаңдыққа, зейінділікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу мақсатында ұсынылған математика пәнінен «Логикалық ойлауға есептер шығару» тақырыбындағы жарыс сабақтын жоспары
Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: «Логикалық ойлауға есептер шығару»

Мақсаты:

1. Оқушылардың математикаға деген қызығушылығын арттыру,

есептеу дағдыларын жетілдіру

2. Оқушылардың логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін дамыту,

белсенділігін арттырып, қызығушылығын арттыру.

3. Оқушыларды шапшаңдыққа, зейінділікке, ұқыптылыққа

тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жарыс сабағы

Сабақтың әдісі: көрнекілік әдісі, шығармашылық

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақтада кесте, ребустар, суреттер,

геометриялық фигуралар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.

ІІ. Сыныпты 3 топқа бөлу. І топ Зерделілер

ІІ топ Тапқырлар

ІІІ топ Білгірлер

ІІІ. Тапсырмалар: І. «Ойнайық та, ойлайық» (әзіл есептер)

«Топ үйрек»

1. Бір топ үйрек ұшып барады. Олар барлығы бесеу.

Біреуі жерге қонса, нешеу қалады?

2. «Нешеде?»

Әпкесі 4 жаста, інісі 3 жаста. Әпкесі 7 жасқа толғанда інісі неше жаста

болады?

3. «Май шам»

Үстел үстінде 5 май шам жанып тұр еді. Еркін оның 4-еуін өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды?

ІІ. «Кім жүйрік?» (логикалық есептер)

1-топ. Үлкен квадратқа 4 ақ, 4 қызыл, 4 көк, 4 сары дөңгелектерді ұзындығында,

енінде, көлденеңінде де ешбір түс қайталанбайтындай етіп орналастыр.

2-топ. 10 орындықты үш-үштен бөлменің әр қабырғасына орналастыр.

3-топ. 3 рет 2 тастан ауыстырып, дойбының қара және ақ тастарын

кезектестіріп қойыңдар.

ІІІ. «Тапқыр болсаң, шешіп көр»

І-топ

а) Үш кісі шахмат ойнаған. Олар барлығы 3 ойын өткізсе, әр кісі неше рет

ойнаған?

ә) Қосарлап жегілген 3 ат 1 сағаттың ішінде 12 км жол жүрді.

Осы уақыттың ішінде 1 ат неше км жол жүрді?

ІІ-топ

а) Әкемнің 7 ұлы бар. Оның әрбір ұлының қарындасы бар.

Сонда әкемнің неше баласы бар?

ә) Неше рет арттырса да, өзгермейтін қандай сан?

ІІІ-топ

а) Қандай санды бір-біріне көбейткенде олардың нәтижесі осы екі санның

қосындысына тең болады?

ә) Қандай санның атының жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр бар?

ІV. Ребус құрастыру.

Әр топ ребус құрастырып, бір-біріне береді. Шешуін табу

V. «Жүзден жүйрік» Есеп шығару

І-топ

Бір мезгілде екі ауылдан бір-біріне қарама қарсы шыққан екі жолаушы 3 сағаттан кейін кездесті. Олардың біріншісінің жылдамдығы 4 км/сағат, ал екіншісінікі 5 км/сағат. Екі ауылдын ара қашықтығын тап?

ІІ,ІІІ -топтарға Кері есеп құрастыру

VІ. «Сиқырлы шаршы» Әр топқа тапсырма.

Барлық бағыттағы сандар қосындысы бірдей болатындай етіп, торкөздерді толтырып шық.

VІІ. «Құрастыра біл». Әр түрлі геометриялық фигуралардан жаңа фигура құрастыру.

VІІІ. Сабақты қорытындылау. Жинаған геометриялық фигуралардың саны бойынша қай топ көп фигура жинады, сол топ алға шығады.

ІХ. Бағалау.

Х.Үйге тапсырма. Ребус құрастыру.

© 2010-2022