- Преподавателю
- Математика
- Поурочный план по математику на тему Ондық бөлшектерді көбейту
Поурочный план по математику на тему Ондық бөлшектерді көбейту
Раздел | Математика |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Абилкасимова Н.Ш. |
Дата | 22.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы | Ондық бөлшектерді көбейту 5 сынып | ||||||
Сілтеме | Жоспар | ||||||
Сабақтың мақсаты | 1. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту ережесін білу; 2. Ондық бөлшекті разряд бірліктеріне көбейтуді түсіну; 3. Ережені қолданып есептер шығаруға үйрену; | ||||||
Күтілетін нәтиже | 1. Ондық бөлшектерді көбейту үшін үтірге назар аудармай көбейтіп, көбейткіщке үтір қоюды біледі. 2. Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... разряд бірліктеріне көбейткенде разряд бірліктерінде неше нөл болса сонша цифрға солға қарай жылжытуды түсінеді; 3. Ондық бөлшектерді көбейту ережелерін пайдаланып есептер шығаруды үйренеді. | ||||||
Негізгі идея | Ондық бөлшектерді көбейту үшін: 1) үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейткендей көбейту керек; 2) көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек. Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001 және т.с.с. разряд бірлігінде неше нөл болса, сонша цифрға солға қарай жылжыту керек. | ||||||
Тапсырма | 1. 1. Ой қозғау (сұрақ-жауап); | ||||||
Тапсырма | 2. Топтық жұмыс (постер қорғау) | ||||||
Тапсырма | 3. Жұптық жұмыс (математикалық диктант) | ||||||
Тапсырма | 4. Жеке жұмыс (кестенің бос жерін толтыр) | ||||||
Сабақ бойынша мұғалім жазбалары | Уақыты | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | ||||
КІРІСПЕ
| 6 мин | І .Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу . Диктафондағы өз сөзіммен жазылған есепті қоямын: 1 көбейту 0 қосу 1 көбейту 1. Оқушылар әртүрлі жауап қайтаруы мүмкін өйткені мен 1мен0-дің көбейтіндісін 1мен1-дің көбейтіндісіне қос деп математикалық тілде жеткізіп тұрған жоқпын. Оқушыларға: "көрдіңдер ме оқушылар математикалық тілде сөйлемесе әркім әрқалай қабылдап, қате жауаптарға бой алдырады екен сондықтан дұрыс жеткізуді үйренейік"-деп математика тілімен сөйлеудің маңыздылығын айтылады. Оқушыларды ортаға сурет қиындыларын алуға шақырамын. Оқушылар сурет қиындылары бойынша 3 топқа бірігеді. Қиындыларды құрастырғанда артында сұрақтар көрсетіліп тұрады. 1 топқа: 63*28=1764 екені белгілі болса, 6,3*2,8=? 2 топқа: 56,1*100=561; 12,32*10=1232; 5,8*1000=58 алдыңғы тақырыпты еске түсіріп, үтір қай жерге қойылатын табыңдар? 3 топқа: 6,3*4,15=26145 үтір қай жерге қойылуы тиіс? | Мұғалімнің нұсқаулықтарын тыңдап сабаққа кіріседі. Әр оқушы партаның үстінен бір қиынды алады. Оқушылар таңдаған қиындыларын құрастыру барысында бір-бірлерімен сөйлеседі, ойланады. Топтасқан соң қағаз қиындыларын құрастырады. Оқушылар ой қозғау мақсатында берілген сұрақтар төңірегінде өз ой -пікірлерін білдіреді. | ||||
Тұсаукесер
| 2 мин
| ІІ. Жаңа білімді меңгерту Оқушылармен бірлесіп табыс критерийлері тақтаның жанына плакатқа жазылады. 1. Ондық бөлшектерді көбейту ережесін білемін; 2. Ондық бөлшекті разряд бірліктеріне көбейтуді түсінемін; 3. Ережені қолданып есептер шығаруға үйренемін; | Оқушылар бірлесіп табыс критерийлерін құрады.
| ||||
НЕГІЗГІ БӨЛІМ
| 10 мин
3 мин 6 мин | Топтық жұмыс: Постер қорғау Топтарда 5 рөлді анықтайды: көшбасшы, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушы. Бақылаушыларға бақылау парақтарын үлестіру. 1 топқа -7,32*2,8=20496 үтірі қойып, осы тақырыпқа байланысты ойларыңнан 3 есеп құрастырып шығарыңдар. 2 топқа - мысалдар арқылы ондық бөлшектерді көбейтудің ережесін шығару; 3 топқа - мысалдар арқылы ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001 т.с.с. разрядтар бірліктеріне көбейтудің ережесін шығару; Бақылаушылар өз бақылаған жұмысын оқиды. Топтардың бірін-бірі сағат тілімен «Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы бағалау. | Сабақта оқушыларды топтық жұмысқа белсенді қатыстыру үшін топ оқушылары рөлдерге бөлінеді. ( көшбасшы, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушы). Бақылаушы бағалау парағын толтырады. Топтарға тапсырмалар таратылып беріледі, оқып талқылайды және ережесін шығарады. Баяндамашылар өз постерлерін қорғайды. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы бағалайды. | ||||
| 7 мин
| Жұптық жұмыс (математикалық диктант) Теңдіктері дұрыспа? (ия, жоқ) 1) 6,3×1,8=11,34 2) 0,3×0,1=30 3) 5,81×1,5=8,715 Осыны ұялы телефон арқылы 5 Г сынып конференциясына жіберемін. Оқушылардан смс толық келген соң дұрыс жауабын оқимын. Бағдаршам арқылы 3не дұрыс жауап берген жасыл, 2-не жауап берген сары 1-не жауап берген кызыл түсті көтереді. Дұрыс келген смстің алғашқы 3-уін атап, мадақтаймын. | Оқушылар математикалық диктантты ойланады, жауапты ұялы телефон арқылы жібереді. Бағдаршам арқылы оқушылар жауаптарын жұптарда бағалайды. | ||||
ҚОРЫТЫНДЫ | 7 мин
4 мин | Жеке жұмыс (Кестенің бос жерін толтыр) 0,37× | 1,5 | = | |||
6,371× |
| =0,6371 | |||||
16,03× | 0,6 | = | |||||
16,03× |
| =0,1603 |
Рефлексия
Сіз бүгін сабақта не үйрендіңіз?
Сізге бүгінгі сабақтағы қай тапсырмалар қиын болды?
Сізге бүгінгі сабақтағы қай жұмыс түрінде белсенділік таныттыңыз? (1-5 балл)
Топтық жұмыс Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
Ұйымдастыру кезеңіндегі жұмыс
Оқушылар
Кестенің бос жерін толтыру арқылы танымдық дағдысы қалыптасады, өзін-өзі реттеуге үйренеді.
Дайын үлгі жауап арқылы
өз-өздерін бағалайды.
Табыс критерийін пайдаланып өздерін бағалау арқылы сабақ рефлексиясын жазады.
Сабақтың жабдықтары
Интерактивті тақта
Постер, маркер, стикерлер, ақ қағаздар, ұялы телефон.
Кейінгі тапсырмалар
№1071, №1072, №1087