- Преподавателю
- Математика
- Урок по алгебре на тему: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
Урок по алгебре на тему: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Сейдахметова Г.А. |
Дата | 14.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру
Сабақтың мақсаты: 1. Квадрат түбірлер тарауынан алған білімдерін жалпылап тиянақтау, теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру;
2. Ой-өрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару іскерліктерін дамыту;
3. Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын, белсенділіктерін арттыру,өзара жолдастық көмек көрсете білуге,ойын тиянақты дәл айта білуге, шапшандыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білім-білік дағдыларын бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: деңгейлеп саралап оқыту, дамыта оқыту, эвристикалық тәсілдер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
ІІ. Үйге берілген тапсырманы тексеру.
ІІІ. Ақпарат хабарын жүргізу.
Мақсаты: Тақырып бойынша анықтамаларды қайталау.
Бос орынды толтыр:
1. Теріс емес а санының ... деп квадраты а-ға тең b санын атайды.
2. Квадраты а-ға тең кез-келген теріс емес b саны теріс емес а санының ... деп аталады.
3. Көбейтіндіден арифметикалық квадрат түбір табу үшін ... керек.
4. Бөліндіден арифметикалық квадрат түбір табу үшін ... керек.
ІV. "Миға шабуыл"
Мақсаты: Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ойларын тиянақтау.
1. Түбірдің мәні бар ма?
2. Қатесін тап
3. а) Сандарды кему ретінде орналастыр:
ә) Сандарды өсу ретінде орналастыр
4. Санмен жазып есепте:
-
Түбір астында отыздың жеті дәрежесі
-
Түбір астында жетінің алты дәрежесі
-
Түбір астында он бір мен икстің қосындысының квадраты
-
Түбір астында алтының квадраты мен тоғыздың қосындысы
-
Он алтының квадрат түбірі
-
Икс пен бестің қосындысының квадрат түбірі
-
Түбір астында минус жетінің квадраты
V. Білімді бекіту
1. "Математикалық диктант"
1 нұсқа
1. Теңдік дұрыс па
2. Түбірден шығар
3. Түбірден шығар
4. Түбір таңбасының астына алыңдар
5. Салыстыр: және
2 нұсқа
1. Теңдік дұрыс па
2. Түбірден шығар
3. Түбірден шығар
4. Түбір таңбасының астына алыңдар
5. Салыстыр: және
2. "Математикалық жәрменке"
1.
2. Ойлан тап:
а) Квадрат пішінді жердің қабырғасының ұзындығы 8 м. Оның ауданын табу қажет.
ә) Квадрат пішінді жердің ауданы 144 м2. Оның қабырғасын табу қажет.
3. Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей. Өрнектің мәнін тап:
1)
2)
ІІ деңгей. Өрнектің мәнін тап. Есепте:
1)
2)
ІІІ деңгей. Өрнекті ықшамда:
1)
2)
4. Топпен жұмыс:
Иррационалдықтан босатыңдар:
1 топ:
1)
2)
2 топ:
1)
2)
3 топ:
1)
2)
4 топ:
1)
2)
5. Сергіту сәті "Сөзжұмбақ":
-
16 санының түбірі?
-
25 санының түбірі?
-
64 санының түбірі?
-
900 санының түбірі?
6. "Тест":
1) b-ның кандай мәнінде өрнегінің мағынасы болады?
А) b<0 B) b>0 C) b=0 .
2) теңдеуін шешіңдер:
А) 25 В) -25 С) 25;-25
3) у-тің қандай мәнінде теңдігі дұрыс болады?
А) 9,25 В) 24,5 С) 12,25
4) Өрнегіндегі көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізіңдер.
А) В) С)
5) Өрнегіндегі көбейткішті түбір белгісінің алдына шығарыңдар.
А) В) С)
VІ. Сабақты қорытындылау:
Не білдік?
Не үйрендік?
VІІ. Оқушыларды бағалау
Аты-жөні
Балл
1 (сұрақ-жауап)
2 миға шабуыл
3 математикалық диктант
4 математикалық жәрменке
5 деңгейлік тапсырмалар
6 тест
Бағасы:
VIIІ. Үйге тапсырма: №162, №166, №167(1,2)