Математика. Дөңгелек және шеңбер 4-сынып

Раздел Математика
Класс 4 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Математика. Дөңгелек және шеңбер 4- сыныпМатематика. Дөңгелек және шеңбер 4- сыныпБекітемін: оқу -ісі меңгерушісі: Арыстангалиева Г.Ж.

Пән мұғалімі: Габдушева Г.А.

Сыныбы: 4 «ә»

Күні: 29.09.15

Пәні: математика

Мұғалімі: Габдушева Г.А.

Сабақтың тақырыбы:

Дөңгелек және шеңбер. Радиус және диаметр.

Мақсаты:

Дөңгелек пен шеңбердің айырмашылығын саралап, радиус пен диаметрдің аражігін ажыратуды меңгеру.

Күтілетін нәтижелер:

-дөңгелек пен шеңбердің, радиус пен диаметрдің айырмашылығын біледі;

-белгілеріне қарапдөңгелек пен шеңберді, диаметр мен радиусты тауып, дәлелдейді;

-алған білімдерін тиянақтап, дөңгелек пен шеңберді, радиус пен диаметрді сзбаға түсіріп, ерекшеліктерін саралап, дәлелдер келтіреді;

Керекті жабдықтар

Сызба плакаттар, суреттер,

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Пәнді хабарлау. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру.

Сынып ұранын қайталау.

Құралдарын дайындайды.Үй тапсырмасының орындалуын өзара тексереді. Сынып ұранын хормен қайталайды.

Тұсаукесер

Математика. Дөңгелек және шеңбер 4- сыныпМатематика. Дөңгелек және шеңбер 4- сынып

-Демонстрациялық слайд негізінде дөңгелек пен шеңбердің ара жігін ажыратып, айырмашылығын саралауға мүмкіндік туғызу.

Шеңбер мен дөңгелектің ортасы-оның центрі; Ол-О нүктесімен белгіленеді;

-үстел беті

-үстел шеті

-шыны аяқ жиегі

-шай табақ пішіні

-бұрыштары жоқ, шар тәрізді фигура.

-шеңбер дөңгелектің жиегі, оның ортасы қуыс;

-дөңгелек сызықпен шектелген, барлық нүктелері центрден бірдей арақашықтықта жатқан фигура, оның ортасы бітеу;

дөңгелек

шеңбер

шеңбер

дөңгелек

Негізгі бөлім

Математика. Дөңгелек және шеңбер 4- сынып

Математика. Дөңгелек және шеңбер 4- сынып


Радиус -r центрден шеңбер сызығына дейін жүргізілген кесінді (арақашықтық). Шеңбердің центрі арқылы өтіп, шеңбердің қарама - қарсы нүктелерін қосатын кесінді - диаметрі - d.

№2 Дөңгелектердің d мен r өлшеп,мм өрнектеу.

№3

1-топ: r =3см шеңбер сызу

2-топ: r =1см шеңбер сызу

3-топ: r =4см шеңбер сызу

4-топ: r =2см шеңбер сызу

Бейнероликке қосылып сергіту жасауды ұсыну.

№4 (ауызша) Кім байқампаз?

-Қай суреттегі шеңберлердің центрлері ортақ?

- Қай суреттегі шеңберлердің центрлері әртүрлі, бірақ радиустары бірдей

№5 4,5-інші суреттегі сызбаларды сызу.

№6 Есептер бойынша өрнектер жазу.

Циркул көмегімен шеңбер, оның центрі мен радиусын сызады.

r1=13мм; r2=15мм; r3=12мм; r4=10мм; r5=14мм;

d1=26мм; d2=30мм; d3=24мм; d4=20мм; d5=28мм;

Өлшемге сай шеңбер сызады.

Қосылып жасайды;

-3-інші

4,5-інші

70

а/560 - 560 : 8 =490 ә/113 ∙ 3 = 339

410 500

б/500 - (294 + 116)=90 в/3500 + 3500 : 7= 4000

Қорытынды

-шеңбер дегеніміз не?

-дөңгелектің қандай айырмашылығы бар?

-радиус дегеніміз не?

-диаметр дегеніміз ше?

-центр дегеніміз ше?

Үйге №7,51-бет. Сызбаға сәйкес бірнеше өрнек сызу.

Өзара бағалау.

Сұрақтарға жауап беру, пікірін дәлелдеу.

Күнделікке түртіп алу.

Көрші топ мүшелерін стикердеді диолог әдісімен бағалау.

Сабақтың өзіндік талдауы:

Сабақ бойынша өзгертулер:



© 2010-2022