- Преподавателю
- Математика
- Келтіру формулаларын пайдаланып есептер шығару (Алгебра 9-сынып)
Келтіру формулаларын пайдаланып есептер шығару (Алгебра 9-сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 9 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Нусипалиева Г.К. |
Дата | 31.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Келтіру формулаларын пайдаланып есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: келтіру формулаларын пайдаланып есептер шығару арқылы оқушының білімін арттыру. Сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының әрбір бұрышындағы синустың, косинустың, тангенстің, котангенстің келтіру формуласын қолданып, тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдануды үйрету.
Дамытушылық: келтіру формулаларын пайдаланып есептер шығару арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамыту. Жылдам ой қорыту, тапқырлық қабілетін дамыту, оқушының ынта-жігерін, ізденісін қалыптастыру.
Тәрбиелік: оқушылардың өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету, пәнге деген қызығушылығын ояту. Оқушылардың математикалық тілде сөйлеу мәдениетін, сауаттылығын, есептер шығару барысында қалыптастыру. Ойын ойнату арқылы оқушылардың математика пәніне деген ынта-ықыласының тұрақты болуын қамтамасыз ету.
Сабақтың түрі: интеллектуалды ойын сабақ
Сабақтың типі: іскерлік пен дағдыны қалыптастыру
Сабақтың көрнекілігі: кесте, сызба, үлестірмелі қағаз, слайд.
Құрал-жабдық: проектор, шахмат, тоғызқұмалақ, барабан, смайликтер
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Оқушының білімін тексеру
«Барабан» ойыны
ІV. Есептер шығару
1. «Тоғызқұмалақ» ойыны
2. «Шахмат» ойыны
V. Сабақты қорытындылау
VІ. Бағалау
VІІ Үйге тапсырма беру
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқушыларды түгендеп, оқу, құралдарын және сабаққа дайындығын тексеру.
ә) Рефлексия
Сабаққа деген көңіл-күйлерін смайликтер арқылы көрсету.
«Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар.
-
Мен сабаққа дайынмын
Менің сабаққа
зауқым жоқ
Мен өз-өзіме сенімсізбін
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №410
1
sin 3300=sin(3600-300)= - sin300=
2
tg3000=tg(3600-600)=tg600=
3
ctg(-2250)=- ctg (1800+450)=- ctg450=
4
sin (-1500)=- sin(1800-300)=-sin300=
5
tg(-2250)=- tg (1800+450)=- tg450=
6
сos1200 =cos( 1800-600)= - cos600=
1
sin 3300=sin(2700+600)= - cos600=
2
tg3000=tg(2700+300)=- сtg300=
3
ctg(-2250)=- ctg (2700-450)=- tg450=
4
sin (-1500)=- sin(900+600)=-соs300=
5
tg(-2250)=- tg (2700-450)=- сtg450=
6
сos1200 =cos( 900+300)= - sin300=
ІІІ. Оқушының білімін тексеру.
«Барабан» ойыны
ІV. Есептер шығару
«Тоғызқұмалақ» ойыны
-
қазандық
отау
тасы
1 жағы
1
9
81
1. «Тоғызқұмалақ» ойыны
-
Жауабы
Берілгені
1
-1
sin1200
●
ctg3300
●
tg1500
●
cos(-1350)
●
cos2100
●
tg 2250
●
tg 3150
●
sin2100
●
sin3900
●
-
sin1200=sin(900+300)=cos300=
-
ctg3300=ctg(3600-300)=ctg300=
-
tg1500=tg(1800-300)=-tg300=
-
cos(-1350)=cos(900+450)= -sin450=
-
cos2100=cos(1800+300)=-cos300=
-
tg 2250=tg(1800+450)= tg450= 1
-
tg 3150=tg(2700+450)= -ctg450= -1
-
sin2100=sin(2700-600)=-cos600=
-
sin3900=sin(3600+300)= sin300=
2. «Шахмат» ойыны /Король, ферзь, піл, ладья, ат, пешка/
№415
Пешка (ақ)
1)
Пешка (қара)
Піл(қара)
Піл(ақ)
№249
Ладья (қара)
Ат(ақ)
№334
Ферзь(ақ)
Ферзь(қара)
Король (ақ)
=
Король (қара)
=
V. Сабақты қорытындылау:
1. Келтіру формулаларын қандай мақсатта қолданамыз?
2. Қандай функциялар тақ функциялар?
Сабаққа деген көңіл-күйлерін смайликтер арқылы көрсету.
«Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар.
-
Маған ұнады
Маған бәрібір
Маған ұнамады
VІ. Бағалау. Жетондарды пайдаланып
Үйге тапсырма беру: № 412
Қосымша. № 337
б)
-
Ладья
№142
b5=64, b3=4 болса, онда (bn) геометриялық прогрессияның q еселігін және b1 бірінші мүшесін табыңдар.
Ат
№143
b 2=28, b4=448 берілген, онда (bn) геометриялық прогрессияның q еселігін және b1 бірінші мүшесін табыңдар.
Пешка
№144
bn=3·2n-1 берілген, b1, b7 -ні табыңдар.
Пешка
№147
Егер b2=162 және b4=54 болса, онда b6 неге тең?
Король
№146
b5=288, b8=-36 болса, онда геометриялық прогрессияның алғашқы үш мүшесін табыңдар.
Король
№240 /Оқулықпен жұмыс/
Бесеуі де геометриялық прогрессияның тізбектес мүшелері болатындай етіп, 1 және 256 сандарының арасына үш сан орналастырыңдар.
Піл
№154
1) 4; 12; 36; .... геометриялық прогрессия берiлген. b6-ны табыңдар.
Піл
№154
2) 3; 1; ..... геометриялық прогрессия берiлген. b6-ны табыңдар.
Ферзь
№238
Егер (bn) геометриялық прогрессиясы үшін 1)=3, b1=2, bn=162 болса, онда n-ді анықта.
Ферзь
№238
Егер (bn) геометриялық прогрессиясы үшін 2) = , b1=128, bn=1 болса, онда n-ді анықта.