Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары

Раздел Математика
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Достығлиев Бейсенбай Сапинович
№ 44 орта мектеп математика пәнінің мұғалімі.

Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып

Сабақтың тақырыбы: Туынды тақырыбын қайталау

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.

Міндеттері:

Білімділік: Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру. Туынды ұғымы бойынша оқушылардың ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;

Дамытушылық: Оқушылардың жеке түлғалық қасиеттерін қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;

Тәрбиелік: Оқушылардың бір-біріне көмектесу адамгершілігін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Қорытындылау сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: Электронды оқулық, слайд, семантикалық карта, үлестірме қағаздар т.б

Пәнаралық байланыс: Физика

Сабақтың жоспары:

1.Ұйымдастыру кезеңі 2мин.

  1. Үй тапсырмасын тексеру 5мин

  2. Негізгі бөлім (есептер шығару) 8мин.

  3. Топтардың өзара байланысы 5 мин.

  4. Кім жылдам? Шығармашылық тапсырма 10мин.

  5. Семантикалық картамен жұмыс 7мин.

  6. Сабақты қорытындылау 3мин.

  7. Бағалау 3мин.

  8. Үй тапсырмасын беру 2мин.

Сабақтың барысы:

Білім деген - биік шың. Оған самғап қыран да,өрмелеп жылан да шығады. Алаштың ұл-қызы білім атты биік шыңға қыранша самғап шығуы керек.

Н.Ә. Назарбаев

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1-2 мин

Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу.Назарларын сабаққа аудару.

топқа бөлу: «Білімділер», «Алғырлар»

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: 4-5 мин

Туынды әлемінде

Қайталау сұрақтары:

а) Туынды дегеніміз не? ә) Туындының белгіленуі

б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім? в) с;х; (хп)' - неге тең?

г) Туындының қолданылуы? д) Дифференциалдау ережелері

Функциялардың туындыларының формулаларын интерактивті тақтада сәйкестендіру (флипчартпен жұмыс)

ІІІ. Негізгі бөлім: Есептер шығару 8мин.

І. Топ басшылары геометриялық фигураларды таңдайды . (фигуралардың астына есептер жасырылған)

II. Топтардың өзара байланысы. «Мен саған, сен маған» ( 5 мин)

Бұл бөлімде топтар бір-біріне есептер құрастырып тапсырма береді.

III. Шығармашылық тапсырма (10 мин)

  1. Функцияның үзіліссіз нүктелерін табу.

  2. Экстремумдарын табу.

  3. Екінші ретті туындысын , таңба тұрақтылығын табу.

  4. Өсу, кему аралықтарын табу.

Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары

Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары

Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары

Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары


IV. «Білім» станциясы семантикалық карта 6-7 минут

Мұнда кестеде тігінен тапсырмалар берілген, ал көлденеңінен жауаптары берілген. Тапсырма мен дұрыс жауап сәйкес келетін клеткадағы әріптерді тізіп жазсақ, білім туралы жақсы ой-сөйлем шығады. Соны табайық.

І карта

Жауап

12х5

27х2

2-9х

Х2-2х

1

тапсырма

У=2х6

Б

А

Ғ

Д

Р

F(х)=3х3-4,5х2

О

П

І

С

Ы

Ғ(х)=х+С

У

М

Я

Ю

Л

F(х)=х3/3-х2+2

Т

Ш

Ә

І

В

У=9х3

Е

М

Ж

Қ

Ү

ІІ карта

Жауап

Х+1

20х3

21х2

0

п хп-1

тапсырма

У=7х3

Т

М

Б

Қ

С

F(х)=хп

Р

Ж

Г

Ө

А

Ғ(х)=1/2х2

С

Ұ

У

Ы

Я

F(х)=С

Д

П

Х

Т

Ц

У=5х4+1

И

Ы

Ф

А

Ң

ІІІ карта

Жауап

22х-4х3

3

1

14Х+3х2

2

тапсырма

F(х)=х4

А

М

Т

У

Ж

F(х)=7 х23

З

И

К

Ұ

О

Ғ(х)=х

Ө

Қ

Р

Г

Д

У=11х24

А

С

Ф

Н

Ғ

У=С+2х

Ш

Ы

Е

Х

Т

ІҮ.Сабақты қорытындылау: 3 минут

Мұнда білімнің шыңына жеткен соң, жүріп өткен жолдарға шолу жасау.

Ү. Оқушылар білімін бағалау: 3 минут

Бағалау парағы арқылы жеңімпаз топты анықтау,марапаттау.

Жеке оқушыларды бағалау.

Бағалау парағы

Топтар

Балл

Ортақ балл

1

2

3

4

Білімділер






Алғырлар


ҮІ.Үй тапсырмасы: 2 минут

№356, 358



© 2010-2022