Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)





Қостанай облысы Амангелді ауданы Қарынсалды ауылы Қарынсалды жалпы білім беретін негізгі орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі:

Қауатаева Самал Жомартқызы




Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу


Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік. Оқушыларды бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосуға үйретіп, жай бөлшектердің ережелерін пайдалана отырып есептер шығару.

  2. Дамытушылық. Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін жай бөлшектерді қосуда және өрнектерді ықшамдауда қолдана білуге дағдыландыру.

  3. Тәрбиелік. Оқушыларды ұқыптылыққа және ұйымшылдыққа тәрбиелеу.


Сабақтың көрнекілігі: «Математика» елінің картасы, сөзжұмбақ, сызбалар, үлестірмелі карточкалар,слайд.

Сабақтың түрі: Саяхат сабағы «Математика еліне саяхат».

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Өткен материалды қайталау.

ІІІ. «Математика еліне саяхат».

ІІ. Өткен материалды қайталау.

  1. Бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысы үлкен?

- Бөлімдері бірдей екі бөлшектің қайсысының алымы үлкен болса, сол бөлшек үлкен.

  1. Алымдары бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен, қайсысы кіші?

- Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші).

  1. Координаталық сәуле бойында сандар қалай кескінделеді?

- Координаталық сәуле бойында үлкен сан оң жақта, ал одан кіші сан сол жақта кескінделеді.

ІІІ. «Математика еліне саяхат».

- Балалар, біз бүгін сабағымызда «Білім еліне» саяхатымызды жалғастырамыз. Бізді «Математика» елінің тұрғындары күтіп отыр. Олар көптеген қызықты деңгейлік есептер, сөзжұмбақтар, ребустар дайындап қойыпты. Ал, Сіздер саяхатқа дайынсыңдар ма? Ондай болса бәріміз көзімізді жұмып, өзімізді үлкен зымыранда отырмыз деп елестетейік.

- Балалар міне «Математика» еліне келіп қалыппыз. Сендерге табыс, сенім, жеңіс тілеймін.

1-аялдама. Балалар енді «Математика» еліне келген екенбіз «Математика» елін араламаймызба. Балалар «Тарихи мәлімет» еліне шамалы аялдап өзімізге қажетті мәліметтерді біліп алғанымыз дұрыс болар. Бүгінгі тақырыбымызға байланысты жай бөлшектерді қосу туралы шамалы мәлімет алайық:

Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда , олардың алымдарын қосып, алым етіп жазады да, бөлімін сол күйінде қалдырады.

Әріптерді пайдаланып, бөлімдері бірдейбөлшектерді қосуды былай жазады: Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) Мұндағы Мұндағы n-бөлшектердің бөлімі, a және b - бөлшектердің алымдары, a+b - қосынды бөлшектің алымы.

Егер қосылғыш бөлшектердің бөлімдері әр түрлі сандар болса, онда: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреміз; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесі бойынша қосу амалын орындаймыз.

Мысалы, Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) пен Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) бөлшектерін қосайық. ЕКОЕ (12,15)= 60. 60/20=5-бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші, 60/15=4 - екінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші, сонда Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) немесе Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып); қысқаша Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

2-аялдама. «Өзіндік жұмыс» деңгейлік тапсырмалар. (Карточкамен жұмыс).

1. Берілген бөлшектердің қосындысын тауып, оны жаз.

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Өзендегі су бірінші күні Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м - ге, екінші күні Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м-ге, үшінші күні Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м-ге көтерілді. Өзен суы үш күнде неше метрге көтерілді?

Шешуі: Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

2. Бөлшектерді қос:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Бірінші қорапшада Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)кг, екінші қорапшада Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)кг кәмпит бар. Екі қорапшада қанша кәмпит бар?

БУрок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)ерілуі: Шешуі:

1-ші қорап - Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) кг Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

2-ші қорап - Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) кг

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

Табу керек: Жауабы: Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

3. Бөлшектерді қосуды орында:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Гүлзардағы гүлдердің Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) - сі раушан гүлі, ал қалампыр гүлінің одан Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) - і артық. Қалампыр гүлі гүлзардағы гүлдердің қандай бөлігі?

Шешуі:

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып).

4. Бөлшектерді қос:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

5. Бөлшектерді қосуды орында:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

6. Бөлшектерді қосуды орында:

1) Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

2) Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

3) Бірінші күні барлық егістік жердің Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) бөлігі жыртылса, екінші күні одан Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) - ге артық жер жыртылады. Екі күнде барлығы қанша жер жыртылады?

Шешуі:

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

7. Қосуды орында:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Үшбұрыштың қабырғалары Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм, Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм және Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм. Үшбұрыштың периметрін тап.

БУрок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)ерілуі: Шешуі:

a= Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм P=a+b+c

b= Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм P=Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

c= Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

т.к. Р-? Жауабы: P=Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

8. Өрнектің мәнін тап:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Тіктөртбұрыштың ұзындығы Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) см, ені Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) см. Тік төртбұрыштың периметрі неге тең?

Шешуі:

P=2a+2b

P=2∙Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

9. Теңдеуді шеш:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Домбыраның басы (құлағы) Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м, мойны Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м, шанағы Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м. Домбыраның ұзындығы неше метр?

БУрок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)ерілуі: Шешуі:

басы (құлағы)- Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

мойны- Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м

шанағы- Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) м

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

т.к. L-? Барлығы: 1м

Кітаппен жұмыс.

№394. Ауызша есепте:

612:6=102Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) (420+280):70=10

404:4=101 Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) 380+200:10=400

936:9=104 Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) 6∙(140-90)=30

№409. Бөлшектерді қосып, нәтижелерін салыстыр. Жұлдызшаның орнына > немесе < белгісін қой:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып); Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  4. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

№416. Теңдеуді шеш:

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  4. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

№423. АВС үшбұрышының АВ қабырғасы Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм, ВС қабырғасы АВ қабырғасынан Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм ұзын, ал АС қабырғасы ВС қабырғасынан Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) дм ұзын. АВС үшбұрышының периметрін тап.

  1. Шешуі:

  2. BC=АВ+Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)= Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)+Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. AC=BC+ Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  4. P(ABC)= Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

З-ші аялдама. «Демалыс алаңы» сергіту сәті.

Фокустар шешу: Туған күнге 20-ны қосып, шыққан саннан 17-ні азайту керек. Алынған нәтижені 3-ке кемітсе, туған күн шығады.

«Сөзжұмбақ» шешу.

1. "+" қандай амал? (Қосу)

  1. 4а+с қалай аталады? (Өрнек)

  2. "-" амалы қалай аталады? (Алу)

  3. х+5=10 қалай аталады? (Теңдеу)

  4. Қосу ... . (Таңба)

4-ші аялдама. Тест.

  1. Бөлшекті қосуды орында: Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып);

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)


  1. Тік төртбұрыштың Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) бөлігі, сонан соң Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) бөлігі, тағы да Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып) бөлігі боялды. Тік төртбұрыштың барлығы қандай бөлігі боялды.

Шешуі: Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  1. Бөлшекті салыстыру. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  1. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  2. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  3. Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  1. Теңдеуді шеш: Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  1. 122

  2. 126

  3. 128

  1. Теңдеуді шеш: Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

Урок по математики Жай бөлшектерді қосу (5 сынып)

  1. 42

  2. 52

  3. 88

5. Қорытынды.

Оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма.

Ережелерді жаттау. №416, №421, №424


© 2010-2022