- Преподавателю
- Математика
- 5-сынып, Математика. Мәтін есептерді теңдеудің көмегімен шығару сабақ жоспары
5-сынып, Математика. Мәтін есептерді теңдеудің көмегімен шығару сабақ жоспары
Раздел | Математика |
Класс | 5 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Шенберген У.Т. |
Дата | 07.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Математика,5-сынып
«Мәтін есептерді теңдеудің көмегімен шығару» сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Мәтін есептерді теңдеудің көмегімен шығару
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың өрнекке,теңдікке, теңдіктің түрлері және олардың қасиеттері туралы білімдерін еске түсіре отырып, теңдеу ұғымын оқыту, теңдеудегі белгілі және белгісіз компоненттермен танысу, мәтін есепті теңдеудің көмегімен шығаруға дағдыландыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: оқушылардың теңдік, санды және әріпті өрнек ұғымдарын кеңейте отырып, теңдеу ұғымымен таныстыру, мәтін есептерді теңдеудің көмегімен шешуді үйрету;
Дамытушылық: оқушылардың натурал сан туралы ой-пікірлерін кеңейту, натурал сандарға есептер шығара отырып, шығармашылық -танымдық қабілеттерін қалыптастыру;
Тәрбиелік: оқушыларды есептер шығару барысында ұжым болып жұмыс жасауға, сонымен қатар, ұқыптылыққа, жүйелі түрде әрекет етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: есептер шығару
Сабақтың әдістері: түсіндіру, сұрақ-жауап, есептер шығару, ой қорытынды
Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі: оқулық, сызбалар,суреттер.
Сабақтың пәнаралық байланысы: математика.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру
Оқушылармен сәлемдесіп,сыныпты түгелдеу.
Оқушылар назарын сабаққа аудару.Оқу құралдарының дайындығын тексеру.
ІІ.Оқушылардың қызығушылығын ояту
1. Бұлбұлдың 2 құлақ, 1 басы бар Салдыраған 8 жерден таңбасы бар. Бұлбұлды жолға салып айдағанда, Салатын неше түрлі жорғасы бар. (Домбыра)
2. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да, Ұзындығы жазулы тұр бойында. (сызғыш)
3. Алды -артымыз шексіз де,Жете алмайсың біздерге.Сәуле менен кесінді,Шыққан тегім білсе де.(түзу)
4. Күнде есебін жаттайды, Ешбір тыным таппайды. Алмайды бір тағат, Оның аты....... /сағат/
5. Жапанда бір бәйтерек бес бұтақты, демейді ешкімге ешкім кес бұтақты. Ешкім кеп кеспесе де бұтақтарын, Бұтағы бестен артық өспей қапты. /қол, бес саусақ/
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру
№433 есеп. Tеңдеудегі х-тің мәнін тап.
-
(a+b )*x=c. мұндағы 13+а=30, а-9=b.1000/b=c.
13+a=30 a-9=b 1000/b=c
a =30-13 17-9=b 1000/8=c
a= 17 b=8 c=125
(17+8 )*x=125
25*x=125
x =125/5
x =5
-
(m-n )/x=k. мұндағы 140/n=5, 40-n=k, k+88=m
140/n=5 40-n=k k+88=m
n=140/5 40-28=k 12+88=m
n= 28 k=12 m=100
(100-28)/x=12
72/x=12
x =72/12
x =6
№434 есеп. Бөлінгіш бөлгіштен 5 есе көп, бөлгіш бөліндінің мәнінен 5 есе көп. Бөлінгіш, бөлгіш, бөліндінің мәнінің қосындысы 155-ке тең. Бөліндінің мәнін табыңдар.
Берілгені: бөлгіш - 5х
Бөлінгіш -5*5х
Бөліндінің мәні - х
Қосындысы - 155
Табу керек: х-?
Шешуі: 5х+25х+х=155
31х=155
х= 155/31
х =5
Жауабы: бөлгіш - 25,бөлінгіш -125,бөліндінің мәні - 5.
№428,429 есепті ауызша тексеру,ереже қайталап сұрау.
ІҮ. Оқушылардың білімін тексеру, бағалау
-
Қандай теңдік теңдеу деп аталады?
-
Теңдеудің түбірі деп нені айтамыз?
-
Теңдеуді шешу дегеніміз не?
-
Белгісіз қосылғыш қалай табылады?
-
Белгісіз көбейткіш қалай табылады?
-
Өрнектің неше түрі бар?
-
Санды өрнек деп нені айтамыз?
-
Әріпті өрнек деп нені айтамыз?
-
Коэффициент деген не?мысал келтір.
-
Мәтін есепті теңдеу көмегімен қалай шығарамыз?
Ү. Есептер шығару
№435 есеп. 7 үлкен бос қорапшаның бірнешеуінің әрқайсысына 5 кіші қорапша салынды. Қалған үлкен бос қорапшалардың әрқайсысына 3 орташа қорапша салынды. Сонда барлығы 27 қорапша салынды. Неше үлкен бос қорапшалардың әрқайсысына 5 қорапшадан салынды.
Берілгені: Барлығы - 7 үлкен бос қорап
х қорапқа - 5 кішіден
7-х қорапқа -3 орташадан
Салынды -27 кіші қорапша
Табу керек: х-?
Шешуі: 3(7-х)+5х=27
21-3х+5х=27
21+2х=27
2х=27-21
2х=6
х=3 7-х=7-3=4
Жауабы: 3 қорапқа 5 кішіден, 4 қорапқа 3 орташадан салынды.
№436 есеп. Үшбұрыштың бірінші және екінші қабырғаларының қосындысы 37 см.Екінші және үшінші қабырғаларының қосындысы 41 см.Бірінші және үшінші қабырғаларының қосындысы 32 см.
-
Үшбұрыштың периметрін тап. Екінші қабырғасының ұзындығын неше см?
Берілгені: ∆АВС
а+b=37
b+c=41
a+c=32
Табу керек: b-? Р-?
Шешуі: b=41-c
a= 32-c
а+b=37
41-c+32-c=37
73-2c=37
2c=36
c=18
a+c=32
a+18=32
a=32-18
a=14
а+b=37
14+b=37
b =37-14
b=23
P=a+b+c=14+23+18=50см
Жауабы: Периметрі -50см, Екінші қабырғасы 23cм
V. Сергіту сәті. Есептедік, шаршадық, Отырайық, тұрайық.,
Орнымыздан тұрайық. Соқтығысып қалмайық.
Қимылдатып аяқты, Сәл дем алып алған соң
Шапалақты ұрайық. Жазуды қайда шығарайық.
Үйге тапсырма: №439 есеп (нұсқау беру), тақырыптың мазмұнын оқу.
Қорытындылау: сабақ өз мақсатына жеткенін хабарлап, сабақты қорытындылаймын.
Бағалау: Оқушылардың сабақ барысында көрсеткен білім деңгейін, өзіндік жұмыс нәтижесін ескере отырып бағалау.