Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары

Раздел Математика
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін: Келісемін:

Сыныбы: 8

Сабақ №: 13

Уақыты: 14.10.14

Сабақтың тақырыбы: Фалес теоремасы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Фалес теоремасының тұжырымдамасын білу, дәлелдей білу, дәлелдей білу, алған білімді есеп шығаруда қолдана білу. Кесіндіні циркуль мен сызғыштың көмегімен тең кесінділерге бөле білу.

Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін, жазу, есте сақтау, сызбамен жұмыс істеу қабілеттерін, дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Дәлдікке, ұқыптылыққа, іскерлікке баулу

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдісі: түсіндіру, топтық жұмыс, практикалық.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. (2 мин)

Амандасу, түгендеу. Оқушылардың назарын аударту.

2. Өткен сабақты қайталау. (13 мин)

  1. Сыныпты екі топқа бөліп, бірінші топқа параллелограмм мен ромб, екінші топқа тіктөртбұрыш пен квадраттың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын венн диаграммасында көрсетіп, қасиеттерін атау тапсырылады.

Топтық жұмыс

Постер дайындауда өз ойын, білімін қосты


1

Постерды тақтада қорғады.

1


  1. Шағын тест. (5 мин) Интерактивті тақтада тест көрсетіледі, оқушылар орындап, көршілерімен ауыстырып тексереді.

Тест

Дұрыс жауаптар саны 3 - тен аз


1

Дұрыс жауаптар саны 4-5

2

Дұрыс жауаптар саны 6

3

3. Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Фалес теоремасы (13 мин)

а) Тарихына тоқталу.

Фалес Милетский грек ғалымдарының тұңғышы б.э.д. 625-547 жылдар шамасында өмір сүрген. Бүгінгі өтетін теоремамыз кесіндіні циркуль мен сызғыштың көмегімен тең бөліктерге бөлуге қолданылады. Фалес диаметр дөңгелекті қақ бөлетінін, тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштары тең болатынын, вертикаль бұрыштардың теңдігін, үшбұрыштардың теңдігінің бірінші белгісін алғаш дәлелдеген. Б.ж.с. бұрын 585 жылғы 28 майда болған күн тұтылу құбылысын алдын ала, алты ай бұрын айтқан. Гректер дүниеде жеті-ақ адам данышпан болып туады деп ойлаған, Фалес солардың біріншісі деп есептеген.Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары

ә) Фалес теоремасы. Теорема: Егер бұрыштың қабырғалары қиып өтетін параллель түзулер оның бір қабырғасынан тең кесінділер қиып түсеетін болса, онда ол түзулер бұрыштың екінші қабырғасынан да тең кесінділер қиып өтеді.

Бер: аО в - берілген бұрыш.

Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары

Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары

Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары

Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары

Дәлелдеу үшін В2 нүктесі арқылы а сәулесіне параллель EF түзу жүргіземіз. Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспарыолсын. Сол кезде Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары параллелограмдар, Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары оның қарама-қарсы қабырғалары тең болғандықтан FB2=B2E.

Айқыш бұрыштар болғандықтан Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары вертикаль бұрыштар болғандықтан Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары. Үшбұрыштардың теңдігінің екінші белгісі бойынша∆Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары олай болса Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары=B2B3. Теорема дәлелденді.

Сабақта 8 есеп талданады. Айталық, берілген кесіндіні m:n қатынаста бөлу керек болсынн АВ берілген кесінді болсын. А нүктесіне а сәулесін жүргіземіз. А төбесінен бастап Аа сәулесіне циркульмен өзара тең Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары кесінділер саламыз. Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары нүктесін В нүктесімен қосамыз. Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары нүктелері арқылы Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары түзуіне параллеь түзулер жүргіземіз. Айталық ол түзулер АВ кесіндісін Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары нүктелерінде қиып өтетін болсын. Фалес теоремасы бойынша бұл Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары кесінділері тең болады.

Қалған кесінділердің теңдігі де осылай дәлелденеді. Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары

Ескерту: Бұрыштың қабырғаларының орнына кез келген екі түзуді алуға да болады. Теореманың қорытындысы сол күйінде қала береді. Берілген екі түзуді қиып өтетін және бір түзуден тең кесінділер қиып түсіретін параллель түзулер екінші түзуден де тең кесінділер қиып түседі.

Жаңа материалды меңгеру

Тақырыпты түінбеген


1

Тақырыпты түсінген, бірақ қажетті қорытынды шығара алмады

2


Тақырыпты толық ашты,мәтінді толық түсінген, өзіндік ой пікірін дұрыс қолданды

3

4. Сабақты бекіту, есеп шығару (17 мин)

Интерактивті тақтада есептер беріледі, бір оқушы тақтада, қалғандары орындарында орындайды.

Есеп берілген АВ кесіндісін тең n белгілерге болу керек.

Шешуі:Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспары

1) АВ кесіндісін қамтитын түзуде жатпайтын А нүктесінен бастап а сәулесін салам.

2) а сәулесінің бойына өзара тең АА1, А1А2, А2А3, …, Аn-1An кесінділерін өлшеп саламыз.

3) АnB қосамыз

4) А1В1 ІІ А2В2 ІІ А3В3 ІІ AnВn түзулерін жүргіземіз

Фалес теоремасы қазақша сабақ жоспарыФалес теоремасы бойынша АB1=B1B2=B2B3=…=Bn-1B

Есептер шығару

1 есеп шығарған


1

2 есеп шығарған, есептеулер дұрыс орындалып, нәтижесі шаманың нақты мәндерімен сәйккестендірілген

2

Есептер толық әрі дұрыс орындалған.

3

5. Сабақты қорытындылау,бағалау. (5 мин)

1. Фалес теоремасының практикалық маңызы неде?

2. Фалес теоремасын дәлелдеу кезінде қандай теоремалар пайдаланылды?

Қорытынды

Толық әрі дұрыс жауап берілді

2

Толық емес жауап

1

6. Үйге тапсырма: Теореманы жаттау, есеп №128 (2)

7. Бағалау:

Бағасы:

Жалпы балл: 12

10-12 балл: «5»

7-9 балл: «4»

4-6 балл: «3»

0-3 балл: «2»








© 2010-2022