- Преподавателю
- Математика
- Геометрия 10 кл Перпендикулярність прямих і площин у просторі
Геометрия 10 кл Перпендикулярність прямих і площин у просторі
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Семенченко И.И. |
Дата | 17.09.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Вчитель: Семенченко І.І.
Медвежанська ЗОШ
10 кл Урок №
Тема уроку. Кут між прямими . Перпендикулярність прямих у просторі.
Мета уроку: формування поняття про перпендикулярні прямі. Вивчення теореми про прямі, що перетинаються і паралельні двом перпендикулярним прямим. формувати в учнів уміння і навички доведення теорем про перпендикулярність прямих; сприяти розвитку просторової уяви, продовжувати розвивати навички самостійної роботи; виховувати культуру математичного мовлення.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація ,картки, саморобні моделі.
Тип уроку:засвоєння нових знань
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Поряд із відношенням паралельності в геометрії важливе значення має відношення перпендикулярності. У планіметрії ми говорили про перпендикулярність прямих. Перпендикулярними прямими на площині називаються прямі, які перетинаються під прямим кутом.
У стереометрії розглядають три випадки перпендикулярності: перпендикулярність прямих, перпендикулярність прямої і площини, перпендикулярність площин. На наступних уроках ми займемося послідовним вивченням цих трьох відношень. Почнемо з випадку перпендикулярності прямих у просторі.
Запитання до класу
-
Які дві прямі називаються перпендикулярними?
-
Що можна сказати про взаємне розміщення прямих а і b, якщо а1 || а, b1 b, а1b1?
-
Скільки площин можна провести через дві перпендикулярні прямі?
ІІІ.Повідомлення теми, мети уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Дві прямі називаються перпендикулярними, якщо вони перетинаються під прямим кутом.
Розв'язування задач
1. Назвіть в оточенні моделі прямих, які перпендикулярні між собою.
2. Дано зображення куба АBСDA1B1C1D1. Укажіть ребра куба, які перпендикулярні до прямої АА1.
Теорема про прямі, що перетинаються і паралельні двом перпендикулярним прямим
Питання до класу: що можна стверджувати про взаємне розташування прямих а1 і b1, які перетинаються і а1 || а, b1 || b, а b? Учні висувають гіпотезу, що a1 b1. Для ілюстрації цього твердження використовується каркасна модель куба або прямокутного паралелепіпеда.
Далі формулюємо теорему:
Якщо дві прямі, які перетинаються, паралельні відповідно двом перпендикулярним прямим, то вони теж перпендикулярні.
Доведення цієї теореми проводить учитель. Подаємо запис доведення теореми, який рекомендується зробити на дошці і в зошитах учнів.
Дано: ab, аα, bα; а1||а, b1||b, а1α1, b1α1, а1 і b, перетинаються (рис. 131).
Довести: а1 b1
Доведення
Номер п/п
Твердження
Аргумент
1
а і b лежать в α , а1 і b1 лежать в α1
Сз
2
а || а1
Теорема 2.4
3
Нехай точка С - точка перетину а і b, точка С1 - точка перетину а1 і b1
Означення
4
AA1 || СС1, ВВ1 || CC1
Теорема 2.1
5
A1A2 || BB1
Теорема 2.2
6
CAA1C1 і CBB1C1 - паралелограми, отже, AC = А1С1, BC = B1C1
AC||A1C1;AA1 || CC1, СВ || С1В1, ВВ1 || СС1
7
АВB1А1 - паралелограм, отже, АВ = А1B1,
АВ||А1B1, AA1 || ВВ1
8
ΔАВС =ΔА1В1С1, отже, <A1C1B1= <ACB = 90°, тоді а1 b1
Третя ознака рівності трикутників
Математична гра Проведи перпендикуляр»
Рис.133
Розв'язування задач
-
SABC - тетраедр; <ABC = 90°; точки К, L, М - середини ребер SB, SA, SC відповідно (рис. 132). Знайти <MKL.
-
Знайдіть кут між мимобіжними діагоналями двох суміжних граней куба.
Розв'язання. Знайдемо кут між діагоналями АВ1 і ВС2 граней куба АВСDА1В1С1D1 (мал. 133). Оскільки DС1 || АВ1, то кут між прямими АВ1 і ВС1 дорівнює куту ∟ВС1D.BС1D) = 600, оскільки ∆ВС1D) рівносторонній.
Відповідь. 60°.
V. Домашнє завдання
§ 27 контрольні запитання № 1-6 стор.204; задача № 977,980
VI. Підведення підсумку уроку
Запитання до класу
1) Які прямі в просторі називаються перпендикулярними?
2) Чи визначають площину дві перпендикулярні прямі? Чому?
3) Сформулюйте теорему про прямі, які перетинаються і відповідно паралельні перпендикулярним прямим.
4) Сторони двох трикутників відповідно паралельні. Чи паралельні відповідні висоти цих трикутників?
VII.Рефлексія
4