Поурочный на тему Сандар тізбегі

Раздел Математика
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

-Бекітемін-

Мектеп директоры А.Д.Калыбаева

САБАҚ:

МЕКТЕП: Ынтымақ ауылы ОМ

Күні: .27.11.2015

Мұғалімнің есімі: Акелеева Р.Т.

СЫНЫП: 9А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы.

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Арифметикалық прогрессия, арифметикалық прогрессияның айырымы, п-ші мүшесінің формуласы және қасиеттерімен таныстыру, прогрессияның кез-келген мүшесін, айырымын табуға есептер шығартуға үйрету, арифметикалық орта ұғымымен таныстыру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: прогрессияның кез-келген мүшесін, айырмасын анықтай алады,

Оқушылардың басым бөлігі: прогрессияның кез-келген екі мүшесі ғана белгілі болғанда айырмасын және 1-ші мүшесін анықтай алады.

Кейбір оқушылар: заңдылығы күрделі берілген тізбектердің мүшелерін анықтай алады

Тілдік мақсат

Оқушылар: арифметикалық прогрессияның анықтамасын айтады

Негізгі сөздер мен тіркестер: арифметикалық прогрессия, айырма, арифметикалық орта

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар: прогрессия анықтамасы, айырмасы, п-ші мүшесінің формуласы, арифметикалық орта

Алдыңғы оқу

3-минут

1-топ: сан тізбегнің берілу тәсілдері туралы айту

2-топ: өспелі тізбекке мысалдар келтіру

3-топ: кемімелі тізбекке мысалдар келтіру

4-топ: шекті тізбекке мысалдар келтіру

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз)

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау


Басталуы

Топқа бөлінген сандардан тізбек құрастырып , келесі мүшесін анықтап, тізбекке сипаттама бер.

Ол тұрақты сан d-айырма деп аталады.

an+1=an+d

d=an+1-an

a2=a1+d

a3=a2+d=a1+2d

a4=a1+3d

ап мүшесінің формуласын жазып көрейікші

an=a1+(n-1)d

а1 мүшесін а3мүшесіне қосып, екіге бөліңдер, не байқадыңдар?, ал біз екі санды бір-біріне қосып екіге бөлсек, несін таптық деп айтамыз?

а2 мүшесінен бастап, оның әрбір мүшесі өзімен көршілес екі мүшесінің арифметикалық ортасына тең болады.

1-топ: 2,4,6,8,10,12

2-топ: 6,10,14,18,22,26

3-топ:11,8,5,2,-1,-4

4-топ:8,,3-2,-7,-12,-17

Тізбек тұрақты бір санға қосылып отырған.

a20 мүшесін анықтап көрейік

1.а1=2, d=4-2=2

a20=a1+19d=2+19*2=40

2. а1=6, d=10-6=4

a20=a1+19d=6+19*4=82

3. а1=11, d=8-11=-3

a20=a1+19d=11+19*(-3)=-46

4. а1=8, d=3-8=-5

a20=a1+19d=8+19*(-5)=-87

Поурочный на тему Сандар тізбегі

Мадақтау арқылы бағалау

9-сынып оқулығы;

§3 45 бет.


Ортасы

№207 жұптық жұмыс


Әр топтан үш жұп құрастылылып үш есебін орындайды


дискриптор бойынша бағаланады.

№208 топтық жұмыс

Топтарда талқылау жасау арқылы есептің шешімін анықтайды

дискриптор бойынша бағаланады

Аяқталуы

Семантикалық картамен

жұмыс / жұптық жұмыс/


Жұп мүшелері бірлесе отырып, берілген критерийлер бойынша талдама жасайды

Топ басшысы дискриптор бойынша бағалайды.


Кері байланыс



Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс


Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алда (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Аты-жөні

А-деңгейі

В-деңгейі

С-деңгейі

қорытынды

Сан тізбегінің мүшесін анықтай алады

Түрін ажырата алады

Берілу заңдылығын анықтай алады

Жалпы мүшесінің формуласын жаза алады

Дарынды оқушының жұмысы

































© 2010-2022