5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы:

Формула - математикалық тіл.

Ондық бөлшектерге амалдар қолданану.

Мақсаты:

Ондық бөлшек тақырыбы бойынша оқушылардың білімдері мен біліктілерін

жүйелеу,қорытындылау.

Сабақтың түрі:

Қорытынды сабақ.

Сабақтың формасы:

Жеке жұмыс,топпен жұмыс,жұппен жұмыс

Сабақтың міндеттері:

Білімділік:

  • ондық бөлшектерді қосу,

  • азайту,

  • көбейту,

  • бөлу ережелерін қайталау,қолдана білу;

Дамытушылық:

- салыстыру,қорытынды шығару,дәлелдеу біліктілерін дамыту;

ауызша,жазбаша математикалық сөз байлығын дамыту;

- білімдерін тиімді пайдаланып,ойлау қабілеттерін дамыту:

- есептер шығару логикалық ойларын дамыта отыра интелектік ,шығармашылық

қабілеттерін ашу;

- өздігінен жұмыс істеу,іздену дағдыларын қалыптастыру;

Тәрбиелік:

  • пәнге деген қызығушылықты көтеру;

- ұйымшылдыққа , адамгершілікке тәрбиелеу;

- өздігінен жұмыс,топпен жұмыс жасауға және бір-біріне көмектесуге үйрету;

  • өз ойын толық жеткізуге ,өзгенің ойын құрметтеп,тыңдауға тәрбиелеу;

Сабақ көрнекілігі:

Жұмыс дәптері,тест,бағалау парағы, ребус,таратпа кеспелер,нақыл

сөздер, техникалық құрал жабдықтары.

Жоспар:

Ұйымдастыру кезең

Сабақтың тақырыбын хабарлау кезең

Бөлшектер тарихы

"Білгенге маржан".Теориялық білімдерін тексеру кезең

Білімді жүйелеу кезең

Математикалық диктант. Жұппен жұмыс

Сергіту кезең

Оңайдан қиынға көшу.Білімді жинақтау кезең

Үй тапсырмасы

Қорытындылау кезең

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Оқушылардың сабақ басындағы көңіл-күйлерін анықтау.

5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

1 2 3 4

Балалар,бүгінгі көктемнің шуақты күнінде мен сендерге қуаныш сыйлаймын

Сабақ басындағы көңіл-күйін білдіретін суретті кескіндейді.


Біз бір-бірімізге қуаныш сыйлаймыз,

Біз қонақтарға қуаныш сыйлаймыз,

Біз сізге қуаныш сыйлаймыз.

2.Сабақ тақырыбын хабарлау кезеңі.

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Үй жұмысын тексеру:

Үйге берілген тапсырмаларды орындау барысында қандай сөзжұмбақты шештіңдер?









Ұлы математик Софья Ковалевская: "Математиканың өз тілі бар,ол-формула"деген сөзі бүгінгі сабағымыздың тақырыбына арқау болсын.

Ол қандай формулалар екен?

V=abc, S=ab, P=(a+b)*2, V=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану, S=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану,P=4a

Бұл формулаларды бүгінгі сабағымызда қандай сандарға қолданамыз?

1. 6,3*7-10,28=33,82 М

2.0,7*32+2,07=24,47 Р

3.4*4,38-9,72=7,8 О

4.11,56+2,36*2=16,28 Л

5.36*0,17-2,19=3,93 А

6.0,271*30+1,25=9,38 Е

7.(14,48+3,65)*20=362,6 Ф

8.(26,35-14,45)*13=154,7 У

9.3,18*26-7,32=75,36 Ы

10.0,548*22+0.15=12,206 Қ

11.0,27:0,3+1,25=2,15 __

12.28:0,28+0,15=100,15 Т

13.(16,84-12,37)*2,3=10,281 И

14.(4,8+2,6)*4-9,6=20 К

15.4,8*13-0,3*27=54,3 І

О

Ф

У

А

Р

Т

Л

7,8

362,6

154,7

3,93

24,47

100,15

16.28

М

Ы

Е

К

Қ

-

І

33,82

75,36

9,38

20

12,206

2.15

54,3

И

10,281

7

3

2

1

8

4

5

11

Ф

О

Р

М

У

Л

А

-

1

5

12

6

1

5

12

13

М

А

Т

Е

М

А

Т

И

14

5

4

9

10

12

15

4

К

А

Л

Ы

Қ

Т

І

Л

Сөзжұмбақтың шешімі:

Формула -математикалық тіл.

Оқушылар формулаларды математикалық тілде дұрыс айта білулері керек.

Формулалар жазылған қағаздардың екінші жағын алмастыру.

Б Ө Л Ш Е К

3. Математика тарихынан.

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Бөлшек сандар туралы не білесіңдер?




Бүгінгі біздің сабағымыздың мақсаты бөлшек сандар бізді қиын жағдайға қоя алмайтындығын дәлелдеу.Бөлшектерді еш қиындықсыз қосып-азайтамыз,бөліп- көбейтеміз.

Ендеше менің қолымдағы сандыққа назар аударыңдар.

Алғашқы бөлшек ұғымы өте ерте ғасырлар бұрын ежелгі Египедте пайда болған.Орыс тілінде бұл сөз тек VIII ғасырда ғана пайда болды. "Бөлшек"сөзі "бөлшектеу,бөліктерге бөлу,бөлік"сөзінен шыққан.Алғашқы оқулықтарда бөлшек сандар "сынық сандар"деп аталған. Қазіргі бөлшек санның белгіленуін үнді ғалымдары енгізген.Бөлшек санның атауларын грек математигі Максим Пеануд енгізген.Көптеген уақыт бойы бөлшектер математиканың ең қиын бөлімі болып саналған.Неміс халқында "бөлшекке тап болу"деген мақал да сақталған,яғни қиын жағдайға тап болу деген мағынаны білдіреді.

4. "Білгенге маржан".Теориялық білімдерін тексеру кезең

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Арнайы жасалған кішкене сандықшаны көрсетіп тұрып:

Атамыздың асылын

Жинаған бұл сар сандық.

Киімнің қызыл - жасылын

Жинаған бұл сар сандық.

Әжеміздің құрт - майын

Жинаған бұл сар сандық.

Ботам кисін-жесін деп

Өздеріңе барлығын

Сыйлаған бұл сар сандық!

Балалар,бұл сандықтың өздеріңе арнаған сұрақтары бар екен,соларға жауап берейік.

1.Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеміз?

2.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай көбейтеміз?

3. Ондық бөлшекті натурал санға қалай бөлеміз?

4. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай бөлеміз?




Сұрақтарға жауап беру.




5.Математикалық диктант

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

1.Салыстыр: 0,75 және 0,715

2,18 және 2,180

2.Амалдарды орында: 1,8+1,01

3,7-2,15

3,5*3

2,4:0,03

3. 850 кг қанша тонна?

4. 4,2 -тың үштен екі бөлігі қанша?

5.Қатесін тауып,түзе:123,2*20=2,4640

6.Жоғалып кеткен үтірді тап:3,1*12=372


0,75 > 0,715

2,18 = 2,180

1,8+1,01=2,81

3,7-2,15=1,55

3,5*3=10,5

2,4:0,03=80

850 кг = 0,85 тонна

4,2 *5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану=2,8

123,2*20=2464,0=2464

3,1*12=37,2

6.Білімді жүйелеу кезең

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Балалар, біз туған өлкеміз Солтүстік Қазақстан туралы не білеміз?

Табиғаты қандай,қандай аң-құстары бар?Жері қандай,қандай шаруашылықпен айналысады,қандай халықтар тұрады?

Осы туралы әңгімелесейік.

1.Туған өлкеміздің Қазақстан

территориясындағы орны.

Қазақстан жер көлемі 2 миллион 724 мың км5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану.Солтүстік Қазақстан жер көлемі 98 мың км5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану.Егер ұзындығы 600 км, ені 3,7 км тік төртбұрыштың ауданын тапсаңдар туған өлкеміздің шекарасы қанша километрге созылып жатқандығын білесіңдер.

2.Солтүстік Қазақстан халқы.

Солтүстік Қазақстанда барлығы 664,6 мың халық тұрады.Соның 0,25-і қазақ ұлты.

Солтүстік Қазақстанда қанша қазақ ұлты тұрады?

3.Шаруашылығы.

Туған жеріміздің топырағы негізінен қара топырақ болғандықтан негізгі шаруашылық-егін егу.Өлкеміздің барлық жерінің қаншасы ауыл шаруашылығына бөлінгенін білгілерің келсе, қабырғасының ұзындығы 76,8 шаршының ауданын есепте.

4.Өсімдіктері.

Солтүстік өңірін ақ қайыңдар өлкесі деп атайды.Биші,жылауық сияқты түрлері бар.Орманда өсетін ақ қайың 400 жыл өмір сүреді.Қалада өсетін ақ қайың 2,5 есе кем өмір сүреді.Қалалық ақ қайыңның өмір жасы қанша?Қалай ойлайсыңдар,қалалық ағаштардың ғұмыры неге қысқа? Қабырғасының ұзындығы 3,75 м шаршының периметрін тапсаң, ақ қайыңның бойының ең үлкен ұзындығын табасың.

5.Есіл өзені.

Есіл-республикамызда ұзындығы бойынша Ертістен кейінгі екінші орында тұрған өзен.Оның ұзындығы-2500 км.Солтүстік Қазақстан жерінде Есілдің қандай бөлігі орналасқан? Бұл сұраққа жауап алу үшін ұзындығы 184,85 км ені 175,15 км болатын тік төртбұрыш пішінді дуалдың ұзындығын табу қажет.

6.Аң-құстары.

Жергілікті құс-торғайлар.Олардың 60-тан астам түрі бар.Жылы жақтан ұшып келетін құстардың қатарына Қазақстанның Қызыл кітабына енген аққудың сыбырлақ және сұңқыл түрлері де біздің өңірімізде кездеседі.Бір қорықтан екінші қорыққа аққуды тасымалдау үшін ұзындығы 1,7 м,ені 7,5 м, биіктігі 2,1 м қорап қажет.Бұл қораптың қөлемі қандай? Жауабын бірлікке дейін дөңгелекте.

Оқушылар өздері дайындаған мәліметтері бойынша туған өлкелері туралы не біледі,сол туралы өз ойларын айтады.

Дайындалған есептерді шығару арқылы өз өлкелері туралы мағлұматтар алады



S=600*3,7=2220(км).


664,6*0,25=166,15(мың қазақ халқы)


S=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану=5898,24


400:2,5=16

Р=3,75*4=15(м)



Р=(184,85+175,15)*2=720(км)



V=1,7*7,5*2,1=26,775=27 (м5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану)

7.Сергіту кезең

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Енді аздап дем алайық..

"Теңіңді тап" ойыны.

Екі командаға арналып алдын ала ондық бөлшектер мен жай бөлшектер жазылған таратпаларды бір-бірлеп алып,кеуделеріне қадап, өздеріне тең бөліктерді іздеп табады.

Сол кезде Т.Мұхамеджановтың "Балалық"композициясы орындалып тұрады.

Барлығың да ,балалар,атыңа сай екенсің.

Құштар болған білімге ,затыңа сай екенсің.

Дұрыс таптың теңіңді,көреген де екенсің.

Қуанышқа біздерді бөлеген де екенсің.

Сергіту кезеңі денемізді қимылдатты,енді білімімізді жинақтайық..

Өзара тең ондық бөлшектер мен жай бөлшектер өз теңдерін іздеп табады.

0,1=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану 0,7=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

0,2=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану 0,8=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

0,3=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану 0,9=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

0,4=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану 1,1=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

0,5=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану 1,2=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

0,6=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану 1,4=5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

8. "Оңайдан қиынға" деңгейлік тапсырмалар. Білімді жинақтау.

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

А деңгейі

Амалдарды орында:

1. 0,25*10-2,4*0,5

2. (13,37+35,43):8

3. 4,8*8*2,5+2,9*8*2,5

В деңгейі

4.Теңдеуді шеш:

(11,8-у)*2,9=18,473

5.Адам ауыр жұмыс істеген кезде дем алуы 5 есе жиілейді.Қалыпты жағдайда адам 1 минут уақытта 10,32 г ауа жұтады. Адам 1 сағат уақыт ауыр жұмыспен айналысқанда қанша ауа жұтады?

С деңгейі

6.Тік бұрышты параллелепипед пішінді хауызда 767,73 т су бар.Хауыздың ұзындығы 325 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолданум, ені 15,7 м. Хауыздың биіктігін тап.

1 м5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану судың массасы 1 т.

Кестеге есептің жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріпті қойыңдар.Сонда Еуропа елдерінде ондық бөлшекпен есептеуді насихаттаған нидерландық инженер және математиктің кім екенін білесіңдер.

Деғгейлік тапсырмаларды орындайды.

Жасырылған сөзді табады.

С.1.3. М.13.

Т.6,1. А.0,61.

К.1,54. Е.15,4.

В.5,43. Л.54,3.


И.3 кг 96 г. Е.39 кг 600г.

Р.0,15. Н.1,5.


1

2

3

4

5

6

С

Т

Е

В

И

Н

9. Үй тапсырмасын хабарлау кезең.

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Ондық бөлшектерді бөлу.246 бет. №1296 1). 4). №1339 1). 3).

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазу.

10.Қорытындылау

Ұстаз әрекеті

Оқушылар іс-әрекеті

Оқушылардың сабақ соңындағы көңіл-күйлерін анықтау.

5 сынып. Математика. Ондық бөлшектерге амалдар қолдану

Сендер маған үлкен қуаныш сыйладыңдар.Келесі сабақта кездескенше сау болыңдар.

Сабақ соңындағы көңіл-күйін білдіретін суретті кескіндейді.


Сау болыңыз


© 2010-2022