- Преподавателю
- Математика
- МЖ_Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы
МЖ_Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Мукажанова А.К. |
Дата | 21.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақ жоспары
САБАҚ: № 83-84
Мектеп: Семей қаласындағы НЗМ
Күні:
Мукажанова А.К.
Сынып:
Сабақтың тақырыбы
8.3A бөлім I Арақашықтық және параллельдік.
Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
ГВ 8.12 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы теореманы және олардан шыққан салдарларды дәлелдейді;
ГМ 8.8 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы теореманы және салдарларын қолдана отырып есептер шығарады.
Сабақтың мақсаттары
Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысын қолданып есептер шығаруды үйрету; қасиеттерді қолданып тұжырымдарды дәлелдеу дағдыларын қалыптастыру.
Жетістік критерийлері
Анализ
үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы дәлелдейді
Синтез
үшбұрыш бұрыштарының қосындысының салдарларын
қорытады
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Үшбұрыш, тік бұрышты үшбұрыш.
Қабырға, бұрыш, катет, тік бұрыш, гипотенуза.
Ұзындықты/бұрышты өлшеу.
Сәйкес бұрыштар/қабырғалар.
Теңдік, тең үшбұрыштар
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Бұл қабырға/ бұрыш … өлшенеді.
Тік бұрыш 90 градус болып саналады.
Осы бұрыш/қабырға соған тең.
Бұл бұрыш/қабырға одан ерекшеленеді.
Бұл бұрыш одан кем/артық.
Бұл қабырға одан ұзын/қысқа.
Мына үшбұрыштар бір өлшемді.
Мына үшбұрыштар тең.
Барлық қабырғалар тең.
Барлық бұрыштар тең.
Сәйкес қабырғалар/бұрыштар бірдей.
Құндылықтарды
дарыту
Жауапкершілігін, бір-біріне деген құрметін арттыру.
Пәнаралық байланыстар
Пәнішілік: үшбұрыш қасиеттері геометриялық зерттеулерде пайдаланылатын болады және көпжақтарға қатысты есептеулерде қолданылады.
Пәнаралық: тарих
АКТ қолдану дағдылары
Үй тапсырмаларын орындауда онлайн режимді сайттарда жұмыс жасау дағдысын жетілдіру. (Bilimland, «Я сам» сайттары)
Бастапқы білім
Үшбұрыштың анықтамасы, элементтері, түрлері; параллель түзулердің анықтамасы, түзулердің параллельдік белгілері.
Жоспар
Жоспарланатын уақыт
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)
Дерек
көздер
Сабақтың басы
5 мин
30 мин
Үйымдастыру кезені.
1.Амандасу.
2. Сабақ мақсатын анықтау: Бұл заттарда не ортақ? (оқушылар заттарда ортақ -үшбұрыш екенін айтып, бүгінгі сабақта әнгіме үшбұрыш жайлы болып, оның бұрыштарының қосындысын зерттейтін болғандықтан, сабақтың әр кезені лаборатория тәрізді қарастырылады)
3. Топқа бөлу: (ағашқа төрт түсті және әр түстен доғалы бұрышты, тік бұрышты, сүйір бұрышты үшбұрыштар жабыстырылады) оқушылар түс бойынша бөлінеді.
I. Жан-жақты білім тексеру кезеңі:
1. Параллель түзулердің анықтамасын ата.
2. Түзулердің параллельдік белгілерін ата.
3. Параллель түзуді қиюшымен қиып өткенде пайда болған бұрыштардың қасиеттерін ата.
4. Үшбұрыштың анықтамасын ата.
5. Үшбұрыштың элементтерін анықта.
6. Үшбұрыштардың қандай түрлерін білесіңдер?
7. Сыртқы бұрыштың анықтамасын ата.
8. Сыртқы бұрыштың қасиетін ата.
Эксперименттер лабораториясы.
II.Әр топқа жеке тапсырма:
1 топ - доғал бұрышты салу керек;
2 топ - тік бұрышты салу керек;
3 топ - сүйір бұрышты салу керек.
Салынған бұрыштарыңызды үшбұрышқа толықтырыңыздар.
1.Ол үшін қандай әрекет жасау қажет?
2. Бұрыштары бойынша үшбұрыштарды қалай ажыратады?
3. Тік бұрышы және доғал бұрышы бар үшбұрыш болады ма?
4. Екі доғал бұрышы бар үшбұрыш болады ма?
5. Екі тік бұрышы бар үшбұрыш болады ма?
Жауаптарыңды негіздеп, сызбаларын жаса.
Сүйірбұрышты үшбұрышты анықта
Тікбұрышты үшбұрышты анықта
Теңбүйірлі үшбұрышты анықта
Доғалбұрышты үшбұрышты анықта
Үшбұрыштардың қосындысы неше градусқа тең екенін анықтайық? (бұл сұраққа жауап беру үшін зерттеу лабораториясын ашайық)
Зерттеу лабораториясы.
I . Өлшеу әдісі :
1. Партада жатқан үшбұрыштарды алып, бұрыштарын белгілеу.
2. Транспортирдің көмегімен бұрыштарды өлшеу
3. Барлық бұрыштардың қосындысын табу.
4. Қорытынды жасау.
II. «Қайшылар» әдісі:
1. Берілген үшбұрышты үш бөлікке қию керек
2.Әр бөлікте бір бұрыш болуға тиісті
3.Үш бұрышты біріктіріп жазынқы бұрыш шығатынын көрсету керек
4.Қорытынды жасау
Дәлелдеулер лабораториясы:
III. Аналитикалық әдісі:
Теорема: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы
180 градусқа тең
Берілгені: АВС -үшбұрыш
1, 2, 3 -ішкі бұрыштар
Дәлелдеу керек:
Дәлелдеу: АС || а түзуіне параллель түзу
сызайық. Онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады
2, 4, 5 -жазынқы бұрыш құрайды,яғни олардың шамасы сондықтан
geom.uiuc.edu/docs/doyle/mpls/handouts/node20.html
labspace.open.ac.uk/mod/resource/view.php?id=365220
25 мин
Сынақтар лабораториясы
1.Үшбұрыштың бір бұрышы 40° тең, екіншісі 60°тең болса, үшінші бұрыштың шамасын анықта? (80°)
2.Теңқабырғалы үшбұрыштың бұрышы нешеге тең? (60°)
3.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы нешеге тең? (90°)
4.Тікбұрышты теңбүйірлі үшбұрыштың сүйір бұрышы нешеге тең? (45°)
5.Тікбұрышты теңбүйірлі үшбұрыштың сүйір бұрышы нешеге тең?
№6.Белгісіз бұрыштарды тап:
№7.
Қосымша материал:
1. Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрыштың шамасы 1120. үшбұрыштың барлық бұрыштарын анықтаңыз. Жауабы:
2. Үшбұрыштың бұрыштары 3:7:8 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең үлкен бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 800
3. Үшбұрыштың бұрыштары 7:5:6 сандарына пропорционал. Үшбұрыштың ең кіші бұрышын анықтаңыз. Жауабы: 500
4. Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы сыртқы бұрышының шамасы 1400. үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңыз. Жауабы: 400, 400, 1000
5. Тең бүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі сыртқы бұрышы 700. үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңыз.
Жауабы: 350, 350, 1000
6. АВС үшбұрышында АС және ВС қабырғалары тең. В төбесіндегі сыртқы бұрыш 1300-қа тең. АВС үшбұрышының бұрыштарын табыңыз. Жауабы: 500, 500, 800
7. АВС үшбұрышында . С төбесіндегі сыртқы бұрышты табыңыз.
Жауабы: 1400
8. Үшбұрыштың әрбір төбесінде неше сыртқы бұрыш болады. Жауабы: 2
9. Үшбұрыштың сыртқы екі бұрышы 1000-қа және 1500-қа тең. Үшінші сыртқы бұрышын табыңыз.
Жауабы: 1100
10. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы 1120-қа тең. Осы бұрышпен сыбайлас емес екі ішкі бұрыштарының бірі 370. үшбұрыштардың ішкі бұрыштарын есептеңіз.
Жауабы: 680, 370, 750
11. Үшбұрыштың сыртқы бұрыштарының бірі 950. онымен сыбайлас емес екі ішкі бұрышының қосындысын табыңдар. Жауабы: 950
12. АВС үшбұрышында . В төбесіндегі сыртқы бұрышы 720. Үшбұрыштың барлық ішкі бұрыштарын табыңдар. Жауабы:
13. Үшбұрыштың сыртқы екі бұрышы 1000-қа және 1500-қа тең. Үшінші сыртқы бұрышын табыңдар. Жауабы: 1100
14. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының бірі 300-қа тең, ал сыртқы бұрыштарының бірі 400-қа тең. Үшбұрыштың қалған бұрыштарын табыңдар. Жауабы: 1400, 100
15. АВС үшбұрышының А және В төбелеріндегі сыртқы бұрыштардың қосындысы (әрбір төбеден бір-бірден алынған) қосындысы 2400-қа тең. Үшбұрыштың С бұрышын табыңдар.
Жауабы: 600
16. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы 1120-қа тең. Осы бұрышпен сыбайлас емес екі ішкі бұрышының бірі екіншісінен 380-қа артық. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарын табыңдар.
Жауабы: 370, 680, 750
17. Тең қабырғалы үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрышын табыңдар. Жауабы:600, 1200
18. МNК үшбұрышында NК=18 см, ал N бұрышының сыртқы бұрышы 1500 тең. MN-ге жүргізілген биіктікті табыңыз. Жауабы: 9
Формативті жазба бағалау. Тест. Дұрыс жауаптарды салыстыру арқылы жұпта тексереді.
Үй тапсырмасы. Онлайн тест.
Таратпа материал
Сабақтың соңы
Рефлексия: Өзіңді бағала!
Жаңалық аштым!
Қиындықты жеңе білдім!
Бәрі де шықты!
Топпен бірге болғаннан тапсырмаларды орындадым.
Әліде жаттығу керек…
Қосымша ақпарат
Саралау -оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Лабораториялық жұмыс орындау барысында оқушылардың өзара көмек беруін қолдау. Тапсырмалар деңгейі 1,2- деңгейлі дағдыларға дайындалған.
Бақылау, сұрақ қою және қорытынды бағалау үшін формативті бағалаудың жазба жұмысы нәтижесін пайдалану.
Бөлме ауасын таза ұстау.
Құрал-жабдықтармен жұмыс жасауда қауіпсіздік шараларын сақтауды ескерту.
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?