Урок 2

Мұғалім сабаққа қойған оқыту .дамыту және тәрбиелік мақсатына жетті.Сабақтың басында мұғалім оқушыларды сабақ мақсатымен таныстырды.Сабақта әртүрлі ақпараттық технология арқылы презентациялар көрсетілді,көрнекілік құрал-жабдықтар,жеке деңгейлік тапсырмалар пайдаланылдыды.Мұғалім сабақтарында оқытудың жаңашыл түрлері мен әдістерін іске асыру жағдайлары байқалды.Практикалық оқытуды ұйымдастыру және іске асыру бойынша жұмыс жүйесін жақсы ұйымдастырылған.Сабақта пәнаралық байланыс ғылыми негізділік ... Үй тапсырмасы өзін-өзі тексеру тәсілмен орындалды.
Раздел Математика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ. Алгебра. 9 сынып.

Тақырыбы: «Тригонометрия»

МАҚСАТ:

Білімділік: Түрлі деңгейдегі есептер шығарта отырып, тригонометрия формулаларын қайталау

Тәрбиелік: Оқушылардың бойында өзіндік әрекет ету мәдениетін қалыптастыру, шынайы бағалауға, өзара көмекке тәрбиелеу

Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық және танымдық ойлау, өзін-өзі бағалау, ақпараттық- коммуникативтік құзыреттіліктерін дамыту

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы

Оқыту әдістері: практикалық

Технология обучения: Оқытудың үш өлшемді әдістемелік жүйесінің педагогикалық технологиясы, АКТ

Жабдықталуы: оқулық, дидактикалық материал,интерактивтік тақта, тригонометрия тақырыбына компьютерлік презентация.

Сабақ жоспары:

І.Ұйымдастыру кезеңі оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушылардың үй тапсырмасының орындалуының дұрыстығын тақтада

шығарылған үлгілермен тексеру.



ІІ.Тригонометрия функциясының анықтамасын, негізгі қасиеттерін,кез келген бұрыштағы мәнін,тригонометриялық тепе-теңдіктерді қайталау.

Тригонометрия

Тік бұрышты үшбұрышты

Урок 2

Синус

Урок 2қатынасың x бұрышының синусы деп атаймыз және sinx деп белгілейміз: sinx = Урок 2

Ескерту

a ≤ c болғандықтан кез келген x үшін sinx ≤ 1.

Дәл осылай косинусты аңықтаймыз:

Косинус

Урок 2қатынасың x бұрышының косинусы деп атаймыз және cosx деп белгілейміз: cosx = Урок 2

Сұрақ.

cosx ≤ 1 тұжырымы орынды ма?

Жаттығу.

Белгілі геометриялық теореманы пайдалана отырып мына тепе-теңдікті дәлелдеңіз:

cos2 x + sin2 x = 1.

Тангенс

Урок 2қатынасың x бұрышының тангенсі деп атаймыз және tgx деп белгілейміз:

tgx = =Урок 2

Котангенс

Урок 2қатынасың x бұрышының котангенсі деп атаймыз және ctgx деп белгілейміз:

ctgx = Урок 2=Урок 2




Урок 2






Тригонометриялық шеңбер

Урок 2



















Тригонометрияның негізгі теңдіктері

Урок 2



Урок 2

ІІІ. Тарихнама

Урок 2

Урок 2

Бірлік шеңбердегі тригонометриялық функциялар.

[өңдеу] Тригонометрия туралы түсінік

Тригонометрия(грек. trіgōnon - үшбұрыш және metreo - өлшеу) - геометрияның үшбұрыш элементтерінің арасындағы метрикалық қатыс тригонометриялық функциялар арқылы өрнектелетін саласы. Тригонометрияның негізгі мәселесі үшбұрыштың белгісіз шамаларын берілген шамалар арқылы есептеу болып табылады. Тригонометрия жазық, түзу сызықты және сфералық Тригонометрия болып бөлінеді. Евклидтік кеңістіктің сфералары қарастырылатын Тригонометрия сфералық тригонометрия деп аталады. Жазық Тригонометрия сфералық Тригонометриядан кейінірек дами бастады. Мысалы, Евклидтің «Негіздерінің» 2-кітабында косинустар теоремасы жайында айтылған. Тригонометрияны әл-Баттани (9-10 ғасырлар), Әбу-л-Вефа (10 ғасыр), Бхаскара (10 ғасыр) және ат-Туси (13 ғасыр), т.б. одан әрі дамытты. Оларға синустар теоремасы белгілі болған. Тангенстер теоремасын Региомонтан (15 ғасыр) тапқан. Одан кейін Тригонометрияны дамытуға Н.Коперник (16 ғасырдың 1-жартысы), Т.Браге (16 ғасырдың 2-жартысы), Ф.Виет (16 ғасыр), И.Кеплер (16-17 ғасырлар), т.б. үлес қосты. Қазіргі түріндегі Т. Л.Эйлердің еңбектерінде баяндалды.



ІҮ .Оқушылардың білімдерін тексеру.

Сұрақтар:

  1. Тригонометриялық функциялардың кез келген бұрыш үшін анықтамасын тұжырымдаңдар.

  2. Тригонометриялық функциялардың анықтамасы тригонометриялық дөңгелек радиусына тәуелсіз болатынын көрсету.

  3. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдікктерді жазып,олардың ақиқаттығын дәлелдеңдер.

  4. Тригонометриялық функциялардың:

30,45,60 градус бұрыштағы мәндерін жазып көрсетіңдер.


Ү.Ауызша есептер.

1.Бұрыштың қандай да бір мәнінде sin x -ның мәні:

1) 0,67;2)12/11,3)4/3 сандарына тең болуы мүмкін бе?

2. sin x = 1/3,cos x = 2/5 теңдіктері орындалатындай х бұрышы табыла ма?

3.Төмендегі берілген бұрыштар үшін тригонометриялық функциялардың таңбаларын анықтаңдар:

1
ҮІ. Кім жылдам ? Ауызша есептер. №345,№346,№347,№382,№386.

ҮІІ.Барлық оқушы тақтада есептер шығарады.

І деңгей №348,№349,№368,№383(1,2,3,4).

ҮІІІ.Деңгейлік тест тапсырмалар.Дидактикалық материалдан.

ТТ-4 (ІІ тарау.2005 ж )

ІХ.Сабақ қорытындысы.Оқушылардың білімдерін бағалау.рефлексия.

Сөйлемді жалғастыр:

  1. «Бүгін сабақта не білдім ....»

  2. «Бүгін сабақта нені үйрендім ...»

  3. «Бүгін сабақта немен таныстым ...»

  4. «Бүгін сабақта нені қайталадым ..»

  5. «Бүгін сабақта нені бекіттім ...»

Х.Үй тапсырмасы.

А. № 383(5-6),№384,№385.

В.№ 391,392





Сабаққа сараптама

Мұғалім сабаққа қойған оқыту .дамыту және тәрбиелік мақсатына жетті.

Сабақтың басында мұғалім оқушыларды сабақ мақсатымен таныстырды.Сабақта әртүрлі ақпараттық технология арқылы презентациялар көрсетілді,көрнекілік құрал-жабдықтар,жеке деңгейлік тапсырмалар пайдаланылдыды.

Мұғалім сабақтарында оқытудың жаңашыл түрлері мен әдістерін іске асыру жағдайлары байқалды.Практикалық оқытуды ұйымдастыру және іске асыру бойынша жұмыс жүйесін жақсы ұйымдастырылған.

Сабақта пәнаралық байланыс ғылыми негізділік деңдейде өткізілді.

Мұғалім оқушының ойлау қабілетіне ,өз бетінше есептер шығаруға көңіл бөліп отырады,оқытудың дамытушы әдістерін епті қолдананды.

Сабақта көрнекі құралдар тиімді пайдаланды,оқытудың ауызша,көрнекі жәнепрактикалық әдістерін үйлестіру әдістері тиімді пайдаланды.мұғалім сабақта саралау үдерісін қоланды,оқушылардың логикалық ойлауларына көңіл бөлінді.

Мұғалімнің ғылыми-теориялық деңгейі және әдістемелік даярлығы жақсы,осы заманғы оқыту құралдарын тиімді пайдаланады.

Оқу тапсырмалары «қарапайымнан күрделіге қарай» пайдаланды.

Үй тапсырмасы өзін-өзі тексеру тәсілмен орындалды.


© 2010-2022