Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

Раздел Математика
Класс 3 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Көлем және оның өлшем бірлігі

Сабақтың мақсаты:

  1. Тәрбиелік: Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа, жылдамдыққа, өз бетінше жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

  2. Білімділік: Куб ұғымын пысықтау. Көлем, тік бұрышты параллелепипед және оның көлемі, куб сантиметр ұғымдарымен оқушыларды таныстыру.

  3. Дамытушылық: Ой - өрістерін кеңейту, математикалық тілдерін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Оқыту әдістері: түсіндіру, тапсырмалар орындау, сұрақ -жауап.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, электрондық оқулық.

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды сабаққа даярлау.

ІІ Жаңа сабақ. Жаңа тақырып электрондық оқулық арқылы түсіндіріледі.(Оқушылар тыңдайды.)Геометриялық фигуралар көрсетіледі, соның ішінде текше жайында түсінік беріледі. Текше -көп жақты фигура, оның 6 жағы бар.

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

Текшенің көлемін табуға болады. Оның үш өлшемі бар. Мұнда көлемді табу жайлы түсінік беріледі.

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

Келесіні оқушылар өздері орындайды.

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

Тақырып толық түсіндірілген соң, электрондық оқулықтағы тапсырмалар ретімен орындалады, әр тапсырма сол мезетте тексеріліп отырады.

1 тапсырма: Тапсырманы тыңдайды, 1 оқушы шығып, тышқан тетігін пайдаланып сызғышпен фигураның өлшемдерін өлшейді. клавиатураны пайдаланып, орындайды.

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

Орындаған жұмыс тексеріледі.

2 тапсырма: 1 тапсырмадағыдай орындалады.

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

3 тапсырма: Көлем өлшем бірліктері таныстырылады. Шторкамен жабылады. Берілген өрнектерді оқушылар өрнектеп, клавиатураны пайдаланып, жауабын жазады.

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

4 тапсырма: Куб ұғымын пысықтауға арналған тапсырма.

Қорытынды: сұрақ - жауап.

Үйге тапсырма: № 2, №3 106 бет.

Бағалау.




Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы



Тік бұрышты параллелепипед туралы ұғымды тереңдету оның көлемін табуды меңгерту, куб сантиметр ұғымымен таныстыру.

Сабақтың мақсаты: 1. Тік бұрышты параллелепипед туралы ұғымды тереңдету оның көлемін табуды меңгерту, куб сантиметр ұғымымен таныстыру.

Көлемнің өлшем бірлігі жайлы жан-жақты меңгертіп, оқушының ой-өрісін, ауызша есептеу дағдыларын арттыру; көлемді таба білуге төселдіру.

2. Өз бетінше ойлау қабілетін дамыту; шығармашылық қабілетін арттыру.

3. Шапшаңдыққа, топтық есеп шығару арқылы ұйымшылдыққа тәрбиелеу, кәсіптік бағдар беру.

Сабақтың көрнекілігі: Тік бұрышты параллелепипедтер, электрондық оқулық, интерактивті тақта.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Сабақтың түрі: Дәстүрден тыс сайыс сабақ.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, топтастыру.

Сабақтың барысы:

І Бағдарлау - мотивациялық кезең (10минут)

Психологиялық дайындық, оқушылар назарын сабаққа аудару.

- Оқушылар, бір-бірімізге сәттілік тілеп, жақсы тілектер айтайық.

- Білім мен тапқырлықтың жарысында,

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы Жеңіске жетер дейміз нағыз мықты, - деп бүгінгі сайыс сабақта белсенділік көрсетейік.

(сыныпты 2 топқа бөлу) Геометриялық фигуралар таратып отыру

1.Алдымен үй тапсырмасын тексеріп алайық. (№9 105 бет)

а) 4910645:5-81208:8=88178 б) 94068:9*5-1990=50270

ә) 72102:6+61074:9= 18803 в) 93102:6*7+87061= 195680

2. «Күш - білімде» дегендей 2 топ сұрақтарға жауап береді.

1-топқа 2-топқа

Текшенің неше өлшемі болады?

Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін қалай табамыз?

Параллелепипед текше бола ма?

Текше мен тік бұрышты параллелепипедтің ұқсастығы бар ма?


ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең (20 минут)

3. «Есептер әлемінде» Оқулықпен жұмыс. (Мұғалімнің түсіндірмесі)

№1 106 бет Тік бұрышты параллелепипед тәріздес жәшіктің өлшемдері 5дм, 2дм

және 1дм V - ?

V= 5*2*1=10(дм3) 5дм = 50см

2дм = 20см

1дм = 10см

V= 50 * 20 * 10 = 10000(см3)

4. «Кім зерек?» сайысы бойынша 2 топ түсінгендері бойынша есеп шығарады.

1-топ: №2 106 бет 2-топ: №3 106 бет

V= 5*3*2 = 30(дм3)V= 9*4*6 = 216(м3)

6. «Кім жылдам?» жарысында бірінші қол көтерген оқушы жауап береді. №4 106 бет ауызша

Жәшіктің ұзындығы

6дм

6дм

5дм

4дм

6дм

Жәшіктің ені

2дм

3дм

4дм

3дм

4дм

Жәшіктің биіктігі

1дм

1дм

2дм

2дм

3дм

Жәшіктің көлемі


7. Сурет бойынша есеп құрастыру (әр топтан бірінші кім шығарады?)

ТКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыігінші - 1 сағатта - 5 қалпақ

Шәкірті - 1 сағатта - 3 қалпақ 7 сағатта ? қалпақ

1-тәсіл: 5*7 = 35 (қ)

3*7 = 21 (қ)

35 + 21 = 56(қ)

2-тәсілін кім бірінші шығарып болды?

(5+3) * 7=56 (қ)

Жауабы: олар 7 сағаттық жұмыс күнінде барлығы 56 қалпақ тігеді.

8. Сызба бойынша есеп шығар. (кім бірінші өз бетімен шығарады?)

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыВ.19км/сағ 5 сағат М.?км/сағ

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

380км

19*5 = 95(км)

380 - 95 = 285 (км)

285 : 5 = 57 (км/сағ)

57 : 19 = 3 (есе жылдам)

Жауабы: мотоциклші велосипедшіден 3 есе жылдам жүрген.

ІІІ. Рефлексиялық - бағалау кезең (10 минут)

9. «Шапшаң есепте»

1-топ: 2*1380 = 2760 2-топ: 1380 - 5 = 1375

5+1380 = 1385 1340 : 4 = 335

12008 : 8 = 1501 14096 : 8 = 1762

1Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағыКөлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы0. «Ойлан, тап» шығармашылық тапсырма

С

- Үшбұрыштарды белгіленуі бойынша ата

- Бір кесінді жүргізгенде қандай фигура шығады?

В

Д

А

Е

11. «Мен бүгін не үйрендім?» Рефлексиялық жаттығу.

Оқушылар сабақтан алған әсерін, жетістігін, кемшілігін жазады.

Көлем және оның өлшем бірлігі математика сабағы

Менің жетістіктерім Менің кемшіліктерім

Бағалау, жеңімпаз топты анықтау. (геометриялық фигураларды санау)

Жа - рай - сың - дар! 1. №9 106 бет 2,3,4 бағаны

2. №7 теңдеулерді шешу тәсілдерін салыстыру 106 б 12. Үйге тапсырма.(5 минут) 3. Қожанасырдың өтірік жасын табу. 107 б

© 2010-2022