- Преподавателю
- Математика
- Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерге есептер шығару 6 класс
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерге есептер шығару 6 класс
Раздел | Математика |
Класс | 6 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Кожахметова А.Б. |
Дата | 01.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Күні | Сыныбы | Пәні | Бекітілді |
21.01.2016 | 6 «А» | Математика |
|
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерге есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу жолын білуге үйрете отырып есептер шығару;
Дамытушылық: есте сақтау қабілеттерін, есептерді жүйелі шығару дағдыларын дамыту;
Тәрбиелік: алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, жеке жұмыс жасауға, өз мүмкіндігіне сенуге тәрбиелеу;
Сабақ түрі: аралас-ойын сабақ, «Тендер жеңу» ойыны
Әдіс-тәсілдері: практикалық
Көрнекіліктері: үлестірме карточкалар, топтарға берілетін тапсырмалар, жетондар
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасу, сыныптың кезекшілігін анықтау, сыныптың тазалығын тексеру, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру
Сынып оқушылары үш топқа бөлінеді:
І топ «Халық Банк»
ІІ топ «Нұр Банк»
ІІІ топ «Каспи Банк»
Тапсырмаларды бірінші орындаған топқа жұлдызшалар беріліп отырады.
2. «Өз білмегеніңді кісіден сұра, үлкен болмаса кішіден сұра!»
Үй тапсырмасын тексеру
№857
2) 4) 6)
№858
2) 4) 6)
3. «Біліміңді сынап көр» - акциялар сату
Қайталау сұрақтары:
1.Теңбе-тең түрлендіру дегеніміз не?
2. Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атайды?
3. Қандай теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады?
4. Егер , болса, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірі қалай табылады?
5. Егер , болса, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірі қалай табылады?
6. Егер , болса, бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің түбірі қалай табылады?
4. «Білімді мыңды жығады» - тұтынушылар тарту
Деңгейлік тапсырма (оқулықтан) - 3 топқа жеке
1 топқа:
1 тапсырма. А деңгейі
№859 №861
1) 1)
2 тапсырма. В деңгейі
№879
3) х-тің қандай мәнінде өрнегінің мәні өрнегінің мәнінен 6,7-ге кем?
2 топқа:
1 тапсырма. А деңгейі
№859 №861
3) 3)
2 тапсырма. В деңгейі
№879
2) х-тің қандай мәнінде өрнегінің мәні өрнегінің мәнінен 2 есе үлкен?
3 топқа:
1 тапсырма. А деңгейі
№859 №861
5) 5)
2 тапсырма. В деңгейі
№879
1)х-тің қандай мәнінде және өрнектерінің мәндері тең?
5. «Игі істе біз біргеміз» - әрбір банк мүшесіміз
Тәжірибе алмасу, топтық жұмыс
№1. Теңдеуді көрсет:
а) 35 - 4(6 - 3) = 23 ә) 35 - 4(6 - х)
б) 35 - 4(х - 3) = 23 в) 35 - 4(6 - 3)
№2. Қай сан - 3х = 48 теңдеуінің түбірі болып табылады?
а) 16 ә) - 16 б) 14 в) -14
№3. - 2 саны қай теңдеуге түбір болады?
а) 3х - 4 = 12 ә) х + 5 = 7 б) 5х + 2 = 8 в) 6 - х = 8
№4. Ұқсас мүшелерді біріктір: 2а + 7а + 4а - 11а
а) 2а + 2 ә) 2 б) 2а в) 4а
№5. Мына теңдеулер мәндер теңдеулер бола ма:
- 3(х - 5) = 11 және 3(х - 5) = - 11
№6. Мәндес теңдеулер бола ма:
2х - 1 = 17 және 2х = 17 - 1
№7. Ұқсас мүшелерді біріктір: 13х - 4 - 4х + 2
а) 9х - 6 ә) 9х - 2 б) 17х + 2 в) 7х
№8. Жақшаны аш: 5а + (4b - c)
а) 5a - 4b + c ә) 5a + 4b - c б) 5a - 4b - c в) 5a + 4b + c
№9. 1 саны қай теңдеудің түбірі болып табылады?
а) 3х - 4 = 12 ә) х + 5 = 7 б) 6х + 2 = 8 в) 6 - х = 8
№10. Мына теңдеулер мәндер теңдеулер бола ма:
6х - 1 = 11 және 6х = 11 + 1
6. «Ел ертеңі - білімді ұрпақ» - басшылар білімі
1 топ басшысы:
1) теңдеуінің түбірі -2 болатындай n санын табыңыз.
2) теңдеуінің түбірі?
2 топ басшысы:
1) теңдеуінің түбірі -5 болатындай n санын табыңыз.
2) теңдеуінің түбірі?
3 топ басшысы:
1) теңдеуінің түбірі -7 болатындай n санын табыңыз.
2) теңдеуінің түбірі?
7. «Өнерді үйрен де жирен» - жарнама бөлімі
Оқушылар алдын ала дайындап келген есептің шешу жолын жарнамалайды.
8. Бекіту, Қорытындылау: қосымша сұрақтар.
№1. 5x-8=2x+1
№2. 0х=5
№3. 0х = 0
№4. 6х-7 = х+3
№5. 3х = 1
№6. 16х=64
№7. 6х=3
№8. 7х+3 = х+15
№9. 12х=36
№10. 1,2х=0
Көп жұлдыз жинаған топ: «Тендер жеңімпазы!»
9. Үйге тапсырма: №859, 861, 879 жұптары
10. Бағалау