- Преподавателю
- Математика
- Математикадан ашық сабақ тақырыбы Теңдеулер және олардың жүйелерін шешудің жалпы әдістері
Математикадан ашық сабақ тақырыбы Теңдеулер және олардың жүйелерін шешудің жалпы әдістері
Раздел | Математика |
Класс | 11 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Шәмішева Н.Қ. |
Дата | 28.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Алгебра 11-класс
Сабақтың тақырыбы: Теңдеулер және олардың жүйелерін шешудің жалпы
әдістері
Сабақтың мақсаты: Теңдеулер және олардың жүйелерін шешудің негізгі
тәсілдері бойынша білімдерін жалпылау.
-
Теңдеулердің түрлері және оларды шешу жолдарына тоқталу;
-
Теңдеулер және теңдеулер жүйелерін шешу дағдысын дамыту, тиімді тәсілмен шығара білуге қалыптастыру;
-
Ұйымшылдыққа, нақтылыққа, дәлдікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық
Сабақтың типі: Бекіту сабағы
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, жеке жұмыс, талдау, тест, сұрақ-жауап т.б.
Сабақтың көрнекілігі: теңдеу түрлері жазылған плакаттар, бағалау парағы,
слайд т.б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. (оқушыларды 5 топқа бөліп отырғызу)
ІІ. Үй жұмысын тексеру. (сұрақ-жауап арқылы)
-
Теңдеу дегеніміз не? (Құрамында айнымалысы бар теңдік теңдеу деп аталады)
-
Теңдеудің түбірлері дегеніміз не? (айнымалының теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын мәні теңдеудің түбірі деп аталады.)
-
Теңдеуді шешу дегеніміз не? (оның түбірлерін табу немесе жоқ екенін дәлелдеу)
-
Мәндес теңдеулер дегеніміз не? (түбірлері бірдей теңдеулер мәндес теңдеулер деп аталады, шешімдері жоқ теңдеулер де мәндес теңдеулер деп аталады)
-
Теңдеулер неше түрге бөлінеді? (екіге)
Теңдеулер
Алгебралық теңдеулер
Трансценденттік теңдеулер
Тригономет-риялық
Көрсеткіштік теңдеулер
Логарифмдік теңдеулер
Рационал теңдеулер
Иррационал теңдеулер
Бүтін теңдеулер
Сызықтық теңдеулер
Квадрат теңдеулер
Жоғары дәрежелі теңдеулер
Бөлшек-рационал теңдеулер
ІІІ. Топтық жұмыс. Ендеше 5 топтан бір адамнан шығып тақырып таңдайды.
1-топ «Рационал теңдеулер»
2-топ «Иррационал теңдеулер»
3-топ «Тригонометриялық теңдеулер»
4-топ «Көрсеткіштік теңдеулер»
5-топ «Логарифмдік теңдеулер»
Осы таңдаған тақырыптары бойынша топпен біріге отырып, плакатқа теңдеу түрі, қасиеттері, шешу жолдары туралы жазып, тақтада қорғайды. Жазуға 5 минут, қорғауға 1 минут уақыт беріледі.
Әр топ өз тақырыптарын қорғағаннан кейін «ҰБТ-дағы теңдеулерден» өзі таңдаған есебін шығарады. 2013 жылғы ҰБТ есептерінен әр тақырыпқа 2 есептен берілген.
ІҮ. Бекіту тапсырмалары: Жеке жұмыс.
-
Сызықтық теңдеулер:
1. 1нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: 2,5(3-2m)+1,6(m-1)=22,9
A) -2 B) -3 C) -5 D) -1 E) -4
2. 7-нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: x-0,3=x+0,7
A) B) C) D) E)
-
Квадраттық теңдеулер:
3. 9нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: 25х=10x-1
А) 0 В) 0,1 С) 0,5 D) 0,4 E) 0,2
4. 12нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: 0,3x(x+13)-2x(0,9-0,2x)=0
А) 0; 4,5 В) 0; -3 С) 0; 25/3 D) 0; 3 E) 0; -13
-
Жоғары дәрежелі теңдеулер:
5. 2нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: x-5x+9x-5=0
А) 0 В) 2 С) 3 D) 1 E) 4
6. 3нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: 2x-9x+4=0
A) ; ; -2; 2
-
Бөлшек-рационал теңдеулер:
7. 8нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: =
A) -4,5; 1 B) -1; 4,5 C) 1; 4,5 D) -1; 1 E) -4,5; -1
8. 5нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз:
A) 2 B) 3 C) 4 D) 5 E) 1
-
Модульдік теңдеулер:
9. 14нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: |7x+x|=8
A) -4; -2 B) -1; 1 C) 1; 1 D) -1; -1 E) -1; 1
10. 18нұсқа-12. Теңдеуді шешіңіз: |x|+|x-3|=3
A) [3;+∞) B) (-∞;0] C) [0;3] D) (0;3) E) [0;3)
-
Параметрлік теңдеулер:
11. Теңдеуді шешіңіз: ax-3x-5=0 теңдеуінің бір түбірі 1-ге тең болатындай етіп, а-ны анықтаңдар. Жауабы: а=8
12. Теңдеуді шешіңіз: n-нің қандай мәндерінде (n-1)x-2(n+1)x+n+4=0
теңдеулердің шешімдері өзара тең болады?
-
Иррационал теңдеулер:
13. 7нұсқа-5. Теңдеуді шешіңіз:
А) жауабы жоқ В) 6 С) 36 D) 26 E)16
14. 15нұсқа-5. Теңдеуді шешіңіз: теңдеуінің шешімі жатқан
аралықты табыңыз
А)[-4;1)[2;5) B)(-5;5) C)(3;5) D)[-4;2) (4;8) E)[-5;1)
-
Тригонометриялық теңдеулер:
15. 10нұсқа-5. Теңдеуді шешіңіз: cos(x-)=-
A) B)
C) D) E)
16. 20нұсқа-17. Теңдеуді шешіңіз: sin5xcosx-cos5xsinx=-
A) B)
C) D) E)
-
Көрсеткіштік теңдеулер:
17. 11нұсқа-14. теңдеуінің түбірлерінің квадраты:
А) 1 В) 4 С) 0,25 D) 0,5 E) 2
18. 8нұсқа-13. Теңдеуді шешіңіз: -=-
A) 3 B) 9 C) D) E)
-
Логарифмдік теңдеулер:
19. 17нұсқа-14. Теңдеуді шешіңіз:
A) 5 B) -0,02; 0,02 C) -5 D) 1 E) -5; 5
20. 18нұсқа-3. Теңдеуді шешіңіз:
A) B) C) 3 D) 1 E) -3
-
Теңдеулер жүйесі:
21. 1нұсқа-14. Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
С) х=
22. 19нұсқа-14. Теңдеулер жүйесінен у-ті табыңыз:
А) 4 В) 0 С) 2 D) 1 E) 3
Бағалау: Бағалау парағында алдын ала жазылған оқушылардың тізімі тұрады. Шығарған есебі мен берген жауабы бойынша бағаланып отырады.
Қызыл жұлдыз -5, көк жұлдыз-4, сары жұлдыз-3
Қорытындылау: А. Эйнштейн: «Маған біраз уақытымды саясатқа, тағы біразын теңдеулерге бөлуге тура келеді. Алайда, менің ойымша, саясаттан гөрі теңдеулер әлдеқайда маңызды, өйткені саясат тек өз тұсында ғана, ал теңдеулер мәңгі-бақи бола береді»-деген екен. Ендеше, теңдеулерді шешу дағдысын шыңдай берейік. ҰБТ-дан «5»-деген баға алайық.