Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Сабақтың мақсаты :а) Білімділік: Қиюшы жазықтық, көпжақтың қимасы, параллелепипедтің диагональдық қимасы ұғымдарымен таңыстыру, тікбұрышты параллелепипедтің және тетраэдрдің қималарын салып үйрету ә) Дамытушылық: Оқушылардың геометрия пәніне деген қызығушылығын арттыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, тез есептей білуге баулуб) Тәрбиелілік: Дәлдікке,ұқыптылыққа,ұжым намысын жоғары қоюға тәрбиелеуСабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, компьютер, проектор, плакаттар, карточкалар, бағалау ...
Раздел Математика
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: Қималар


Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ


Сыныбы: 10

Пән : Геометрия

Сабақтың типі : Жаңа тақырып меңгеру

Сабақтың мақсаты :

а) Білімділік: Қиюшы жазықтық, көпжақтың қимасы, параллелепипедтің диагональдық қимасы ұғымдарымен таңыстыру, тікбұрышты параллелепипедтің және тетраэдрдің қималарын салып үйрету

ә) Дамытушылық: Оқушылардың геометрия пәніне деген қызығушылығын арттыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, тез есептей білуге баулу

б) Тәрбиелілік: Дәлдікке,ұқыптылыққа,ұжым намысын жоғары қоюға тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, компьютер, проектор, плакаттар, карточкалар, бағалау парақтары, т.б.б

Сабақтың жоспары :

I. Ұйымдастыру ( 3 - мин )

II. Үй тапсырмасын тексеру ( 5 - мин )

III. Өтілген тақырыпты қайталау ( 10 - мин )

IV. Жаңа тақырып түсіндіру ( 15 - мин )

V. Жаңа сабақты бекіту ( 7 - мин )

VI. Үйге тапсырма ( 3 - мин )

VII. Оқушыларды бағалау ( 2 - мин )

VIIІ. Қорытынды.

Сабақтың барысы :

І. Үйымдастыру:

а) Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, олардың дайындығына және сынып тазалығына назар аудару.

ә) Сыныптағы оқушыларды 3 топқа бөлемін:
1. «Куб» тобы
2. «Параллелепипед» тобы
3. «Тетраэдр» тобы

ІІ. Үй тапсырмасы бойынша оқушылардың білімін тексеру

  1. Бәйге (сұрақ-жауап)

а) Тетраэдр дегеніміз не?

ә) Куб деп неге айтамыз?

б) Параллелепипед деп қандай фигураны атаймыз?

  1. Ғажайып алаңы (есептер шығару)

Бір оқушы тақтаға есепке шығады. (Үй жұмысы) § 8 №2 (35 бет)

Берілгені:

AГеометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ Є α, D

BГеометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақГеометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ Є α C Шешуі: 1) С

AC | | BD

AC = 8 8 12

BD = 12 8

AB = 6 6 - х E A

EГеометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ = DC U α В х Е х А Е 6 - х В

AE = ?

12 Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

D Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Жауабы: Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ


  1. Кім жылдам (Логикалық есептер)

1-топ: Берілген геометриялық фигурада неше үшбұрыш бар?


Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Жауабы: 18 үшбұрыш бар.

2-топ: Мына геометриялық фигурада неше үшбұрыш бар?




Жауабы: 16 үшбұрыш бар.

3-топ: Берілген геометриялық фигурада неше үшбұрыш, неше төртбұрыш бар?





Жауабы: 14 үшбұрыш, 8 төртбұрыш бар.

III. Үй жұмысын бекіту:





Көпжақтардың атауы




Жақтарының саны


Жақтары

қабырғаларының саны

(Әрбір жағының қабырғасы)



Төбелерінің саны



Қырларының саны

Төбесіндегі қырларының саны

(Бір төбеден шығатын қырлары)

1

Куб

6

4

8

12

3

2

Тетраэдр

4

3

4

6

3

3

Параллелепипед

6

4

8

12

3

IV. Жаңа тақырып түсіндіру:

Егер жазықтық пен көпжақтың ортақ бөлігі (үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш, т.с.с.) көпбұрыш болса, онда мұндай жазықтықты қиюшы жазықтық деп атайды.

Параллелепипед табандарының параллель диагональдары арқылы өтетін жазықтықпен қимасы оның диагональдық қимасы деп аталады.

Есептер шығару: ( С - тобы. № 1, 36 бет ).

Берілгені: АBСDA1 B1 C1D1Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақкуб Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Қыры 2 см

K, L, M - куб қырларының орталары

S(KLM)=?Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ Жауабы: Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

V. Жаңа сабақты бекіту:

1 тапсырма


Мақсаты: Қималар тақырыбында алған білімдерін бекіту

1 топ

2 топ

3 топ

С тобы № 2 ( 36 бет )

С тобы № 7 ( 37 бет )

С тобы № 9 ( 38 бет )

Жауабы: Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Жауабы: Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ

Жауабы: Геометрия пәнінен Қималар тақырыбындағы ашық сабақ



2 тапсырма. Шапшаңдық гимнастикасы

(Пайыздарды өсу ретімен жазып жасырылған сөзді табу керек, жауабы; қималар )



3%----210%----52%----15%-------25%----40%--------80%
қ--------р--------л--------и---------м----------а---------а

3 тапсырма. Геометриялық диктант


Сөйлемді аяқта:

1. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы... жауабы; 180 градус

2. Кеңістікте фигураларды зертейтің геометрияның бөлімі... жауабы; стереометрия

3. Екі нүкте арасындағы түзу... жауабы; кесінді

4. Екі қабырғасы тең үшбұрыш... жауабы; тең бүйірлі үшбұрыш

5. Бұрышты өлшейтін құрал ... жауабы; транспортир

VI. Үй тапсырмасы:

Есеп: § 9. С - тобы. № 8 ( 38 бет )

VII. Оқушыларды бағалау:

Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау.

Аты-жөні

Тапсырмалар

Баға

1

2

3

1






2






3






4






5






6







VIIІ. Сабақты қорытындылау:

Жиналған ұпайлары арқылы жеңіске жеткен топты анықтау.


© 2010-2022