Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

Раздел Математика
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Қаралды» «Бекітемін »

ӘБ жетекшісі №14 мектеп-гимназия

_________ директоры

« 14.01 » 2016ж __________ Надеин О.А.

« 14.01 » 2016ж




Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары




" Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары "

тақырыбында сабақ жоспары

(алгебра,9в-сыныбы)





Орындаған:ІI санатты математика

пәні мұғалімі:Мамбетов А.Т.






Астана - 2016 жыл


Пән : алгебра сыныбы 9в күні:14.01.2016ж

Тақырыбы: Кезкелген бұрыштың тригонометриялық функциялары

Мақсаты: Кезкелген бұрыштың негізгі тригонометриялық функцияларын есептерді шығаруда қолдану біліктілігін қалыптастыру

Міндеттері: 1. Білімділік:
қайталау,өткен тақырыпты пысықтау,оқушылардың білімін тексеру;
2. Дамытушылық:
пәнге қызығушылығын,математикалық көзқарасын және алгебра есептерін талдау біліктілігін дамыту;

3 Тәрбиелік: оқушыны ұқыптылыққа,өз білімін дұрыс бағалап,қойылған мақсатқа жете білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: ашық сабақ

Сабақтың типі: өтілген тақырыпты пысықтау және қорытындылау сабағы.

Сабақты өту тәсілі: оқытудағы жаңа тәсілдер,ой толғау,жеке және топтық жұмыс,деңгейлік тапсырмаларды орындау,

Көрнекілік құралдар :оқу құралдары, таратпа материалдар

Күтілетін нәтиже: Пәнге қызығушылығы артады, кезкелген бұрыштың негізгі тригонометриялық функцияларын есеп шығаруда қолдану біліктілігі қалыптасады, шығарылған есептерді талдауды игереді.

Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі:

а) оқушылармен сәлемдесу!Олардың сабаққа деген көңіл күйін анықтау.

(қасындағы оқушының көңіл күйін қысқаша сипаттау)

ә) сабақтың мақсатын жариялау:

сабағымыз өткен тақырыпты пысықтауға арналған болып, жеті басқыштан тұрады:

I.Үй тапсырмасын тексеру. II.Кроссворд шешу(топтық жұмыс).

III.Өзіндік жұмыс орындау. IV.Кітаппен жұмыс(деңгейлік тапсырмаларды орындау. V.Семантикалық картаны толтыру. VI.Тест тапсырмаларын орындау. VII.Қосымша сұрақтарға жауап беру (сыни тұрғыдан ойлау).

2.Үй тапсырмасын тексеру: (қателерін тауып,өзін-өзі бағалау критериі:барлығы дұрыс-5 балл,

екі қате-4 балл, төрт қате- 3 балл,одан артық болса-2 балл.)

Қайталауға арналған сұрақтар:

  1. Шеңбер нүктесінің ординатасының радиусқа қатнасы Кез келген бұрыштың тригонометриялық функцияларыбұрышының …синусы деп аталады

  2. Шеңбер нүктесінің абсциссасының радиусқа қатнасы Кез келген бұрыштың тригонометриялық функцияларыбұрышының… косинусы деп аталады

  3. Шеңбер нүктесінің ординатасының оның абциссасына қатнасыКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары бұрышының…тангенсі деп аталады

  4. Шеңбер нүктесінің абсциссасының оның ординатасына қатнасыКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары бұрышының…котангенсі деп аталады

№1 тапсырма Үй жұмысын тексеріп,бағалау . №257 №259

Тапсырма №7 Сұрақтарға жауап беру(сыни тұрғыдан ойлау)

1.Ширек дегеніміз не?Неліктен олар төртеу?

2.Неге бірлік шеңбер қарастырылады?

3.Неліктен синус пен косинустың мәндерінің жиыны Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары ?

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

№14 мектеп-гимназиясы алгебра

9в сыныбы пән мұғалімі: Мамбетов А.Т.

Сабақтың тақырыбы

«Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары»

Сабақтың

мақсаты

Кезкелген бұрыштың негізгі тригонометриялық функцияларын есептерді шығаруда қолдану біліктілігін қалыптастыру

Міндеттері

1. Білімділік:
қайталау,өткен тақырыпты пысықтау,оқушылардың білімін тексеру;
2. Дамытушылық:
пәнге қызығушылығын,математикалық көзқарасын және алгебра есептерін талдау біліктілігін дамыту;

3 Тәрбиелік:

оқушыны ұқыптылыққа,өз білімін дұрыс бағалап,қойылған мақсатқа жете білуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Пәнге қызығушылығы артады, кезкелген бұрыштың негізгі тригонометриялық функцияларын есеп шығаруда қолдану біліктілігі қалыптасады, шығарылған есептерді талдауды игереді

Сабақтың түрі: ашық сабақ

Сабақтың типі: өтілген тақырыпты пысықтау және қорытындылау сабағы

Сабақты өту тәсілі:оқытудағы жаңа тәсілдер,ой толғау,,деңгейлік тапсырмаларды орындау

Көрнекілік:оқу құралдары, таратпа материалдар,есептерді шешу кестелері

Сабақтың жоспары

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

Күтілетін нәтиже

1.Сабақты ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу!Олардың сабаққа деген көңіл күйін анықтау.

(қасындағы оқушының көңіл күйін қысқаша сипаттау)

Сабақтың мақсатын айту 2 мин

Орындарын тауып, сабаққа дайындалады

Оқушы күнделікті

тәртіпке үйренеді

сабақтағы көңіл-күйін білдіреді

2. Оқушылардың жаңа сабаққа қы-зығушылығын ояту және белсенділігін артттыру

Ауызша сұрақ-жауап 5мин

Сұрақтарға жауап жазады

Өткенді қайталап,

сабаққа көңіл аударады

Тапсырмалар

1.Үй тапсырмасын тексеру

№274,275,279 3мин

Тапсырманы тексеріп,бағалайды

Қателермен жұмыс

2.Кроссворд шешу

Топтық жұмыс

Тапсырма №2 5мин

шешімін тауып, бірін-бірі бағалайды

Ой толғауды үйренеді, көшбасшы басқаларға үлгі көрсетеді

3. Өзіндік жұмыс

Тапсырма №3 Әр қатарға сәйкес есептер беріледі 8 мин

Өз бетімен жұмыс жа-сап бағалауды үйренеді

4.Кітаппен жұмыс

№ 8мин

Деңгейлік тапсырмаларды орындайды

Білім деңгейін баға лауды үйренеді

5.Семантикалық картаны толтыру

4мин

Картаны толтырады

Кестедегі мәндерді сәйкестендіру,бағалау

Сергіту сәті

2мин

Көз демалдыруға қимыл әрекет жасау

Сергіту, шапшаңдық

6.Тест

4мин

Тапсырманы орындайды

Өз бетімен жұмыс жа-сап бағалауды үйренеді

7.Ой толғау

3 мин

Сұрақтарға жауап беру

Сыни тұрғыдан ойлауды үйренеді

Үйге тапсырма

№ № № 1 мин

Күнделікке жазып қояды

Білімді үйде пысықтайды

Сабақты қорыту

Тапсырмаларды орындау нәтижесін талдап,оқушыларды бағалайды 3мин

Күнделік ұсыну

Жасаған еңбегінің нәтижесін білу

№3 тапсырма Өзіндік жұмыс

I-қатар 1 тапсырма

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функцияларыбұрышы қайсы ширекке тиісті екенін анықта:

а) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

б) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

в) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

г) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

д) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

е) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

2) тапсырма: өрнектің мәнін тап:

а) cos Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары+3sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары=

б) sin Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары-2cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары=

II-қатар 1тапсырма

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функцияларыбұрышы қайсы ширекке тиісті екенін анықта:

а) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары---( )

б) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

в) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

г) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

д) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

е) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

2 тапсырма: өрнектің мәнін тап:

a) 1+ctgКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары-5 tgКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары= б) cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары-2sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары=

III-қатар 1 тапсырма

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функцияларыбұрышы қайсы ширекке тиісті екенін анықта:

а) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

б) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

в) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

г) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

д) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

е) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары =Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

2 тапсырма: өрнектің мәнін тап:

а) 6tgКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары+3ctgКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары = а) 5cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары+3sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары=

№5. Кестені толтыру:

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

tgКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

1







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







0







№5. Кестені толтыру:

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

tgКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

1







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







0







№5. Кестені толтыру:

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

tgКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

1







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







0







№5. Кестені толтыру:

Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

tgКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

1







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары







0







№6 Тест тапсырмаларын орындау:

1.Бұрыштың синусы нүкте ....... сының радиусқа қатнасына тең:

1) ордината 2) абсцисса 3) координата 4) радиус

2.Мына бұрыштардың қайсысы сағат тілінің бойымен қозғалудан келіп шығады?

1)Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 2) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 3) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 4) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

3.Өрнектің мәнін табыңдар: 4*cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

  1. 2)2Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 3)Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 4) 1

4.Төмендегі теңдіктердің қайсысы дұрыс?

1) 2*sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

3) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

№6 Тест тапсырмаларын орындау:

1.Бұрыштың синусы нүкте ....... сының радиусқа қатнасына тең:

1) ордината 2) абсцисса 3) координата 4) радиус

2.Мына бұрыштардың қайсысы сағат тілінің бойымен қозғалудан келіп шығады?

1)Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 2) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 3) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 4) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

3.Өрнектің мәнін табыңдар: 4*cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

  1. 2)2Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 3)Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 4) 1

4.Төмендегі теңдіктердің қайсысы дұрыс?

1) 2*sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

3) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

№6 Тест тапсырмаларын орындау:

1.Бұрыштың синусы нүкте ....... сының радиусқа қатнасына тең:

1) ордината 2) абсцисса 3) координата 4) радиус

2.Мына бұрыштардың қайсысы сағат тілінің бойымен қозғалудан келіп шығады?

1)Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 2) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 3) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 4) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

3.Өрнектің мәнін табыңдар: 4*cosКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

  1. 2)2Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 3)Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары 4) 1

4.Төмендегі теңдіктердің қайсысы дұрыс?

1) 2*sinКез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары

3) Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары


№2 Кроссворд шешу: көп нүктелердің орнына тиісті сөздерді тауып жазу арқылы кроссвордтың шешімін табу:

1.Кезкелген бұрыштың косинусы ....ке тәуелді.

2.Нүкте ординатасының ( У ) радиусқа қатнасы .... деп аталады.

3.Нүкте абсциссасының (Х) радиусқа қатнасы ..... дп аталады.

4.Нүкте абсциссасының ординатаға қатнасы .... деп аталады.

5.Нүкте ординатасының абсциссаға қатнасы .... деп аталады

6.Кезкелген бұрыштың синусы ..... ке тәуелді.

7.Бұрыштың ...иандық өлшемі.













№2 Кроссворд шешу: көп нүктелердің орнына тиісті сөздерді тауып жазу арқылы кроссвордтың шешімін табу:

1.Кезкелген бұрыштың косинусы ....ке тәуелді.

2.Нүкте ординатасының ( У ) радиусқа қатнасы .... деп аталады.

3.Нүкте абсциссасының (Х) радиусқа қатнасы ..... дп аталады.

4.Нүкте абсциссасының ординатаға қатнасы .... деп аталады.

5.Нүкте ординатасының абсциссаға қатнасы .... деп аталады

6.Кезкелген бұрыштың синусы ..... ке тәуелді.

7.Бұрыштың ...иандық өлшемі.













Аты жөні_______________________________________

Үй

тапсырмасы

Кроссворд

Өзіндік

жұмыс

Кестені

толтыру

Тест тапсырмасы



Аты жөні_______________________________________

Үй

тапсырмасы

Кроссворд

Өзіндік

жұмыс

Кестені

толтыру

Тест тапсырмасы



Аты жөні_______________________________________

Үй

тапсырмасы

Кроссворд

Өзіндік

жұмыс

Кестені

толтыру

Тест тапсырмасы



Аты жөні_______________________________________

Үй

тапсырмасы

Кроссворд

Өзіндік

жұмыс

Кестені

толтыру

Тест тапсырмасы



Аты жөні_______________________________________

Үй

тапсырмасы

Кроссворд

Өзіндік

жұмыс

Кестені

толтыру

Тест тапсырмасы



Аты жөні_______________________________________

Үй

тапсырмасы

Кроссворд

Өзіндік

жұмыс

Кестені

толтыру

Тест тапсырмасы



9в сыныбының бағалау парағы

Пән мұғалімі.Мамбетов Айдар Турдалиевич.

Оқушы аты-жөні

№1

№2

№3

№4

№5

1

Асанова Анара


2

Асқапов Ардақ


3

Абылайхан Ерасыл


4

Әбдіжәлелова Асел


5

Әубәкір Сандуғаш


6

Бабажан Аяжан


7

Бейсембаева Мәншүк


8

Досумбекова Нургул


9

Егінбаев Айдар


10

Жарылқасым Аяулым


11

Жамсапова Алтыншаш


12

Жанатбек Төрехан


13

Жаппаров Б


14

Ибраимов Дінмұхаммед


15

Ибраимова Жанель


16

Идрисова Наргиз


17

Молдагалиев Алмас


18

Мұқанов Диас


19

Мадихан Рамазан


20

Рахымбердиева Аружан


21

Сандыбек Азамат


22

Сансызбекова Ғазиза


23

Смбек Думан


24

Суюнова Даяна


25

Сапақпаева Меруерт


26

Сакенұлы Нұртілеу


27

Татибаева Айдана


28

Темешова Камила


29

Тоқтамысова Балжан


30

Хинуллин Ерсұлтан


31

Шамардан Әлия






9в сыныбында алгебра пәнінен «Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары» тақырыбы бойынша өткізілген сабаққа жазылған сараптама.

Пән мұғалімі: Мамбетов А.Т.

1.Сыныптың характеристикасы---гимназиялық сынып,31 оқушы бар.

2. Сабақтың тақырыбы.

«Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары» тақырыбы алгебра пәні бойынша актуалды болып есептеледі, бұрыш функцияларының мәнін табуда кестелер-ден дұрыс пайдалану осы тақырыпты игерудің негізгі мәселесі болып саналады.

Мақсаты: Кезкелген бұрыштың негізгі тригонометриялық функцияларын есептерді шығаруда қолдану біліктілігін қалыптастыру

Міндеттері: 1. Білімділік:
қайталау,өткен тақырыпты пысықтау,оқушылардың білімін тексеру;
2. Дамытушылық:
пәнге қызығушылығын,математикалық көзқарасын және алгебра есептерін талдау біліктілігін дамыту;

3 Тәрбиелік: оқушыны ұқыптылыққа,өз білімін дұрыс бағалап,қойылған мақсатқа жете білуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: ашық сабақ

Сабақтың типі: өтілген тақырыпты пысықтау және қорытындылау сабағы.

Сабақты өту тәсілі: оқытудағы жаңа тәсілдер,ой толғау,жеке және топтық жұмыс,деңгейлік тапсырмаларды орындау,

7.Сабақты өтуде жоғарыдағы сабақ структурасын пайдалану себебі:

  • оқушының білім деңгейіне қарай есептерді және оларды шешу тәсілдерін пайдалану,

  • топтық және жеке жұмыстардың берілуі

оқушының сабақтағы белсенділігін арттыруға мүмкіндік береді.

Оқушы білімінің деңгейін бақылау ауызша сұрақ-жауап,тест тапсырмалары,жеке есеп шығару арқылы жүзеге асырылды.

Уақыттан тиімді пайдалану, оқушылардың жеке белсенділігі, олардың берген жауаптары мен орындаған тапсырмаларының нәтижелері сабақтың айтарлықтай деңгейде өтті деп есептеуге мүмкіндік береді.



© 2010-2022