Сабақ: «Пифагор теоремасы»

Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы.Мақсаты: 1. Пифагор теоремасының тұжырымдамасын айта білу, есептер шығару барысында формуланы қолданып білу,   2. Ой-ұшқырлығын, таным қабілеттерін: зейінін, ойлауын дамыту, өрісін жетілдіру, белсенділігін таныту, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру; 3. Өздігінен жұмыс істеуіне ықпал ету, шапшаңдылыққа, жылдамдыққа баулу, көпшіл, ұйымшыл болуға тәрбиелеу.   Сабақтың түрі: Білім, білік, дағдыларын бекіту Сабақтың әдісі: тәжірибелік Сабақтың тәсілі: сұрақ-жауап, есеп шығару Сабақтың типі: аралас Сабақтың формасы: жеке-дара Көрнекілігі:интерактивті тақта, слайд, карточкалар, өзіз-өзі бағалау парағы, сызғыш, «баға» парақшасы Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру                            а) дайындығын тексеру                            ә) назарын аударту                            б) сабақ мақсатымен таныстыру                            ІІ.Білімді бекіту                            а) психологиялық дайындық Пифагор деген кім? /Пифагор жайында мәлімет/ Пифагор –б.д.д. VІ ғасырда өмір сүрген грек ғалымы. Пифагор туындысы /Пифагор теоремасын дәлелдеу/ тақтаға бір оқушы шығып теореманы дәлелдеп береді. Ауызша есептеу Мына үштіктердің қайсысы тікбұрышты үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары бола алады: 12; 16; 20 +       1; 2;  +                   10;  20;  26 - 9; 13; 14 –          7; 24;25 +                  6; 8; 10 +   Деңгейлік тапсырмалар «3» - І деңгей «4» ІІ деңгей «5» - ІІІ деңгей   Т-1. І-деңгей Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 3см және 4см, гипотенузасын тап. (5см) 32 + 42  25 ссм
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Пифагор теоремасы

Мақсаты: 1. Пифагор теоремасының тұжырымдамасын айта білу, есептер шығару барысында формуланы қолданып білу,

2. Ой-ұшқырлығын, таным қабілеттерін: зейінін, ойлауын дамыту, өрісін жетілдіру, белсенділігін таныту, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру;

3. Өздігінен жұмыс істеуіне ықпал ету, шапшаңдылыққа, жылдамдыққа баулу, көпшіл, ұйымшыл болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Білім, білік, дағдыларын бекіту

Сабақтың әдісі: тәжірибелік

Сабақтың тәсілі: сұрақ-жауап, есеп шығару

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың формасы: жеке-дара

Көрнекілігі:интерактивті тақта, слайд, карточкалар, өзіз-өзі бағалау парағы, сызғыш, «баға» парақшасы

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру

а) дайындығын тексеру

ә) назарын аударту

б) сабақ мақсатымен таныстыру

ІІ.Білімді бекіту

а) психологиялық дайындық

Пифагор деген кім?

/Пифагор жайында мәлімет/

Пифагор -б.д.д. VІ ғасырда өмір сүрген грек ғалымы.

Пифагор туындысы

/Пифагор теоремасын дәлелдеу/ тақтаға бір оқушы шығып теореманы дәлелдеп береді.

Ауызша есептеу

Мына үштіктердің қайсысы тікбұрышты үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары бола алады:

12; 16; 20 + 1; 2; Сабақ: «Пифагор теоремасы» + 10; 20; 26 -

9; 13; 14 - 7; 24;25 + 6; 8; 10 +

Деңгейлік тапсырмалар

«3» - І деңгей

«4» ІІ деңгей

«5» - ІІІ деңгей

Т-1.

І-деңгей

Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 3см және 4см, гипотенузасын тап. (5см)

Сабақ: «Пифагор теоремасы»32 + 42 Сабақ: «Пифагор теоремасы» 25

сСабақ: «Пифагор теоремасы»см

ІІ- деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың биіктігі 15см, ал табаны 40см. Үшбұрыштың бүйір қабырғаларын тап. (25см)

Шешуі: 202 + 152 Сабақ: «Пифагор теоремасы»400+225Сабақ: «Пифагор теоремасы»

ІІІ-деңгей

Тікбұрышты трапецияның табандары 5см және 8см, ал биіктігі 2см. Трапецияның бүйір қабырғасын тап. (2,5см)

Т-2

І-деңгей

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 26см, ал катетінің үлкені 24см. Кіші катетін табыңдар. (10см)

Шешуі: bСабақ: «Пифагор теоремасы»см

ІІ-деңгей

Ромбының қабырғасы 7дм, ал диагональдарының бірі 4Сабақ: «Пифагор теоремасы»дм. Ромбының екінші диагоналін тап. (10дм)

Шешуі: АС және ВD-диагональдары

ВС2Сабақ: «Пифагор теоремасы»

АОСабақ: «Пифагор теоремасы»дм

ВО2Сабақ: «Пифагор теоремасы»2 - ОС2

ВО2Сабақ: «Пифагор теоремасы» 72 - Сабақ: «Пифагор теоремасы»2Сабақ: «Пифагор теоремасы»

ВОСабақ: «Пифагор теоремасы»

DB=5+5=10дм

ІІІ-деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың периметрі 16дм, бүйір қабырғасы табанынан 1дм-ге кіші болса, биіктігін тап. (4дм)

Шешуі: аСабақ: «Пифагор теоремасы» һСабақ: «Пифагор теоремасы»)2

сСабақ: «Пифагор теоремасы»

(х-1)+(х-1)+хСабақ: «Пифагор теоремасы» һ2Сабақ: «Пифагор теоремасы»-9Сабақ: «Пифагор теоремасы»

хСабақ: «Пифагор теоремасы» һ Сабақ: «Пифагор теоремасы»

сСабақ: «Пифагор теоремасы»дм

аСабақ: «Пифагор теоремасы»

Т-3

І-деңгей

Қабырғалары 5см және 12см болатын тіктөртбұрыштың диагоналін тап. (13см)

Шешуі: сСабақ: «Пифагор теоремасы»52+122Сабақ: «Пифагор теоремасы»25+144Сабақ: «Пифагор теоремасы»

ІІ-деңгей

Тікбұрышты үшбұрышқа диаметрі 10дм болатын шеңбер сырттай сызылған. Үшбұрыштың бір катеті 6дм. Екінші катеті неге тең? (8дм)

Шешуі: Диаметр - тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы болады.

102 - 62 = 100-36=Сабақ: «Пифагор теоремасы» =8дм





ІІІ-деңгей

Теңбүйірлі үшбұрыштың табанына параллель және ұзындығы 6дм-ге тең орта сызық жүргізілген. Егер үшбұрыштың периметрі 32дм болса, онда биіктігін тап. (8дм)

Шешуі: Табаны - 6*2=12дм, 1\2 =6дм

Бүйір қабырғалары - 32-12=20дм:2=10дм

Биіктігі - 102 - 62 =100-36=Сабақ: «Пифагор теоремасы»=8дм

Қосымша.

Қорытынды: - Пифагор теоремасы қалай оқылады?

-Оны қай уақытта қолдануға болады?

Үйге: қосымша мәлімет дайындап әкелу.

Бағалау.

© 2010-2022