- Преподавателю
- Математика
- Квадрат теңсіздік (8 класс)
Квадрат теңсіздік (8 класс)
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Сарсембаева А.Ж. |
Дата | 28.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Бекітемін
Класы: 8 «а»
Пәні: Алгебра
Күні: 13.03.2015ж.
Тақырыбы: Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздікті шешуге квадраттық функцияның графигін қолдану.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды квадраттеңсіздік ұғымымымен, оның дербес түрлерімен таныстыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Квадрат теңсіздік, оның дербес түрлері және квадрат теңсіздікті шешуге квадраттық функцияның графигін қолдану;
Дамытушылық: Өз бетінше есептер шығару арқылы ой-өрісін, сызба салу қабілетін және пәнге деген қызығушылығын дамыту;
Тәрбиелік: Оқушылар белсенділігін арттыру, сыныптастарына әділ баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, білім сапасын арттыруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Параболаның суреті, сызғыш, кесте, сызба.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, есептер шығарту.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
II. Жаңа сабақ
ІІI. Оқулықпен жұмыс
ІV. Сабақты қорытындылау
V. Үйге тапсырма
VI. Бағалау
І. Ұйымдастыру бөлімі
-
Сәлемдесу;
-
Сыныпты түгендеу;
-
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;
-
Оқушы назарын сабаққа аудару;
-
Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.
II. Жаңа сабақ
Квадрат теңсіздік. Квадрат теңсіздікті квадраттық
функцияның графигі арқылы шешу.
Анықтама: түріндегі теңсіздіктер квадрат теңсіздіктер деп аталады.
Мұндағы a, b, c - нақты сандар және а ≠ 0, х - айнымалы.
Квадрат теңсіздікті шешу үшін квадрат үшмүшесінің таңбасы қалай өзгеретінін білу қажет.
Квадрат теңсіздік парабола әдісі немесе интервалдар әдісі арқылы шешіледі.
х - тің кез келген мәнінде квадрат үшмүшесінің таңбасы қалай өзгеретінін анықтайық.
Ол үшін бірінші коэффициент және дискриминант таңбаларына байланысты квадрат үшмүше графиктерінің орналасуын қарастырайық.
І жағдай
1)
(
2)
(
IІ жағдай
1)
(
2)
(
ІIІ жағдай
1)
2)
(
ІІI. Оқулықпен жұмыс
№284(1,3)
№285(1,3)
№286(1,3)
ІV. Сабақты қорытындылау
Кесте
;
V. Үйге тапсырма
№284(2,4)
№285(2,4)
VI. Бағалау
-
Оқушыларды бағалау;
-
Бағаны талдау.