Конспект урока математики по тему: Санның бөлігін табу (Есеп шығару)

  Тақырыбы (тема) :  Санның бөлігін табу (Есеп шығару). Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Оқушыларға санның бөлігін қалай табуға болатыны жөніндегі білімін қалыптастыру. 2.  Дамытушылығы:  оқушылардың логикалық ой - өрісін дамытудамыту. 3.  Тәрбиелігі: оқушыларды ұстамдылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу. Сабактың көрнекілігі:  үлестірмелі. Сабақтың типі:  бекіту. Сабақтың түрі:  дәстурлі «Өткенге көз жүгіртейік» деп өткен сабаққты қайталау. Санның бөлігін қалай табамыз?  Парсы шаруасы үш ұлына 17 түй...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мерзімі:___________ 5 сынып Бекітемін: __________

Тақырыбы (тема) : Санның бөлігін табу (Есеп шығару)

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Оқушыларға санның бөлігін қалай табуға

болатыны жөніндегі білімін қалыптастыру

2. Дамытушылығы: оқушылардың логикалық ой - өрісін дамытудамыту

3. Тәрбиелігі: оқушыларды ұстамдылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу

Сабактың көрнекілігі: үлестірмелі

Сабақтың типі: бекіту

Сабақтың түрі: дәстурлі

Сабақ кезеңі

Уақыты

ОӘ; тіәұ

Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі :

3 мин

Сұрақ - жауап

Окушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару

II. Жаңа сабаққа мақсат қою

5 мин

Сұрақ - жауап

«Өткенге көз жүгіртейік» деп өткен сабаққты қайталау

Санның бөлігін қалай табамыз?

Бөлшектің көбейту жолдарын қайталайық

А.Екі жай бөлшекті көбейту

Ә.Натурал санды бөлшекке көбейту

Б.Аралас санды бөлшекке көбейту

В. Аралас санды аралас санға көбейту

2 мин

Бүгінгі жай бөлшекті бөлу тақырыбына есеп шығарамыз.

ІІI. Жаңа материалды бекіту

12 мин

Практикалық

Праблемалық



Қайталамалы

Парсы шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалдырады. Бірінші ұлына барлық түйесінің ½-ін, екінші ұлына 1/3-ін, үшінші ұлына 1/9-ін алуды тапсырды. Ағайындылар көп ойланды, бірақ әкесінің мұрасын ол айтқандай етіп бөле алмады. Сол кезде олардың жанынан түйесімен Қожанасыр өтіп бара жатыр еді. Ол түйелерге өзінің түйесін қосып, мәселені шешуді ұсынды. Шындығында, ағайындылар түйелерді әкесі айтқандай бөліп алды, Қожанасыр да өз түйесін қайтарыпалып кетті. Ойланыңдар, бұл қалай болған? Ертегі есеп дұрыс па?

17+1=18

18*1/2=9 1балаға

18*1/3=6 2балаға

18*1/9=2 3балаға

9+6+2=17

5. Логикалық есеп шығару

Екі бұтақта 15 торғай отыр. Бірінші бұтақтан 3 торғай ұшып кетті. Екінші бұтақтан 2 торғай ұшып бірінші бұтаққа қонғанда, екі бұтақтағы торғайлар сандары бірдей болды. Алғашқыда бұтақтардың әрқайсысында қанша торғай отырды?

Математикалық диктант

1. Бөлшектерді көбейту орындаңдар: 4/7және 7/16

2. Сандардың көбейтіндісін табыңдар: 11/12және 4

3. Бөлшектердің айырмасын табыңдар: 5/14және2/7

4. Сандардың айырмасын табыңдар: 15 және4/12

5. Сандардың қосындысың табыңдар: 2және9/16

Тест тапсырмасы.

1. 5х+1=3x+9 теңдеуінің түбірін берілген сандардың ішінен тап:

а) х=3 ә) x=-3 б) х=4 в) x=2

2. Қай сан 3-ке бөлінеді?

а) 253 ә) 741 б) 206 в) 305

3. Қай сан 9-ға бөлінеді?

а) 403 ә) 701 б) 901 в) 207

4. Амалдарды орында: 1 +2

4 3

а) 1 ә) 3 б) 11 в) 3

12 4 12 12

5. Көбейтуді орында: 2 * 5 * 7

7 6 5

а) 1 ә) 3 б) 5 в) 3

3 6 7 5

Сабақты қорытындылау:

Бүгінгі сабақта біз жай бөлшектерге есеп шығардық

Бағалау:

«5» - «3» -

«4» - «2» -

Үйге тапсырма: №823

© 2010-2022