Жердің Күнді айнала қозғалысының Жер бетіне жарық пен жылудың таралуына әсері

І.Географиялық диктант1.Жер бетіндегі тіршілік үшін атмосфераның маңызды қабаты? (Тропосфера)2.Жер бетіндегі ауа қабаты? (Атмосфера)3.Ауаның негізгі орынды алатын құрамдары? (Азот пен оттегі)4.Стратосфера қабатының биіктігі (50-55км)5.Тропосфераның жоғарғы шегіндегі температура неше градусқа дейін төмендейді? (55гр)6.Стротосфера қабатында ауа қандай болады (өте құрғақ)7.Ауаның тіршілік үшін ең маңызды құрамы? (Оттегі)ІІ «Жүйрік ой» Тірек сөздер:И. ІІ. Жаңа білімді қалыптастыруА) Электрондық оқул...
Раздел Математика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Жердің Күнді айнала қозғалысының Жер бетіне жарық пен

жылудың таралуына әсері

Жердің Күнді айнала қозғалысының Жер бетіне жарық пен жылудың таралуына әсеріБаймолда Ақгүл Сабырқызы

Ә.Бөкейхан атындағы №76ЖББОМ

І-санатты география пән мұғалімі

Қарағанды қаласы

Мақсаты: 1) Оқушыларға Жердің Күнді айнала қозғалысының маңызы туралы түсінік қалыптастыру.

2) Зейін мен есте сақтау қабілетін дамыту бойынша жұмыс ережесін сақтай отырып,Жердің қозғалысындағы жарық пен жылудың таралуына әсерлері туралы білімдерін кеңейту ;

3) Уақыт үнемділігі мен сөйлеу мәдениетіне бағыттау

Көрнекілігі: Глобус,телурий, интер.тақта,презентация,электрондық оқулық

Сабақтың түрі: БжС технологиясы бойынша «Ауызша сабақ-1» картасын қолдану

Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау

Жоспарланған нәтиже:

р/с

жоспары

Жұмыс барысы

бағалануы

І

1

Ұйымдастыру кезеңі

Жұмыс жасау уақытын болжау.Көңіл күй сыйлау

Карта бойынша жұмыс жасау реті. ООМ бойынша (3мин)

2

Оқушылардың субьектілік тәжірибесін өзектендіру

Үй тапсырмасы б/ша

Жердің ауа қабаттары туралы сұрақтар қою (географиялық диктант) -10 сұрақ

Барлық оқушыларды сұрап+,- қою

(70 % «-+» қою) (10мин)

3

Қабылдауды ұйымдастыру

«Жүйрік ой»

Тақтада 14 тірек жазылады

2 мин кейін есте қалған тірек сөздерді термин дәптерге жазады.

Есте сақтау уақыты 2мин,жазу-2мин

(7сөзден бастап)

ООМ «+» қойылады

4

Ұғынуды ұйымдастыру

«Мәтінмен жұмыс»

Оқушыларға мәтінді оқу ұсынылады.3 мин.

Тақырыптық сөздік қор жазғызу

3мин

(ТСҚ-60сөз кем емес)+ қойылады

ІІ

Түсінудің алғашқы кезеңі

Электрондық оқулықтан Жердің өз білігінен айналуы,Күнді айналуы туралы түсінік беру

2мин

5

Түсінудің алғашқы кезеңін тексеру

«Сандардың географиялық мәні»

Сын тұрғысынан сұрақ. «Сематикалық картамен жұмыс

Нәтижелерін +,- белгіленеді.

7мин

6

Сергіту сәті

«Адасқан планеталар »

Электрондық оқулықтан Күн жүйесіндегі планеталарды орнына орналастыру

5мин

6

Алғашқы бекітуді ұйымдастыру

Талдау уақыты 5 мин

« Сөйлемді толықтыр» қажет сөздерді толықтырып, тапсырманы орындау.

Нәтижелерін +,- белгіленеді.

7мин

7

Рефлексия

Сыныптың материалды меңгеру деңгейі анықталады

1мин

8

Бағалау

+++ белгі -«5» ; ++ -белгі -«4»; +--белгі «3»; --- белгі «2»

Күнделікке қою

3мин

9

Үй тапсырмасы

25- параграфты оқу. Номенклатура

Номенклатура

2мин

І.Географиялық диктант

1.Жер бетіндегі тіршілік үшін атмосфераның маңызды қабаты?(тропосфера)

2.Жер бетіндегі ауа қабаты?(атмосфера)

3.Ауаның негізгі орынды алатын құрамдары?(азот пен оттегі)

4.Стратосфера қабатының биіктігі (50-55км)

5.Тропосфераның жоғарғы шегіндегі температура неше градусқа дейін төмендейді?(55гр)

6.Стротосфера қабатында ауа қандай болады(өте құрғақ)

7.Ауаның тіршілік үшін ең маңызды құрамы?(оттегі)

ІІ «Жүйрік ой» Тірек сөздер:

ІІІ. Жаңа білімді қалыптастыру

А) Электрондық оқулықтан Жердің өз білігінен айналуы,Күнді айналуы туралы түсінік беру

Б) мәтінмен жұмыс (3 мин мәтінді оқып, түсіндіргендері б/ша ТСҚ жазу,келесі кезеңдердегі тапсырмаларды орындау)


В) «Сандардың географиялық мәні» Сематикалық картамен жұмыс

Сандардың географиялық маңызы

21нау-рыз

22 мау-сым

22жел-тоқ

сан

22мау-сым

24

сағ

365күн

6сағ

23қыр-күйек

С.Ж.Ш күннің ең көп түсетін уақыты

+


Жазғы күн тоқырауы

+

Көктемгі күн тоқырауы

+


Қысқы күн тоқырауы

+


Бүкіл планетада күн мен түннің теңелуі

+


+

Жер өз білігіне айналады?


+

Жер Күнді айналады?


+

Күзгі күн тоқырауы


+

ІV.Cергіту сәті «Адасқан планеталар»

Электорнды оқулықтан планеталарды Күн жүйесіндегі орнына орналастыру

VІ. Бекіту «Сөйлемді толықтыр» қажет сөздерді толықтырып, тапсырманы орындау.

1.Жер ............................ 365күн 6 сағатта айналып шығады.

2.Оның географиялық мәні жер бетінде ......................................... анық көрінеді.

3.Полярлық күн мен полярлық түннің полюс жағынан таралуын шектейтін 66,5 гр ендік паралелі ............................................... деп аталады.

4.Күннің жарығы мен жылуы екі жарты шарға тең бөлінеді,мұны бүкіл планетада күн мен түннің ................................... дейді.

5.22желтоқсанда ОЖШ күннің ұзаруы,СЖШ қысқаруы тоқтайды мұны ............................. тоқырауы деп атайды.

6.Күн тас төбеден түссе,жер бетін ................................................ .

7.Жер өз білігінен ................................. орналасқан.

VІІ. Рефлексия «Сын тұрғысынан сұрақтар»

«Иә», «Жоқ» жауаптары бойынша жіктеу

1.Жер өз білігінен тік орналасқан

2.Жер Күнді 1 жылда айналып шығады

3.21наурыз жазғы тоқырау

4.23 қыкүйек қысқы тоқырау

5.Жер Күнді Б-Ш қарай айналады

6.22 маусым СЖШ ең ұзақ күн

VІІІ.Бағалау ООМ бойынша


© 2010-2022