Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Кудербекова Алия Галымовна

Оңтүтсік Қазақстаоблысы,Түлкібас ауданы, «Құралай»

мемлекеттік мекемесінің жоғарғы санатты математика пәні мұғалімі

Педагогикалық ұстаным: Өзімнің педагогикалық ұстанымыма келесі бағыттарды аламын:

  • Тәрбиелей отырып, кәсіби білім беру;

  • Оқушыларға өз балаңдай талап қоя отырып, сүйіспеншілікпен қарау және жоғары адами қасиеттерге баулу;

Бар жетістікке қанағаттанбай, іздену, алға жылжу.

5-сыныпта математика сабағы: «Жай бөлшектер»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың сандар туралы ұғымын кеңейту, өмірмен байланыстыра отырып бөлшек садарды ұғындыру. Интерактивті тақтамен жұмыс жасай білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, танымдық қабілетін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, жауапкершілікке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту

Көрнекілігі: Электронды оқулық, интерактивті тақта

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі

2. Жаңа тақырыпты түсіндіру

3. Жаңа сабақты бекіту

4. Қорытынды

5. Үйге тапсырма беру

І. Ұйымдастыру бөлімі

Оқушыларды сабақ бастауға бейімдеп, сабаққа дайындаймын. Онан соң жаңа тарауды бастағалы отырғанымызды және оның бірінші тақырыбы «Жай бөлшектер. Жай бөлшектерді оқу және жазу» екенін айтып, бүгін осы тақырыпты өтетінімізді айтамын.

ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

Жаңа сабақты электронды оқулық арқылы түсіндіремін.

а) Жай бөлшек ұғымын енгізу.

Дөңгелекті тең 4 бөлікке бөлейік. Тең бөліктер үлестер деп аталады. Әрбір үлес - дөңгелекті өзара тең 4 бөлікке бөлгендегі 1 бөлігі. Жазылуы дөңгелектің Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)-і; Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)-дің оқылуы: «төрттен бір». Демек, 1:4 дегеніміз Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып), мұндағы - сызықша - бөлшек сызығы. 1-бөлшектің алымы, 4- бөлшектің бөлімі.

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

1-сурет

Бөлшек сызығының астындағы сан неше тең бөлікке бөлінгенін көрсетеді, сондықтан оны бөлшектің бөлімі деп атайды, бөлшек сызығының үстіндегі сан ол бөліктердің нешеуі алынғанын көрсетеді сондықтан оны бөлшектің алымы деп атайды.

Бұдан соң интерактивті тақтадан электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындатамын.

ІІІ. Жаңа сабақты бекіту

а) Интерактивті тақта арқылы тапсырмалар орындату

1-тапсырма бөліндіні бөлшек түрінде жазу.

m : n = Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып) ; Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

Бөлінгіш бөлшектің алымына жазылады да, бөлгіш бөлшектің бөліміне жазылады. Электронды оқулықтағы 3 тапсырманы орындатамын.

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)- жетіден бір; Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып) - он бірден сегіз; Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)-он алтыдан бес;

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)- жеті жүз жетпіс бірден жүз тоғыз

2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс

№ 360

Боялған бөліктерді бөлшек түрінде жаз.

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

№ 361

Боялған бөліктерді бөлшек түрінде жаз.

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

№ 362

Боялған бөлшектер жай бөлшекпен дұрыс көрсетілген бе?

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

№ 364

Бөлшек түрінде жазыңдар:

1) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 2) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 3) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып).

№ 365

Бөлшектердің әрқайсысын бөлінді түрінде жазыңдар:

1) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 2) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 3) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып).

№ 405.

Дәптерге қабырғасы 4 см квадрат сызып, оның: 1) жартысын (Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып) ) ;

2) ширегін (Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)) бояңдар.

№ 407.

1) Бөлшек түрінде жазыңдар:

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып).

Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып).

№ 408.

Өлшем бірліктері арасындағы байланысты пайдаланып, х-тің орнын үлестермен мәндерін қойыңдар:

1 м=10 дм; 1 дм=x м; Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып) м.

1 м=100 см; 1 см=x м; Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып) м.

1 кг=1000 г; 1 г=x кг; Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып) кг.

1 доллар=100 цент; 1 цент=x доллар; Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып) доллар.

б) Математикалық лото

Әр партадағы 2 оқушы ретімен барып жауапты тауып фигураны құрастырады. Дұрыс жауапты тапса фигура дұрыс құрастырылады.

1-қатарға. Бөліндіні жай бөлшек түрінде жазу:

1) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 2) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 3) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып);

4) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 5) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 6) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып).

Дұрыс құрылса, «Білім - теңіз» деген жазуы бар теңіздің суреті шығады.

2-қатарға. Бөлшекті бөлінді түрінде жазу

1) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 2) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 3) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып);

4) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 5) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып); 6) Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып).

2-қатар дұрыс құрса, «Мектеп-кеме» деген жазуы бар мектеп үйінің суреті шығады.

3-қатарға.

1) Бөлінгіші 9-ға, бөлгіші 25-ке тең, Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

2) Бөлінгіші 42-ге, бөлгіші 41-ге тең, Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

3) Бөлгіші 89-ға, бөлінгіші 59-ға тең, Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

4) Бөлінгіші 200-ге, бөлгіші 27-ге тең, Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

5) Бөлгіші 92-ге, бөлінгіші 65-ке тең, Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

6) Бөлінгіші 15-ке, бөлгіші 73-ке тең, Математика пәнінен методикалық материал Жай бөлшектер (5-сынып)

3-қатар дұрыс құрса, гүл шоғы бар сурет шығады

ІҮ. Қорытындылау:

Білім теңіз тәрізді тұңғиық, жұмбағы көп түбіне жетіп зерттеу үшін көп еңбек қажет, теңіз түбіндегі асыл тастар алу, теру көп тер төгуді қажет етсе, білім де дәл солай. Неғұрлым тереңдеп сүңгіген сайын ғылым қызығына бойлай бересің. Әр оқушыны осындай ғылым теңізінде жүзгізіп, білімнің асыл тастарын тергізетін кеме «Мектеп» болып табылады дей келіп 3-қатардың құрастырған гүл шоғын бүгінгі сабаққа жақсы қатысқанымыз үшін алған сыйлығымыз дей отырып, сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалап, сабағымды аяқтаймын.

Ү. Үйге тапсырма: № 369, 371.



© 2010-2022