- Преподавателю
- Математика
- Сабақ жоспары математика (6 сынып) Оң және теріс сандар. Координаталық түзу
Сабақ жоспары математика (6 сынып) Оң және теріс сандар. Координаталық түзу
Раздел | Математика |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Койшибаева Ш.А. |
Дата | 07.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән мұғалімі Ш.А.Койшибаева
Сыныбы:
6 «а, ә»
Пәні: математика
Күні: 16.10.2015ж.
Сабақ: № 40
Сабақтың тақырыбы
Оң және теріс сандар. Координаталық түзу
Сабақтың мақсаты
Оң және теріс сандарды координаталық сәуледе кескіндеу, математикалықсөйлеуге машықтану, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру
Сілтеме
Оқулық «Математика» 6 сынып, Т.А.Алдамұратова - Атамұра 2015ж
Сабақтың әдіс - тәсілдері
Диалогтық оқыту, Сыни тұрғыдан ойлау, Оқытуды бағалау(формативті), АКТ-ны пайдалану
Сабақтың типі
Топпен жұмыс, жұппен жұмыс
Түйінді идеялар
Оң және теріс сандарды координаталық түзуде кескіндей біледі
Күтілетін нәтиже
-
Оң және теріс санды жаза, оқи біледі;
-
Оң және теріс сандарды координаталық түзуде кескіндей біледі;
-
Қойылған сұраққа сыни ойлана алады;
-
Өз дәлелдемесін келтіре алады;
-
Өзіне және топқа деген жауапкершілігі жоғары;
-
Топ ережесіне бағынады;
-
Өзгенің пікірін тыңдай алады;
-
Қалыптасқан білімдерін көрсетеді;
-
Өз-өзін және бір-бірлерін бағалай біледі.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
1. Ұйымдастыру
(3 мин)
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып, оқушыларды сандар бойынша топқа бөлу
Оқушылар 5 топқа бөлініп отырады
2. Үй тапсырмасы
(3 мин)
Үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру
№ 293, № 294, № 296
№293 А В С O D E
-5 - 4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
А(-4), В(-2,5), С(-1), D(2), Е(3).
№294
А(-5), В(-3,5), С(-2), D(3), Е(-4,5)
А Е В С D
-5 - 4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
№296
-
Байкал көлінің тереңдігі -1620 м.
-
Жер шарындағы ең биік нүкте - Гималай тауларындағы Джомолунгма (Эверест) шыңының биіктігі +8848 м.
-
Дүниежүзілік мұхиттың ең терең жері - Тынық мұхиттағы Мариан шұңғымасы, оның тереңдігі - 11 02 м.
-
Тянь-Шаньдағы Хантәңірі шыңының биіктігі + 6995 м.
Топтағы әр оқушы өзінің үй жұмысын тексереді
3. Білу
(5 мин)
«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар
-
Теріс сандар қандай таңбамен жазылады? Мысал келтіріңдер.
-
Оң сан мен теріс санды қалай ажыратамыз?
-
Қандай сан оң санға да, теріс санға да жатпайды?
-
Координаталық түзу дегеніміз не?
-
Бірлік кесінді дегеніміз не?
-
Оң бағыт және теріс бағыт қалай орналасады?
Оқушыларға сұрақ қою арқылы өткен сабақты қайталап еске түсіреді.
4. Түсіну
(10 мин)
«Аялдама» әдісі
1-топ . Бірлік кесінді ретінде 1 см кесіндіні алып, координаталық түзу сызыңдар. Оның бойынан А(-3,5); В( 3); С( 1,2); Е( -2) нүктелерін белгілеңдер.
2-топ. Бірлік кесінді ретінде 1 см кесіндіні алып, координаталық түзу сызыңдар. Оның бойынан А(-2,5); В( 2); С( 1,5); Е( -3,5) нүктелерін белгілеңдер.
3-топ. Бірлік кесінді ретінде 1 см кесіндіні алып, координаталық түзу сызыңдар. Оның бойынан А(-0,5); В( 1); С( 3,5); Е(-3) нүктелерін белгілеңдер.
4 топ. Бірлік кесінді ретінде 1 см кесіндіні алып, координаталық түзу сызыңдар. Оның бойынан А(-1,5); В( 2,5); С( 4,5); Е( -4) нүктелерін белгілеңдер.
5 топ. Бірлік кесінді ретінде 1 см кесіндіні алып, координаталық түзу сызыңдар. Оның бойынан А(-4,5); В( 4); С( 0,5); Е( -3,5) нүктелерін белгілеңдер.
Топпен жұмыс.
Әр топқа тапсырма беріледі, сол тапсырманы топ арасында талқылап, басқа топ оқушыларына түсіндіреді.
5. Қолдану
( 10мин)
«Жигсо» әдісі
1-топ № 297
2-топ № 299
3-топ № 303
4-топ №309 (1)
5 топ №309 (2)
1-топ № 297
А В С О Е F
-1 0 1
A(-1); B(-0.7); C(-0.3); O(0); D(0.1); E(0.5); F(0.8)
2-топ № 299
A B O C D
-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2
A(-5); B(-4); O(0); C(2) ; D(4)
3-топ № 303
П Р О Ц Е Н Т
-7 -4 0 2 5 7 9
П(-7), Р(-4), О(0), Ц(2), Е(5), Н(7), Т(9)
4-топ №309(1)
А В
-3 -2 -1 0 1 2 3
6 бірлік кесінді
5-топ №309(2)
А В
-4 -3 - 2 -1 0 1 2 3 4 5
9 бірлік кесінді
Топпен жұмыс
Әр топқа тапсырма беріледі, тапсырманы өзара талдап, тақтаға шығып түсіндіреді.
6. Талдау
(5 мин)
Жұппен жұмыс
№302
K F P N T
-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
; К(-2), ; ;
Оқушылар өзара жұптасып, есеп шығарады.
7.Жинақтау
(3 мин)
Мозайка әдісі
№298, 304. Шамаларды мағынасына қарай 0, оң немесе теріс санымен жазыңдар.
20 м биіктік +
16 м тереңдік -
5 ұпай ұтыс +
12 градус жылы +
Шығын 28 000 тг -
Кіріс 175 000 тг +
3 ұпай ұтылыс -
9 градус суық -
Су асты қайығы 500 м тереңдікте жүзіп жүр -
Олар ойынды 2 ұпай ұтыспен аяқтады +
Олар ойынды 1 ұпай ұтылыспен аяқтады -
Автобус аялдамада тоқтады 0
Автобус аялдамаға 30 м жетпей тоқтады -
Автобус аялдамадан 15 м өтіп(асып) барып тоқтады +
Әр топқа тапсырма беріледі, топ оқушылары 0, + және - таңбаларымен жазып шығу керек
8. Бағалау
(3 мин)
Бағалау парағы арқылы
9.Рефлексия
(2 мин
Смайлдар арқылы
Мен түсіндім Түсіндім, бірақ сұрақтарым бар Мен түсінбедім
10. Үйге
Тапсырма
(1 мин)
№307, № 310