План урока на тему: Правильный многогранник

Раздел Математика
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ДҰРЫС КӨПЖАҚТАР


Жаңылова Гүлазат Инабатқызы

Қазалы аграрлы - техникалық колледжінің бірінші санатты математика пәні оқытушысы

Сілтеме

Геометрия 11сынып «Мектеп» 2007 жыл

В. Гусев, Ж. Қайдасов, Ә. Қағазбаева

Сабақтың мақсаты

Студенттер дұрыс көпжақтардың атауларымен танысып, «Көпжақтар» тарауы бойынша білімдерін тереңдетіп, жинақтау, жүйелеу, логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Оқу нәтижесі

- құнды пікір айтуға, басқаның ойын сыйлауға үйренеді.

- топта диалогтік әңгіме дамиды.

- жеке, ұжымдық, жұптық, топтық жұмыс жасай отырып студенттер еркін ойлауға қалыптасады.

Туындайтын идеялар

Дұрыс көпжақтар, оның түрлерін ажырата білу, құрылымын үйрену, өмірмен байланыстарын іздеу.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі

Топтау стратегиясы, «SWOT талдау» әдісі, жұптық, топтық, ұжымдық әдістер

Пәнаралық байланыс

Тамақтандыруды ұйымдастыру

Қажетті құралдар

Оқулық, слайдтар, геометриялық денелер макеті, видеоролик, плакат, маркер, клей т.б.

Бағалау

САБАҚ БАРЫСЫ

ОҚЫТУШЫ ІС - ӘРЕКЕТІ


СТУДЕНТ

ІС - ӘРЕКЕТІ

Сәлемдесу.

1-2 минут

Топты 3- ке бөлу

Түгелдеу

Көңіл - күйлерін сұрау

Біріміз бәріміз үшін, бәріміз біріміз үшін

Үй тапсырмасы.

8 -10 минут

«Ой шақыру» кезеңі.

Топтау стратегиясы

Мұнда студенттің не білетінін анықтау мақсатында төмендегі жұмыс ұсынылады.

«Ойлан, жұптас, талда» әдісі

Мұнда топтарға тапсырмалар беріледі. Олар оны жеке, жұптасып, топтасып орындайды.

- ұжымдық жұмыс

студенттер бәрі бірге төмендегі тапсырманы топтастырады.

- жеке жұмыс

- жұптық жұмыс

- топтық жұмыс

Топтау стратегиясы

Ойлан, жұптас, талда

План урока на тему: Правильный многогранник

Жаңа материалды меңгерту.

13 - 15 минут

«Мағынаны тану» кезеңі:

План урока на тему: Правильный многогранникПлан урока на тему: Правильный многогранник

Куб (гексаэдр) Тетраэдр

Мұнда 3 топқа 3 геометриялық дене беріледі.

І топ - Октаэдр

ІІ топ - Додекаэдр

ІІІ топ - Икосаэдр

План урока на тему: Правильный многогранникПлан урока на тему: Правильный многогранник

Октаэдр

План урока на тему: Правильный многогранникПлан урока на тему: Правильный многогранник

Додекаэдр

План урока на тему: Правильный многогранникПлан урока на тему: Правильный многогранник

Икосаэдр


Сөздікпен жұмыс

Дұрыс көпжақ

Мағынасы

Жағы

Саны

Ж

Қ

Т

Гексаэдр

6 жақты

квадрат

6

12

8

Тетраэдр

4 жақты

үшбұрыш

4

6

4

Октаэдр

8 жақты

үшбұрыш

8

12

6

Икосаэдр

20 жақты

бесбұрыш

20

30

12

Додекаэдр

12 жақты

үшбұрыш

12

30

20

Кестеден не байқадық?

Эйлер теоремасы: Дөңес көпжақтың жақтарының санын Ж, қырларының санын Қ, төбелерінің санын Т деп белгілесек, онда

Ж+Т = Қ+2 болады.


Дұрыс пирамиданың атауларын студенттер хормен қайталайды.

Ұжымдық жұмыс



* Топтық жұмыс

Әр топ кітаптан өздері оқып, талдап, келесі топтарға түсіндіреді.






























Студенттер кестені толтырады және ортақ бір қорытынды шығарады.







Студенттер ұялы телефондары арқылы интернеттен «Л.Эйлер» туралы мәлімет қарайды, қысқаша айтып өтеді.

Білімді бекіту

10 - 12 минут

«Ой толғаныс» кезеңі

Студенттерге «Додекаэдр» мен «Икосаэдрдің» жасалу жолдарын бейнероликтен көрсету.

1- топ -Додекаэдр

2- топ - Икосаэдр

«Сәйкестендір» кестесі

План урока на тему: Правильный многогранник

2 топтың студенттері додекаэдр мен икосаэдрдің макетін жасайды





3- топ кесте толтырады.

Кері байланыс

2-3 минут

«SWOT талдау» әдісі

S

күшті жақтары

W

әлсіз жақтары

O

мүмкіндіктер

T

қорқыныштар

План урока на тему: Правильный многогранникПлан урока на тему: Правильный многогранникПлан урока на тему: Правильный многогранник

Берілген параққа студенттер талдау жасайды.





Студенттер сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы көрсетеді.

Үй тапсырмасын түсіндіру:

1 минут

§4. Дұрыс көпжақтар - 25-бет

Реферат: Л. Эйлер туралы

Додекаэдр мен Икосаэдрдің макетін жасап келу.

Дәптерлеріне тапсырманы жазып алады

Бағалау:

1-2 минут

Топты бағалау: шартты белгілер бойынша

Жеке студенттерді бағалау: стикерлер арқылы




© 2010-2022