Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

Раздел Математика
Класс 10 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ 18 Күні: 10 сынып алгебра және анализ бастамалары

Сабақтың тақырыбы: Функцияны зерттеу және оның графигін салу

Сабақтың мақсаты:
1. Функция, оның қасиеттері мен функцияны зерттеу және графигін салу тақырыптары бойынша оқушылардың білімін бекіту, бағалау;
2. Өтілген материалдарды практикалық сабақта тиімді қолдану арқылы оқушыларға функцияны зерттеу және оның графигін салу біліктері мен дағдыларын қалыптас тыру;
3. Оқушылардың функцияны зерттеу алгоритмінің әдіс - тәсілін жете меңгеруіне көмектесу.
Сабақтың типі: Бекіту және бағалау сабағы.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру

Амандасу, түгендеу, сабақтың мақсатын айтып өту
2. Үй тапсырмасын тексеру (дұрыс жауабы көрсетіледі) (2мин)

№40 (ә, б)
3. Математикалық диктант (5 мин)

1) жұп функцияның графигі (ордината) осіне симметриялы болады.

2) бүтін рационал функцияның анықталу облысы (барлық нақты сандар жиынына тең)

3) Анықталу облысынан алынған әрбір тәуелсіз айнымалыға сәйкес табылған функцияның мәндерін оның (мәндері жиыны) деп атайды.

4) Функция белгілі бір мән қабылдайтын тәуелсіз айнымалының нақты мәндер жиынын (функцияның анықталу облысы) деп атайды.

5) егер график координаталар бас нүктесіне қарағанда симметриялы болса, онда ол (тақ) функция болады

4. Ауызша график аркылы функцияны зерттеу («Еске түсіру» стратегиясы). (5 мин)

Слайд 4-13 «функцияны зерттеу»

5. Оқулықпен жұмыс («Миға шабуыл» стратегиясы). (10 мин)

«Қасиеттер» тобы № 42 (ә)

«Зерттеу» тобы №43 (б)

«Функция» тобы №44 (ә)

6. Алгебралық тренажер («Ой шақыру» стратегиясы ).

«Қасиеттер тобы»

Суретте y=f(x) функциясының графиктері берілген.

1. Жұп функцияның графигі қай суретте бейнеленген?
2. Тақ функцияның графигін тап.
3. Квадраттық функцияның графигін қай суреттен көріп тұрсың? 4. Тақ та, жұп та емес функцияның графигі қай суретте бейнеленген.

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

1-сурет 2-сурет 3-сурет 4-сурет

«Зерттеу тобы»

Суретте y=f(x) функциясының графигі берілген.

1. функцияның өсу, кему аралықтарын анықтаңдар.

2. функцияның максимум, минимум нүктелерін анықтаңдар.

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

«Функция» тобы

Суретте y=f(x) функциясының графиктері берілген

Берілген функцияның анықталу облысы неге тең?

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

7. Тесттік тапсырма

І нұсқа

1. Функцияның анықталу облысын табыңдар: Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

А. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)D. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

2. Егер Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) болса, Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)-ді табыңыз.

А)5 В)6 С)4 D)7

3. Функцияның анықталу облысын табыңыз: y=x2 - 3x + 2

A) x(-; 2) B) x(1; 2) C) R D) x(2; +)

4. Төмендегілердің қайсысы тақ функция?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) D)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

5. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) функциясы үшін нөлдерін анықтаңыз.

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) D) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

ІІ нұсқа

1. Функцияның анықталу облысын табыңдар

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

2. Егер Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) және Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) болса, онда Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) - тің мәні қандай?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) B)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

3. Функцияның мәндер жиынын табыңыз: y=cosx+1

A) [-1; 1] B)[0;1]) C) [-2;0] D) [0;2]

4. Төмендегі функциялардың қайсысы жұп?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

5. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) функциясы үшін нөлдерін анықтаңыз.

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

Дұрыс жауаптары:

1

2

3

4

5

І нұсқа

D

C

C

A

D

ІІ нұсқа

A

A

D

A


8. Үйге тапсырма: §4, №42 (б), №43(а,б) № №44 (а,б)

9. Қорытынды Рефлексия









Функция графиктерін салу әдістері мен тәсілдерін қайталау.


Функцияны зерттеу схемасы

  1. Функцияның анықталу облысы Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) және мәндерінің облысын Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) табу;

  2. Функцияның тақ жұптылығын анықтау.

  3. Координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін анықтау.

  4. Функцияның таңба тұрақтылық аралықтарын табу.

  5. Функцияның қандай аралықта өсетінін және қандай аралықта кемитінін анықтау.

  6. Фнкуцияның экстремум нүктелерін анықтау.

  7. Қосымша нүктелер беру.

Теориялық білімді еске түсіріп қайталау сұрақтарына тоқталып өтейік:
1. Функция дегеніміз не?
2. Функцияның анықталу облысы
3. Функцияның мәндер облысы
4. Анықталу облысын табу жолдары
5. Қандай функция жұп деп аталады?
6. Қандай функция тақ деп аталады?


3. анықталу облысын табыңыз: Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

A) x(-; -2) B) x(2; +) C) x0 D) x-2






№40

ӘСабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)) y=5x-2

1. D( f ) = R; E( f ) = R;

2. жұп та тақ та емес, себебі y(-x)=5(-x)-2=-5x-2

3. берілген функция периодты емес

4. Oy осі: x=0, y=Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) (0;-2)

Ox осі: y=0, 0=Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) 5x=2 x=Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) (Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып);0)

5. функция абсцисса осімен (Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып);0) нүстесінде қиылысады. Онда (Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)) интервалында f(x) < 0, ал (Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып); + ) интервалында f(x) > 0. Функция нақты сандар жиынында өседі. Экстремум нүктелері болмайды.

6. графигін саламыз

б) y=Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

1. D( f ) = (-∞;0) (0;∞) E( f ) = (-∞;0) (0;∞);

2. тақ , себебі y(-x)= Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

3. берілген функция периодты емес

4. Координаттар осімен қиылыспайды.

5. x < 0 болғанда y < 0 ; x > 0 болса, y > 0 болады, немесе x  (- ; 0)болса, онда y < 0 ,ал x  (2; + ) болса, онда y > 0 болады. (- ; 0) және (0; + ) аралықтарда функцияның графигі кемімелі. Экстремум нүктелері болмайды.

6. графигін саламыз

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)







«Қасиеттер тобы»

Суретте y=f(x) функциясының графиктері берілген.

1. Жұп функцияның графигі қай суретте бейнеленген?
2. Тақ функцияның графигін тап.
3. Квадраттық функцияның графигін қай суреттен көріп тұрсың? 4. Тақ та, жұп та емес функцияның графигі қай суретте бейнеленген.

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

1-сурет 2-сурет 3-сурет 4-сурет

«Зерттеу тобы»

Суретте y=f(x) функциясының графигі берілген.

1. функцияның өсу, кему аралықтарын анықтаңдар.

2. функцияның максимум, минимум нүктелерін анықтаңдар.

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

«Функция» тобы

Суретте y=f(x) функциясының графиктері берілген Берілген функцияның анықталу облысы неге тең?

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

І нұсқа

1. Функцияның анықталу облысын табыңдар: Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

А. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)D. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

2. Егер Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) болса, Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)-ді табыңыз.

А)5 В)6 С)4 D)7

3. Функцияның анықталу облысын табыңыз: y=x2 - 3x + 2

A) x(-; 2) B) x(1; 2) C) R D) x(2; +)

4. Төмендегілердің қайсысы тақ функция?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) D)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

5. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) функциясы үшін нөлдерін анықтаңыз.

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) D) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

ІІ нұсқа

1. Функцияның анықталу облысын табыңдар

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

2. Егер Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) және Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) болса, онда Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) - тің мәні қандай?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) B)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

3. Функцияның мәндер жиынын табыңыз: y=cosx+1

A) [-1; 1] B)[0;1]) C) [-2;0] D) [0;2]

4. Төмендегі функциялардың қайсысы жұп?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

5. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) функциясы үшін нөлдерін анықтаңыз.

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

І нұсқа

1. Функцияның анықталу облысын табыңдар: Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

А. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)D. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

2. Егер Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) болса, Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)-ді табыңыз.

А)5 В)6 С)4 D)7

3. Функцияның анықталу облысын табыңыз: y=x2 - 3x + 2

A) x(-; 2) B) x(1; 2) C) R D) x(2; +)

4. Төмендегілердің қайсысы тақ функция?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) D)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

5. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) функциясы үшін нөлдерін анықтаңыз.

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) D) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

ІІ нұсқа

1. Функцияның анықталу облысын табыңдар

Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

2. Егер Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) және Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) болса, онда Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) - тің мәні қандай?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) B)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

3. Функцияның мәндер жиынын табыңыз: y=cosx+1

A) [-1; 1] B)[0;1]) C) [-2;0] D) [0;2]

4. Төмендегі функциялардың қайсысы жұп?

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д)Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)

5. Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) функциясы үшін нөлдерін анықтаңыз.

А) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) В) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) С) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып) Д) Сабақ жоспары Функцияны зерттеу (10 сынып)














«Қасиеттер» тобы










«Функция» тобы


© 2010-2022