АШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУ

Раздел Математика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

АШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУАШЫҚ САБАҚ ОНДЫҚ БӨЛШЕКТЕРДІ КӨБЕЙТУОндық бөлшектерді көбейту

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: ондық бөлшектерге, оларды қосып, азайтуға, натурал сандарға көбейтуге есептер шығаруды үйрету, білімді тиянақтау. Ондық бөлшектерді көбейту ережелерін үйрету.

Тәрбиелілігі: Сабақ барысында оқушыларды отан сүйгіштікке, достыққа, жауапкершілікке баулу.

Дамытушылығы: ауызша, жазбаша тез есептеуге дағдыландыру, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Типі: жаңа сабақ.

Түрі: жарыс сабақ.

Әдіс-тәсілі: практикалық.

Көрнекілік: сурет, үлестірмелі көрнекілік тапсырмалар, сызбалар.

Пән аралық байланыс: әдебиет, тарих.

Сабақ барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа дайындығы, оқу-құралдарының түгелдігін қадағалау

  2. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада сұрақтар жазылып, ілініп тұрады. Бұл сұрақтарға оқушылар біртіндеп жауап береді.

  1. Процентті ондық бөлшектерге айналдыру

  2. Үтірдің қандай қасиеттері бар?

  3. Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеміз?

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру: кестедегі мақалдың екінші жартысын табу керек.

  1. Отан ...................... жау алмас

  2. Отанды сүю .............. оттан да ыстық

  3. Еңбек етсең ерінбей ............. отбасынан басталады

  4. Досы көпті .............. тояды қарның тілінбей

Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек. Шыққан нәтижені көбейткіштердің екеуінде үтірден кейін неше ондық таңба тұрса, көбейтіндіде сонша ондық таңбаны оң жақтан үтірмен айырып бөлу керек.

Мысалы:

6.738×4.3=28.9734 7.322.820.496 13.1×2.1=27.51

х

7.

3

2

4.

3

5

8

5

6

1

4

6

4

2

0.

4

9

6



х

6.

7

3

8

4.

3

2

0

2

1

4

2

6

9

5

2

2

8,

9

7

3

4

х

1

3.

1

2.

1

1

3

1

2

6

2

2

7.

5

1


Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001 көбейту үшін осы бөлшектегі үтірді, үлестер разрядында неше ноль болса, сонша таңбаға солға қарай жылжыту керек.

Мысалы: 12,32×0,1=1,232

12,32×0,01=0,1232

12,32×0,001=0,01232

Тақырыпты біріктіру мақсатында төмендегі ойын элементтерін пайдаланып есептер шығарамыз.

  1. «Кім болам?» тақтада түрлі мамандық иелерінің суреттері ілулі. Әр оқушы өзіне ұнайтын мамандықтың иесін таңдап, соның артындағы есептерді шығарады.

  2. «Ақтөс үйшігі»

  • Қандай жануарларды білесіңдер?

  • Итке ат қояйық

  • Ақтөс өз үйін сала алмай далада жаурап жүргендіктен біз оған өз үйшігін салуға көмектесеміз. Ит жеті қазынаның бірі. Ит - адамның бірінші досы. Сондықтан біз оған өз достығымызды көрсетуіміз керек. Бұл есеп арқылы оқушыларды достыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелейміз.


  1. 8,431×0,2=1,6862

5



6,25×3,3=20,625

40,08×320,1=25,608

36,613×0,8=5,2904

224,25×0,5=12,125

12,371×0,3=0,7113

Логикалық есептер

  1. Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда үш танысы қарсы шықты. Қанша адам қалаға барды?

Жауабы: 1 адам

  1. Ағасы інісінен 5 жас үлкен, неше жылдан кейін ағасы інісінен 7 жас үлкен болады?

Жауабы: ешқашан

  1. 26892375 санын оқы

  2. Математикалық үлкен сан (шексіздік)

  3. Сандық мақал-мәтелдер айтқызу

  • Жаздың бір күні, қыстың мың күні

  • Ағайын алтау, ана біреу

  • Мың қосшыға, бір басшы

  • Ер қаруы, бес қару

  • Ер кезегі үшке дейін

  • Бас екеу болмай, мал екеу болмайды

Тақырыпты бекіту үшін: «Арифметикалық домино»

250ː10=25×0,1=2,5=2,5×100=250

Сабақты қорыту

  1. Өтілген тақырыптан қандай сұрақтарың бар?

  2. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай көбейтеді екенбіз?

Үй тапсырмасы беріліп, балалардың білімі бағаланады.

© 2010-2022