- Преподавателю
- Математика
- Сабақтың тақырыбы: Жүйріктен жүйрік озар
Сабақтың тақырыбы: Жүйріктен жүйрік озар
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Жумаканова Ш.Х. |
Дата | 07.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақ тақырыбы: Жүйріктен жүйрік озар
Сабақ мақсаты: оқушылардың логикалық ой-өрісін, шығармашылық қабілеттерін дамытып, математика пәніне қызығушылықтарын арттыру; оқушыларды жарысуға, ұйымшылдықпен жұмыс жасауға, әр ісіне жауапкершілікпен қарауға үйрену;
Сабақ көрнекілігі: слайд, үлестірмелі карталар, бағалау парағы.
Сабақ жоспары:
І. Таныстыру
ІІ. Викториналық сұрақтар
ІІІ. Математикалық терминдер
ІҮ. Математика мақал-мәтелде
Ү. Тапқыр болсаң, тауып көр
ҮІ. Жанкүйерлерге тапсырма
ҮІІ. «Зейінді геометр»
Сабақ барысы:
Ғылымдардың патшасы атанғансың,
Евклид, Фалес, Пифагордан бата алғансың.
Төзбейтін өтірікке, жалғандыққа,
Жасықтан емессің сен, қаталдансың.
Ақыл - ойды тәртіпке келтіретін,
Нағыз пән - математика атанғансың, - дей келе сайысымызды бастайық.
Алдымен ойыншының білімін дұрыс бағалау үшін әділқазы алқасын сайлап алайық.
-
________________________________________________
-
________________________________________________
-
________________________________________________
І. Таныстыру. Топтар өздерін, эмблемасымен таныстырады.
ІІ. Викториналық сұрақтар:
1-топқа:
-
Бүтінді 4-ке бөлгендегі бір үлес қалай аталады? / ¼ бөлік/
-
Үшбұрыш төбесінен қарсы қабырғасының ортасына жүргізілген кесінді
/ медиана/
-
Екі өрнектің кубтарының қосындысы / осы өрнектердің қосындысын олардың айырмасының толымсыз квадратына көбейткенге тең/
-
Сыбайлас бұрыштардың қосындысы / 1800/
-
Төртбұрыштың қандай түрлері бар?
-
Стол беті төртбұрышты, оның бір бұрышын кесіп алсақ, неше бұрышы қалады? / 5/
-
Қандай санның кез келген дәрежесі сол санның өзіне тең?
-
Жарты қарбыз 20 теңге, бүтін қарбыз қанша тұрады? /40/
2-топқа:
-
Қатар тұрған 3 санның қосындысы да, көбейтіндісі де 6-ға тең. Бұл қандай сандар? /1, 2, 3/
-
Санның жүзден бір бөлігі / процент/
-
Барлық қабырғасы тең төртбұрыш / квадрат/
-
75 % санның қандай бөлігі? / 3/4 /
-
Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда тағы 4 бала жолықты. Мектепке неше бала барады? / 5/
-
Квадрат түбірді түрлендірудің неше тәсілі бар? / 3/
-
Үшбұрыштың бір ішкі бұрышына сыбайлас бұрыш / сыртқы/
-
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы / осы өрнектердің айырмасы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең/
ІІІ. Математикалық терминдер:
Бұл сайыстың шарты бойынша әр топқа бір әріп беріледі. 2 минутта берілген әріптерден басталатын математикалық терминдерді жазу керек. Әр терминге 1 ұпайдан беріледі.
ІҮ. Математика мақал-мәтелде:
Біздің келесі кезеңіміз «Математика мақал-мәтелде» деп аталады. Мұнда мен мақал-мәтелдің басын айтамын, сіздер жалғасын табу керек.
1-топқа:
-
Бір тал кессең, ..../он тал ек/
-
Алтау ала болса, ауыздағы кетеді ... /төртеу түгел болса, төбедегі келеді/
-
Досыңды үш күн сынама, ..../үш жыл сына/
-
Білгенің бір тоғыз, ... /білмегенің тоқсан тоғыз/
-
Бір кісі қазған құдықтан, .../мың кісі су ішеді/
-
Ұлға отыз үйден, .../қызға қырық үйден тыю/
2-топқа:
-
Білекті бірді жығады, .../білімді мыңды жығады/
-
Екі жақсы қас болмас, .../екі жаман дос болмас/
-
Бір түйір дәнде .../бір тамшы тер бар/
-
Бес бармақ жиылса, ..../жұдырық болады/
-
Алты аға бірігіп әке болмас, ..../жеті жеңге бірігіп ана болмас/
-
Алдыңа бір қарасаң, .../артыңа он қара/.
Ү. Тапқыр болсаң, тауып көр:
Тапсырма сары және қызыл жұлдызша артында жасырылған. 10 ұпаймен бағаланады.
1-тапсырма: Сұрақ белгісінің орнында қандай сан тұрады?
8 6 5
4 6 5 12 15 9
(4*6)/8=2 (5*12)/6=10 (15*9)/5=27
2-тапсырма: Сұрақ белгісінің орнында қандай сан тұрады?
14 5 12 3 17 9
10 6 5
(14-5)*10=90 (12-3)*6=54 (17-9)*5=40
ҮІ. Жанкүйерлерге тапсырма
3 стақан және ақ парақ беріледі. Сол заттарды пайдаланып 2 стақанның үстіне 3-ші стақанды бір-біріне тимейтиндей етіп орналастыру қажет.
ҮІІ. «Зейінді геометр» сайысында екі топқа төмендегідей 2 фигура беріледі. Осы фигураларды бір ғана түзу бойымен бір ақ рет қиып, шаршы құрастыру керек.
Қорытынды: әділқазыларға сөз беріліп, жеңімпаз топ анықталады.
Сонымен, бүгінгі сайысымыз өз мәресіне жетті.