• Преподавателю
  • Математика
  • Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Раздел Математика
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Айша бибі атындағы негізгі орта мектеп






Оқу ісі меңгерушісі: Қ.Алиев





Ашық сабақ тақырыбы:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық

тепе-теңдіктерді қолдану

Пәні: математика

Класы: 9-«А»

Пән мұғалімі: Халметов Адилжан






2015 оқу жылы

Алгебра- 9 сынып

5.02.2015ж.


Тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану


Сабақтың ақпараттық картасы:

Мақсаты:

1) Білімділік: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру жайлы алған білімдері мен біліктерін жүйелеп жалпылау.

2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын , шығармашылық және стандарттан тыс ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.

3) Тәрбиелік : Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын, коммуникативтік құзырлықтарын қалыптастыру.

Типі: Жалпылау сабағы

Сабақ түрі: жаттықтыру- практикум

Әдісі: ізденушілік, зерттеу, практикалық, және өзіндік жұмыс

Бақылау түрі; өзіндік және өзара, мұғалім тұрғысынан бақылау

Көрнекі құрал: Слайдтар,формулалар

Сабақтың құрылымы:

І. Ұйымдастыру кезеңі- 3мин

ІІ. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қажетті анықтамалар мен формулаларды қолданудағы білім мен біліктің практикада қажеттілігін сезіну, сабақтың тақырыбы, мақсаты, міндеттерімен таныстыру. Сабақта одан әрі жұмыс істеудегі оқушылардың белсенділіктерін арттыру

ІІІ. Берілетін тапсырмаларды орындауда мазмұны мен жүйенің бірізділігі

ІV. Мұғалімнің бақылауымен өзіндік жеке тапсырмаларды орындатуы- тест/

V. Орындалған тапсырмаларды жалпылау және жүйелеу

VІ. Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру

Резерв тапсырмалары

Сабақтың моделі/барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Уақыт аралығы

  • Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік

ІІ. Сәлеметсіздерме!

550, 75, 70, 20, 15, жылдар сөйлейді

1 тапсырма :

Оң және сол бөліктерде тұрған тұжырымдарды сәйкестендіріп бағыт арқылы анықтама шығатындай етіп қосыңдар.


Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының синусы деп

Внүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды


Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының косинусы деп

В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды

В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының тангенсі деп

В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының котангенсі деп

Жауап:

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының синусы деп

В нүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының косинусы деп

В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының тангенсі деп

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының котангенсі деп

1-сұрақ :

Градустық өлшемде берілген бұрышты радиандық, ал радиандық өлшемде берілген бұрышты градустық өлшемге айналдыру формуласын атаңдар.?

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

ЖРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануауап: Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану -градустық өлшем , а-радиандық өлшем


Негізгі тригонометриялық теңбе- теңдіктерді жалғастырыңыздар :

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Жауап:

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану1+Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану1

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

V. Орындалған тапсырмаларды жүйелеу

Мұғалім :Оқушылар, мұндай тест тапсырмаларын орындау барысында тек анықтамалар мен тригонометриялық функциялардың таңбасын ғана емес, өрнектерді ықшамдауда формулаларды да білуді талап етеді . Мұндағы 4 есепті мен көрсеткен әдіспен есептесеңдер уақыт үнемдеуге көмектеседі. Ал 2-ші тапсырманы орындағанда кестедегі мәндерді есте сақтау үшін өзіміздің алақанымызды пайдалансақ болады.

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану



Синусты табу ережесін қарастырайық. - Үлкен бармақ пен ең кіші саусақтың қиылысуында Ай ортасы бар. Саусақтарды кеңірек айқара ашу керек. . Егер саусақтарды Ай ортасы шығатын сәулелер десек, онда кішкентай саусақтың бағыты 00 береді.

№0 мен №1 арасы 300 , №0 мен №2 арасы 450 ,№0 мен №3 арасы 600 №0 мен №4 арасы 900

Саусақтарды нөмірлесек,

1) №0 сәйкесінше 00

2) №1 сәйкесінше 300

3) №2 сәйкесінше 450

4) №3 сәйкесінше 600

5) №4 сәйкесінше 900

Мына формуланы есте сақтау керек: Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану , мұндағы n- саусақ нөмірі.

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануSin 450 =№2/2 =Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану, ал косинусты табу үшін кері нөмірлейміз.

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану


Жаттығулар кезеңі

1 есеп

Өрнекті ықшамдаңдар:

1) Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Жауабы:

1) Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану=

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

4 есеп

Өрнекті ықшамдаңдар

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Жауабы:

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Оқулықпен жұмыс:

434

435

436

437

Нечта учбурчак ва туртбурчак бор?

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануРазработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Тест

Тапсырмалар

Жауаптар

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

1

800 бұрыш қай ширекке тиісті

А) I B)II C)III D)IV

2

Cos 600 -ң мәнін табыңдар

А) Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану B)Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану C)Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану D)Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

3

Сандардың қайсысы нөлден кіші

А) sin1500B)cos 1200 C) sin 600 D)cos 500

4

-240 бұрыш қай ширекте тиісті

А) I B)II C)III D)IV

5

Өрнекті ықшамдаңдар

Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

А) Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану B)0 C) Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану D) 2

6

Cos 450 -ң мәнін табыңдар

А) Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану B)Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану C)Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану D)Разработка по алгебру на тему Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Үйге тапсырма № 438 - 439

Сабақ аяқталды! Сау болыңыздар!

© 2010-2022