Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Сабақтың мақсаты: а) Білімділік:  Бұл тақырыпты игере отырып,  арифметикалық прогрессияның   алғашқы  n  мүшесінің  қосындысын  формуласын  қолдану арқылы есептер шығара  білу. ә)  Дамутышылық:  Белсенділікті  көтеруге,  ойлау  қабілетін  арттыруға,   тез  шешім қабылдауға,  қиялын  дамыту. б) Тәрбиелік:  Оқушылардың  білімге  деген қызығушылығын  арттыруға,  өздігінен жеке  және шығармашылықпен  жұмыс   істеуге  тәрбиелеу. Сабақтың  түрі:  Аралас  сабақ Сабақтың  әдісі: Ойлау  технологиясын қолдану Сабақтың  типі:  Жаңа  білімді меңгерту,  білімділік  пен дағдыны жетілдіру. Көрнекілігі:   Сөзжұмбақтар  шешу, таблица, нақыл сөздер Сабақ   барысы: І.  Ұйымдастыру  кезеңі а)  Оқушылардың сабаққа  қатысуын  тексеру ІІ.Үйге  берілген    тапсырманы  тексеру а) Үйге  берілген    есепті   тексеру. ІІІ. Психологиялық  сәт: Топтарға  бөлу:  «Арифметика»  тобы,  «Прогрессия»  тобы.  Топ  жетекшілерін  тағайындау.  Бүгінгі  сабақты  түсіндіру өз  қолдарында. Мен  сендерге  сәттілік  тілеймін!
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы

Сабақтың мақсаты: а) Білімділік: Бұл тақырыпты игере отырып, арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын формуласын қолдану арқылы есептер шығара білу.

ә) Дамутышылық: Белсенділікті көтеруге, ойлау қабілетін арттыруға, тез шешім қабылдауға, қиялын дамыту.

б) Тәрбиелік: Оқушылардың білімге деген қызығушылығын арттыруға, өздігінен жеке және шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Ойлау технологиясын қолдану

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту, білімділік пен дағдыны жетілдіру.

Көрнекілігі: Сөзжұмбақтар шешу, таблица, нақыл сөздер

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

а) Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру

ІІ.Үйге берілген тапсырманы тексеру

а) Үйге берілген есепті тексеру.

ІІІ. Психологиялық сәт:

Топтарға бөлу: «Арифметика» тобы, «Прогрессия» тобы. Топ жетекшілерін тағайындау. Бүгінгі сабақты түсіндіру өз қолдарында. Мен сендерге сәттілік тілеймін!

IV. «Қызығушылықты ояту» - сөзжұмбақтар.







1.Қиылыспайтын түзулер. (параллель)

2.Геометриялық фигуралардың қасиетін зерттейтін ғылым (геометрия)

3.Өзара тең бұрышар (вертикаль)

4.Алгебралық философия, геометрия, тригонометрия салалары бойынша ірі жаңалықтар ашқан ғалым (Әл - Фараби)

5.Бірмүшенің алгебралық қосындысын (көпмүше)

6.Жазықтықта берілген нүктеден бірдей қашықтықта орналасқан нүктелер жиыны (шеңбер)

7.Нәрселерді санау үшін қолданылатын сандар (натурал)

8.Сандар тізбегінің бір тәсілі (графиктік)

9.Ақиқатты дәлелдеусіз қабылдайтын сөйлем (аксиома)

10.y=x2 функциясының графигі (парабола)







1. Бұл теорема геометриялық маңызы теоремаларының бірі. (Пифагор)

2. Барлық қабырғалары тең параллелограмм (Ромб)

3. Сандық мәнімен қатар бағытымен де сипатталатын шама (Вектор)

4. xy=R теңдеуінің графигі (Гипербола)

5. Трапецияның параллель қабырғалары (Табандары)

6. Дәлеледеуді қажет ететін тұжырым (Теорема)

7. Нүктелердің ара қашықтығын өзгертпейтін түрлендіру қалай аталады? (Қозғалыс)

8. Есеп шартындағы тәуелділікті пайдаланып, белгісіз шаманы табу қалай аталады? (есепті шешу)

9. Іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы (косинус)

10.Ұзындық, аудан, көлем, масса және т.с.с шамалар өздерінің сан мәндерімен анықталады. Мұндай шамалар қалай аталады? (скаляр)

Жаңа сабақ өту:

1+2+3+...+48+49+50

50+49+48+...+3+2+1

1+2+3+...+48+49+50 = (51·50) :2 = 1275

Sn = a1+a2+a3+…+an

Sn = an+an-1+an-2+…+a1

Sn = Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

n = Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)



2 Sn = (a1+an) Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Sn = Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Теорема: Арифметикалық прогрессияның алғашқы мүшесінің қосындысы шеткі n мүшелерінің қосындысының жартысы барлық мүшелер санына көбейткенге тең болады.

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

1.Мысал: Бер: Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

т/к: Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Шешуі: Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

a20Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)1+2,5 (20-1) =1+2,5Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Жауабы: 495

VI. Оқулықпен жұмыс

№185. Бер: 103;101; ...

т/к: а)Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Шешуі: а) d=a2-a1=101-103= -2

a8=103+7 (-2)=103-14 =89

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)Жауабы: 89; 768

ә) Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық прогрессиялық алғашқы мүшесінің қосындысы (ашық сабақ)Жауабы: -101; 103

VII. «Нақыл сөздер»

1. Математика бүкіл ғалымдардың ішінде айрықша қадір-құрметке бөленген; мұның бірден бір себебі оның қағидаларының абсолют ақиқаттығымен даусыздығына жатыр. Эйнштейн .А

2. Математика адамдардың білімге құмарлығын қанағаттандыратын,..., кәсібін жеңілдететін және еңбегін оңайлататын аса қуатты өнертабыс болып табылады. Декарт.Р

VIIІ. Логикалық есептер.

1.Бір топ бала келе жатыр екен. Алдарынан бір топ есек шығыпты. Балалар екеулеп мінсе, бір есек артылып қалады. Біреулеп мінсе, бір бала артылып қалады. Сонда қанша бала, қанша есек болғаны? ( төрт бала, үш есек)

2. Көшеде екі әкесі, екі баласы, және атасы немересімен қыдырып жүр. Көшеде неше адам жүр? (үш адам)

3. Айдынның Асқардан бойы ұзын, бірақ Жанаттан кіші. Кім ұзын? (Жанат)

4. Бөлмедегі әр бұрышта бір мысықтан отырса, бөлмеде неше мысық бар?

(4 мысық)

5. Үстелде 3 стакан сүт бар. Алмас 1 стакан сүтті ішіп қойды. Үстелде неше стакан бар? (3)

6. Алманың жартысы неге ұқсайды? (өзінің жартысына)

ІХ. Рефлекция:

1. Бүгінгі сабақ ұнады ма?

2. Теориялық білімдеріңді практикада қолдана алдым деп ойлайсыңдар ма?

3. Өтілген формулалар неге керек?

4. Бір-біріңнің қандай жетістіктеріңді көрдіңдер?

Х. Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау.

ХІ. Үйге тапсырма: §11 №186

© 2010-2022