- Преподавателю
- Математика
- Ирационал теңдеулер және олардың жүйесін шешу
Ирационал теңдеулер және олардың жүйесін шешу
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Касиманова Б.Г. |
Дата | 23.12.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Иррационал теңдеулер және олардың жүйесін шешу
Сабақтың мақсаты:
-
Ирационал теңдеулерді және олардың жүйесін шешудағдыларын бекіту.
-
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
-
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Бекіту
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, есеп шығару.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1.Үй есебінің орындалуын тексеру
ІІІ. Есептер шығару.
Ауызша:1.Келесі теңдеулердің қайсысы иррационал теңдеулер:
а) х+ =2; б)х=11+х; в) у+=2; г) =3; д) -3у=4; Ж:а,в,г
2. Функциялардың анықталу облысын табыңдар:
а) у=; б) у= +; в) у= +;
Жазбаша:
Ι нұсқа
ΙΙ нұсқа
Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
1.
а. (36;4), ә. (4;36), б. (32;6), в. (40;8), е. (30;2),
2.
а. (10;2), (2;10), ә. (11;5), (5;11), б. (9;4), (4;9), в. (12;3), (3;12), е. (9;3), (3;9)
3.
а. (9;25), ә. (25;9), б. (24;8), в. (22;10), е. (25;12),
4.
а. (80;15), ә. (82;17), б. (84;12), в. (81;12), е. (81;16)
5.
А. (1;8) , ә. (7;2), б. (8;5), в. (8;1), е. (9;3)
Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
1.
А. (5;4), ә. (4;4)б. (3;5), в. (4;5), е. (3;6)
2.
А. (25;9), ә. (22;10), б. (25;8), в. (23;11), е. (9;25)
3.
А. (4;7), (7;4), ә. (3;8), (8;3), б. (1;10), (10;1), в. (2;9), (9;2), е. (1;9), (9;1)
4.
А. (15;3), ә. (18;2), б. (16;4), в. (17;5), е. (16;6)
5.
А. (83;18), ә. (82;17),б. (80;15), в. (81;16), е. (16;81)
Жауабы: (81;16)
1
2
3
4
5
Ι нұсқа
а
б
ә
е
в
ΙΙ нұсқа
ә
а
е
б
в
ІV. Үй жұмысы.
І тарау, § 8, №125, №126, №127 тест жинағы 2010ж
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
-
«Дәреже және түбір. Дәрежелік функция» тарауы бойынша білімдерін, біліктерін және есептер шығару дағдыларын бекіту.
-
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
-
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Қайталау
Сабақтың әдісі:Еесеп шығару.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгелдеу.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1.Үй есебінің орындалуын тексеру
2.Тарауды қайталау сұрақтары:
-
а санының n-ші дәрежелі түбірі деп қандай түбірді айтамыз?.
-
Түбірдің негізгі қасиеттерін тұжырымда
-
Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін тұжырымда
-
Иррационал көрсеткішті дәреже деп қанда йдәрежені айтады?
-
Иррационал теңдеу деп қандай теңдеуді айтамыз?
-
Иррационал теңдеуді шешудің жалпы әдісін тұжырымда
-
Иррационал теңдеулер жүйесінің анықтамасын тұжырымда?
-
Иррационал теңсіздіктер деп қандай теңсіздіктерді айтамыз?
ІІІ. Есептер шығару.
1. Өрнекті ықшамдаңыз:
А) ә)б) г)
2. Қысқартыңыз:
А) ә) б) в)
-
Өрнектің мәнін табыңыз:
А) ә) б)
Қорытынды
VІІ. Үй жұмысы.
2тарау, §5-11, 86-87 беттегі есеп №1-10