- Преподавателю
- Математика
- Рационал өрнектерді түрлендіру (7 сынып)
Рационал өрнектерді түрлендіру (7 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 7 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Мамбекова Г.Т. |
Дата | 13.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Мамбекова Гүлбаршын Тұтқабайқызы ШҚО Үржар ауданы Мақаншы ауылы «Сейфуллин атындағы орта мектеп - бақша» КММ математика пәні мұғалімі
«Рационал өрнектерді түрлендіру» тақырыбын қайталау
Оқушыларға тиянақты білім беру - ұстаздардың алдында тұрған басты міндет. Оқушылардың алған білімдерін пысықтау, логикалық ойлау қабілетін дамыту мақсатында - сабақты қайталау түрінде өткізген тиімді. 7 сыныпта «Рационал өрнектерді түрлендіру» тақырыбына қайталау сабағын өткіздім. Өйткені есептеу барысында қысқаша көбейту формулаларын қолдана отырып, математикалық тілде ауызша есептер, ойындар арқылы оқушылардың білімін, ой - өрісін дамытуда қайталау сабақтарының алатын орны ерекше.
Сабақтың тақырыбы: Рационал өрнектерді түрлендіруді қайталау.
Сабақтың мақсаты:
1. Рационал өрнектерді түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларын қолдана білу дағдыларын қалыптастыру.
2. Оқушылардың ой - өрістерін кеңейту, математикалық тілі және логикалық ойлау қабіллетін дамыту;
3.Оқушыларды адамгершілікке, ұжымшылдыққа, бірін - бірі сыйлауға, білім алуға бәсекелестікке баулу.
Сабақтың түрі: білімдерін талдап қорыту және жүйгег келтіру сабағы.
Сабақтың типі: қайталау
Көрнекілігі: таблицалар, тест есептері, формулалар жазылған карточкалар, бағалау парағы.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Сынып 3 топқа бөлінген (әр топта 7 оқушыдан) . сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
-
Жалпы тарау бойынша қайталау.
Формулаларды білеміз бе? Тақтада жабылған карточкалар ілінген. Оқушы карточканы таңдап алып, формуланы әрі қарай жалғастырып жазып көрсетеді. Карточкалар мына түрде жазылған.
a3 +b3
3
3
2
2
a3 -b3
-
Деңгейлік тапсырмаларды орындау. Қай топ 5 минутта қанша тапсырма орындайтындығын анықтау. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, өрнектерді түрлендіріңдер.
А тобы
-
x2 -y2
-
25-a2
-
16+8a+*
В тобы
-
(5a-2b)2
-
622-62*46+232
-
(3x-4)2-36
C тобы
-
X6-64
-
49 a2b2-1
-
25x2 -(5x-y2-1)2
Бұл тапсырмалар плакатқа жазылып, тақтаға ілінеді.
III . Оқулықпен жұмыс. Әр топ келесі топтан қалаған оқушыларын тақтаға шығарып және бағалау парағында бағалап отырады. №490, 491, 492
IV. «Кім қырағы» сайысы. 30 секунд. Төмендегі сөздерді көрген соң есте қалғанын жазу.
-
Шеңбер
Математика
Перпендикуляр
Теңдеу
Компьютер
Радиус
Периметр
Мектеп
градус
Сан
Өрнек
Формула
Топ
Бөлшек
Көбейту
Түзу
V . Тест тапсырмаларын орындау (ауызша). Плакатқа жазылып, тақтаға ілінеді.
-
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар: 12x2y-6x
-
2x(6xy-3); B) 6x(2xy-1); C) 6(2xy-x); D) 3x2y(4x-2)
-
Көбейткішке жіктеңдер: 4a2+4a+1
-
(2a-1)2; b) (4a-1)2; c) (2a+1)2 ; d) (2a-1)(2a+1)
-
Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар : x3y2+x2y3
-
x3y2(1+y); b) x2y2 (x-y); c) xy (x2 y -xy); d) x2y2 (x+y);
-
Көбейткішке жіктеңдер: 16x 2 +8x+1
-
(4x+1)2 ; b) (2x+2)2 c) (4x-1)2 ; d) (1-4x)2
-
Топтау тәсілі арқылы көбейткішке жіктеңдер: 7b +bx - xa-7a
-
(b+a)(x-7); b) (b+a)(7-x); c) (b-a)(7+x); d) (b-a)(7-x)
-
Бөлшекті қысқартыңдар:
А) 20 b) 22 c) 35 d) 32
VI . Сабақтың қорытындысы
Бағалау кестесі бойынша оқушылардың бағасын шығару
-
Оқушының аты -жөні
Формуланы жалғатыру
Деңгейлік тапсырма
№490
№491
№492
-
«Кім қырағы»
Ауызша тест
Қорытынды баға
VII. Үйге тапсырма: тақырыптарды қайталау. №494,№496