Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

«Жай  бөлшектерге амалдар  қолдану»  тақырыбына                 «Білім талдау » атты топтық зерттеу сабағы, 5-сынып Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға жай бөлшек туралы ұғымды меңгерту. Жай бөлшектерге амалдар қолдана білуді меңгерту және есептеуде қолдана білуге қалыптастыру . 2.  Оқушылардың іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін, білімдерін дамыту. 3. Оқушыларды шыдамдылыққа,ұйымшылдыққа, сыйластыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: қайталау, білім талдау сабағы Сабақтың көрнекілігі: үлестірм...
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

«Жай бөлшектерге амалдар қолдану» тақырыбына

«Білім талдау » атты топтық зерттеу сабағы, 5-сынып

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға жай бөлшек туралы ұғымды меңгерту.

Жай бөлшектерге амалдар қолдана білуді меңгерту және есептеуде қолдана білуге қалыптастыру .

2. Оқушылардың іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін, білімдерін дамыту.

3. Оқушыларды шыдамдылыққа,ұйымшылдыққа, сыйластыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау, білім талдау сабағы

Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі карточкалар, кестелер

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру.

2. Сабақ жоспарымен таныстыру.

3. Ой -толғау сағаты (сұрақ-жауап)

4. «Біліміңді тексер» (оқулықпен жұмыс)

6. «Кім жүйрік» (тест)

7. «Дарындылар-дарабоздар» оқушылар шығармашылығы

8. Қорытындылау.

I. «Ой -толғау» сағаты Сабақты сұрақ-жауап түрінде бастау.

  • Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?

  • Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?

  • Қандай сан аралас сан деп аталады?

  • Жай бөлшектерді қосу және азайту.

  • Жай бөлшектерді көбейту және бөлу.

II . «Біліміңді тексер» (оқулықпен жұмыс)

1) № 909

1. Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) = Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) 3. Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) =Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

2. Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) = Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) 4. Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) : Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) =Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

№911

2) I- х

II - 4х шешуі: х + 4х =Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) ; 5х = Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) ; х =Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып): 5; х =Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

3) Дамыту есептері:

Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)= Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) =

: Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) = + Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) =

-- Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) = =

III. «Кім жүйрік»

«Түймедақ» гүлін жинау

№917. 1) 3 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)= Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) . 2) 1 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)= Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) .

3) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)= Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)= Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

№ 919. Р = 4а ; 4 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) 3 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) =14.

6. 4 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) : Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) = Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

7. Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)Ә) (тест)

I нұсқа

1. Амалды орында: 6Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) + 3Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

А. 9Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып); Ә. 9Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып); Б. 9Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) ; В. 9Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) .

2. Теңдеуді шеш: у + 3Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)= 5Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) .

А. 2Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) ; Ә. 2Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) ; Б. 2Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) ; В. 9Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) .

3. Үшбұрыштың қабырғалары Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) см Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) см және Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) см. Периметрін тап.

А.Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ә.Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Б. 1Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) см; В) 1Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) см.

4. Бөлуді орында: Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

А) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ә) 3; Б) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) В) 4Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

5. Амалдарды орында: 9Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

А) 3Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ә) 25Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Б) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) В) 1Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

II нұсқа

1. Бөлшектерді алдын ала қысқартып, амалдарды орында: Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

А) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып); Ә) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып); Б) 1Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып); В) 1Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып).

2. Өрнектің мәнін тап:

2 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) а - 1 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) мұндағы а = Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып).

А) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып); Ә) 1 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып); Б) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып); В) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып).

3. Бөлуді орында: Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

А) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ә) 3; Б) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) В) 4Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

4. Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) бөлігі 60 - қа тең санды тап.

А) 100; Ә) 36; Б) 10; В) 25.

5. Амалдарды орында: 9Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

А) 3Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Ә) 25Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) Б) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) В) 13Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)

IV. «Дарындылар-дарабоздар» оқушылар шығармашылығы

1) Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) 3 + 1 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып) = 4 Ашық сабақ Жай бөлшек (5 сынып)


+

2) Кәзіргі жай бөлшектерді белгілеу VIII ғасырда үндістанда қабылданған.

Бөлшектің аламы мен бөлімін бөліп тұратын бөлшек сызығын грек математиктері Александриялық Герон және Диофант пайдаланды. Кейінірек араб ғалымы әл-Хассара,Италия математигі Лизанский еңбектерінде кездесті.

3. Грек ғалымы Архимедтің еңбегінде алымы мен бөлімі кез-келген натурал сандар болатын бөлшектің жалпы түрі кездеседі. Ежелгі гректер іс жүзінде жай бөлшектерге барлық амалды қолдана білген.Сызықшамен жазу тек 1202 жылы Италия ғалымы Фибоначчидің «Абак кітабы » атты шығармасында енгізілген.

4. Ұзақ уақыт бойы бөлшектерді сандар деп атамаған. Бұларды «сынық сандар» деп атаған. Тек XVIII ғасырда ғана бөлшектерді сан ретінде қабылдай бастады. Бұған ағылшын ғалымы Ньютонның 1707 жылы жарық көрген «Жалпыға бірдей математика» атты кітабы ықпал жасады.

V. Қорытынды. Бағалау. Үй тапсырмасы № 913, 915, 916 .

© 2010-2022