Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосуМатематика 5-класс-Жай бөлшектерді қосу

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу.

Сабақтың мақсаты: Жай бөлшектерді қосуға үйрету.

  • Жай бөлшектерді қосу ережесімен таныстыру.

  • бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп қоса білуге үйрету,өз бетімен жұмыс жасауға, өзін-өзі бағалауға баулу.

  • оқушыларды өз ойларын ашық айтуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді оқып-үйрену.

Сабақтың типі: дәстүрден тыс

Сабақтың әдісі: ой-қозғау, түсіндірмелі, практикалық.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд.

Сабақтың барысы :

І.Ұйымдастыру. Оқушыларды түгендеу, құрал жабдықтарының дайындығын тексеру. «Сырлы әлем кітабы» атты кітаппен оқып танысатындықтарын айту. (Кітап сегіз беттен тұрады, сабақтың тақырыбы айтылмайды әзірше жұмбақ, кейіннен тақырыпты оқушылардың өздері ашады.)

1-бет. «Жұмбақ» тарауға назар аударту.

2-бет. «Сен білесің бе?» сұраққа-жауап.

3-бет. «Нақты жауап, сапалы шешім». Үй жұмысын тексеру мақсатында өткен тақырып бойынша сұрақ-жауап.

4-бет. «Сыр сандық» Жаңа сабақты түсіндіру.

5-бет. «Зейіні өте жақсы». Өзіндік жұмыс №1, №2.

6-бет. «Білім құмарлар». Бекіту.

7-бет. «Өзіңді таны». Бағалау.

8-бет. «Ой толғау». Қорытындылау.

-Оқушылар бүгін біздер «Сырлы әлем кітабы» деп аталатын кітаппен оқып танысамыз. Ендеше кітабымыздың бірінші бетін ашайық.

1-бет. «Жұмбақ».

Алымынан және бөлімінен тұратын сан не деп аталады? (Бөлшек)

Яғни, біздер «Жай бөлшектер» тарауын оқып жатырмыз. Рим жазушысы Цицерон «Бөлшекті білмейінше, математиканы білемін деп ешкім айта алмайды» деген екен. Ендеше бөлшек туралы не білеміз, соны тексерейік.

2-бет. «Сен білесің бе?» Өткенге шолу

Бөліндіні бөлшек түрінде жазыңдар:

Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

Бөлшектің алымын, бөлімін ата.

Қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс бөлшек?

3-бет. «Нақты жауап, сапалы шешім»

1. Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңдер:

Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосужәне Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу; Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосужәне Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу; Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосужәне Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу;

2. Бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеңдер: бірлік кесінді ретінде дәптердің 10 тор көзін алыңдар.

Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу, Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

4-бет. «Сыр сандық» Жаңа сабақ түсіндіру.

1-тапсырма. Бір оқушыға дөңгелектің Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосубөлігін көк түспен, Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосубөлігін

қызыл түспен бояту керек. Барлық боялған бөлігін табу керек.

Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

Біздер бөлшектерге қандай амал қолдандық? Қосу

Демек, бүгінгі тақырыбымыз «Жай бөлшектерді қосу» деп аталады.

І. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды қарастырайық:

1-мысал: Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу, қысқаша Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

Оқушылар өз бетінше мысалға қарап, ереже қорытуы керек:

Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда, олардың алымдарын қосып, алым етіп, ал бөлім етіп бөлімінің өзін қалдыру керек.

Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

Олай болса бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуға

5-бет. «Зейіні өте жақсы»№1 өзіндік жұмыс

1. Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

2. Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

3. Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

4. Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

-Бір-бірлеріңмен дәптерлеріңді ауыстырып, тексеріңдер дұрыс жауабы тақтада берілді.

Сонымен қатар, жай бөлшектерді координаталық сәуледе қосуды қарастырайық.

Бірлік кесінді ретінде дәптердің 7 тор көзін алып,Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосубөлшеген салыңдар, оған жалғастырып Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосубөлшегін салыңдар.

А

0 1

Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

Қосындының мәні А нүктесінің координатасына тең: А(Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу)

ІІ. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосуды қарастырайық. Ол үшін:

2-мысал: Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу, қысқаша Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

3-мысал: Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін: бөлімдері әртүрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесі бойынша қосу амалын орындау керек.

5-бет. «Зейіні өте жақсы» Өзіндік жұмыс №2.

1. Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

2. Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

3. Математикадан ашық сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді қосу

6-бет. «Білім құмарлар» Бекіту тапсырмалары

Кітаппен жұмыс. №608(1,2,5,6), №611(1,2,3), №617(1,2,3).

7-бет. «Өзіңді таны» Бағалау. Бағалау картасы бойынша жүзеге асады.

Үйге тапсырма: №610,№609,№612.

8-бет «Ой толғау» Қорытындылау. Не білдік?

Орыстың ұлы математигі Л. Ф. Магницкий:

«Бүтінге келсең жұлынып,

Алдыңа еш жан салмасаң.

Бөлшекке келсең бұғынып,

Жауабын таба алмасаң,

Есепке мықты демелік,

Бөлшекке көңіл бөлейік» - деп бүтін сандарға амалдар қолдануды жақсы білсең де, бөлшек сандарға амалдар қолдануды білмесең онда есепке мықтымын деп айтпа деген екен. Ендеше бөлшектерді мұқият меңгерейік.


© 2010-2022