Рационал сандарға амалдар қолдану

Пәні: математика 6 сыныпСабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік тапсырмалар. Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушылардың рационал сандарға амалдар қолдану жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бағалау.Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту.Тәрбиелілік: оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке, еңбек ете білуге тәрбиелеу.Сабақтың түрі: бекіту сабағыСабақтың әдісі: жеке жұмыс, топтық жұмыс.Сабақтың көрнекілігі: интеракти...
Раздел Математика
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: математика 6 сынып

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану, деңгейлік

тапсырмалар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың рационал сандарға амалдар қолдану жөніндегі білімдерін тиянақтау, толықтыру және бағалау.

Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке, еңбек ете білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың әдісі: жеке жұмыс, топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, таратпа материалдар.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту)

Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз - «қайталау- оқу анасы» деген қағидаға сүйене отырып, алған білімдерімізді есеп шығаруда пайдалана алу.

2. Үй жұмысын тексеру. (тақта арқылы) №579

1) 0,5 *Рационал сандарға амалдар қолдану = - 6,5 Жауабы : х = 4; х = 1.

2) | 9 - 4х| : 8 + 0,875 =1 Жауабы: х = 2; х = 2,5.

3) 6,8 : | 5х -24| + 2,3 = 4 Жауабы: х = 4,85; х = 4,75.
4) | 4х - 9| * 2,6 + 3,8 = 22 Жауабы: х = 4; х = 0,5

Кім ойшыл?

1. Жұлдызшаларды тиісті "+" немесе "-" таңбасымен ауыстырыңдар:

* 18 + (*5)= -23

*4 · (*12)= 48

*51,5 + (*51,5)=0

*18,4 + (*5.9)=-12,5

3. Қайталау сұрақтары

«Жауабын тап» ойынын ойнаймыз.

1. Санақ басынан санды кескіндейтін нүктеге дейін қашықтық ____

(санның модулі) деп аталады.

2. Кез келген теріс сан нөлден _____ (кіші).

3. Екі теріс санның қайсысының модулі үлкен болса, сол сан _____ (кіші).

4. -25 пен -18-дің қосындысының модулі неге тең? (-43)

5. -4 · (-8,5) көбейтіндісін есепте. (34)

6. -0,25х=5 теңдеуін шеш. (х=-20)

7. -4·38,7 · (-2,5) тиімді тәсілмен есепте. (387)

8. -8+х+(-22) өрнегін ықщамда.(-30+х)

(интерактивті тақтада жауаптарды жылжыту арқылы тексеріледі)

- Таңбалар ережесін жаз


Кім жылдам?

Деңгейлік тапсырмалар

деңгей

есептер

1 топ

2 топ

3 топ

А

№581

2) (0,25-1): (-5)

4) 1,4:(-7)+(- 0,8)

6) 5,6:(-4)+0,4

№582

2) -6(1,5+а)

4) Рационал сандарға амалдар қолдану

6) Рационал сандарға амалдар қолдану

В

№586

1)Рационал сандарға амалдар қолдану

2)Рационал сандарға амалдар қолдану

3) Рационал сандарға амалдар қолдану:Рационал сандарға амалдар қолдану

С

№592

2)Рационал сандарға амалдар қолдану

3) Рационал сандарға амалдар қолдану

4) Рационал сандарға амалдар қолдану

Рационал сандарға амалдар қолдану

Жауаптары интерактивті тақтада біртіндеп ашу арқылы тексеріледі.

Графикалық диктант және тест жұмысы

(Оқушылардың жартысы графикалық диктантты, жартысы тест жұмысын орындайды)

Тест жұмысы.

Қосуды орында:-11,6+(-4,8)

А/15,9 В/ -7,1 С/-16,4 Д/ 7,1

Азайтуды орында: -4,7-(-3,1)

А/ -1,6 В/ 7,8 С. 1,6 Д/ -7,8

Амалды орында: -5*0,3

А/ -1,5 В/ -0,15 С/ 15 Д/ 1,5

Амалды орында: -1,2/(-4)

А/ -3 В/ 0,3 С/ 3 Д/ -0,3

Теңдеуді шеш: -5/а=-10

А/ 2 В/ -2 С/ 0,5 Д/ -0,5

Қарама -қарсы сандардың қосындысы ... тең:
А/ 0 В) 1 С/ -1 Д/ -2
7. Теңдеудің түбірін көрсет: |х|+1=4
А/ -5; 5; В/ -3; 3; С/ -3 Д/ 6; -6
8. -(-(-(-74))) неге тең?
А/ -74; В/ 74; С/ 0 Д/ -47
9. -30; 0,2; -9; -0,8 сандарының қайсысының модулі үлкен?
А/ 0,2; В/ -9; С/-30 Д/-0,8
10. -20; 0,4: -7,4 ; -2 сандарының қайсысының модулі кіші?
А/ -20; В/ 0,4; С/ -7,4 Д/ -2

11.Жұлдызшаның орнына теңдік тура болатындай, таңбаны қой:

-(*5) = - 5 *(- 3,9) = 3,9

* (+0,2) = - 0,2 - (*0,75) = 0,75

12. Марат ойлаған санын - 7-ге көбейтіп, нәтижесіне 15,7 санын қосқанда қосынды -11,6-ға тең болды. Марат қандай сан ойлады?

Жауаптары интерактивті тақтада біртіндеп ашу арқылы тексеріледі.

7. Оқушыларды бағалау.

Бағалау парағы:

р/с

Аты-жөні

Үй тапсырмасы

Кім ойшыл?

Кім жылдам?

Оқулықпен жұмыс

Тест

Қорытынды баға

1


2


3




7. Үйге тапсырма: № 581 (тақ) № 582 (тақ); №586 (1).

Бүгінгі сабағымызды қорытындылайық. Натурал сан, бүтін сан, рационал сандарды Эйлер - Венн дөңгелектерімен көрсетейік. Рационал сандарды оқып-үйрену қажет пе? Өмірде кездесетін мысалдарға назар аударайық. (сурет бойынша)





















«№5 Күршім орта мектебі» КММ



ТАҚЫРЫБЫ: «Рационал сандарға амалдар қолдану»

6 сынып

Бегешова А.М.







2014-2015 оқу жылы

© 2010-2022