Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Раздел Математика
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: «Функцияның өсу және кему белгілері» тақырыбы бойынша есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушылардың «Функцияның өсу және кему белгілері» және туынды тақырыптары бойынша алған білімдерін қайталау арқылы, терең меңгеруіне; ақпараттық және коммуникативтік құзіреттілік тұрғысынан жетілуіне ықпал ету;

  2. Дамытушылық: Оқушылардың тақырып бойынша жаттығуларды орындау шеберлігін, машығын, әдет, дағды, іскерлігін жетілдіру; біліктіліктерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: Ұлттық сана сезімі оянған, рухани ойлау дәрежесі биік, еңбекқор, іскер, білімді және білімін пайдалана білетін, бүгінгіні түсінетін, кешегіні білетін, алдына мақсат қойып, оған жетер жол таба білетін ұрпақ тәрбиелеу. Қазақстан мемлекеті туралы айта отырып оқушылардың патроиоттық сезімдерін қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Жаттығу және тәжірибелік сабақ

Сабақтың типі: Жарыс сабақ

Оқытудың әдістері: Сұрақ-жауап, деңгейлеп дамыта оқыту, ойын технологиясы элементтері.

Оқытудың формасы: Топтық жұмыс

Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, тарих, география, саясат

Сабақтың көрнекілігі: 1. Презентация-слайд

2. Дидактикалық материалдар

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

а) Сәлемдесу;

ә) Сабаққа келмеген оқушыларды анықтау;

б) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

в) Сынып бөлмесінің дайындығын тексеру;

г) Рефлексия. «Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар.

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару


ІІ. Оқушыларды сабаққа әзірлеу

а) Топқа бөлу

«Функцияның қандай белгілері бар?» деген сұрақ қою арқылы екі топқа ат беріледі.

Функцияның белгілері

І топ ІІ топ

Өсу белгісі Кему белгісі

«Өсу белгісі» және «Кему белгісі» топтары өзара жарысқа түседі. Мұғалімнің алдына топтардың аты жазылған екі қорапша қойылады. Топ мүшесінің әрбір дұрыс жауабы үшін қорапшаға жұлдызша салынып отырады. Сабақ соңында жұлдызшаларды санау арқылы топтың жинаған ұпай саны анықталады.

ә) Топтардың «Алтын ережесімен» таныстыру

  1. Ұран «Кемедегінің жаны бір».

  2. Бағалау топбасшысы арқылы жүргізіледі.

  3. Топтағы барлық оқушы сабаққа атсалысу керек.

б) Сабақтың мақсатын айқындау

Мұғалім оқушыларға бүгінгі сабақта «Функцияның өсу және кему белгілері» мен туынды тақырыптары бойынша есептер шығаратының айта отырып мынадай әрекеттерді орындайды:

- оқушыларға сабақтың мақсатын қойғызады;

- оқушының жауабына толықтырады;

- осы мақсатқа жетудің міндеттерімен таныстырады:

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

в) сабаққа кіріспе

Мұғалім оқушыларға мынадай сұрақтар қоя отырып, сабақты бастайды: «Алдымызда қандай ұлы мереке келе жатыр? Қазақстан жылдан жылға өркендеп өсіп, дамуда. Жетістіктерінің саны күн санап артуда. Биылғы жылы Қазақстан қандай үлкен жетістіктерге жетті? Бүгінгі сабақта Қазақстанның тағы да бір үлкен жетістігін сөз етеміз. Олай болса іске кірісейік»

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау жүргізу

а) Үй тапсырмасының дәптерде орындалуын тексеру.

ә) Кез келген f(x) функциясының туындысының көмегімен өсу және кему аралықтарын анықтау алгоритмін айту.

1-тапсырма. «Қазақстанның биік белесі». Берілген сұрақтарға ауызша жауап беріп, жауабын төмендегі торкөзге жазайық.

  1. Функцияның мәндер жиыны қандай әріппен белгіленеді? (Е)

  2. Белгісіз шаманы қай әріппен белгілейді? (Х)

  3. Төртбұрыштың барлық қабырғаларының ұзындықтарының қосындысы не деп аталады және қай әріппен белгіленеді? (Р)

  4. Координаталар басы қандай әріппен белгіленеді? (О)

  5. Бос орынға тиісті санды жазыңыз. Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

  6. Бос орынға тиісті санды жазыңыз. Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Жауап парағы

Е

Х

Р

О

-

20

17

2-тапсырма. «ЕХРО-2017». ЕХРО-2017 туралы мәліметті толық оқығың келсе, әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, жауабын тиісті орынға қояды.

EXPO-2017

Expo (Экспо) - дүниежүзілік көрме. Ол техникалық, технологиялық табыстарды көрсетуге арналған халықаралық көрме

Экспо 2017 - 2017 жылдың 10 шілдесінен бастап 10 қыркүйегіне дейін Қазақстанның елордасы Астана қаласында Халықаралық көрмелер бюросымен (ХКБ) ұйымдастырылатын Халықаралық көрме.

І топ Функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Сұрақ. Бөлшектің бөлімі қандай сан?

ІІ топ. Функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Сұрақ. Анықталу облысын аралықтарға бөліп тұрған сан?

б) Блиц - сұрақтар. Бұл тапсырма «Көрме тақырыбы» деп аталады. Оқушылар сұраққа дұрыс жауап берген сайын «ЕХРО-2017» көрмесіне Қазақстанның ұсынған тақырыбының әріптері біртіндеп кестеге жазылып отырады,

  1. Тұрақты санның туындысы С/=

  2. x/=

  3. (xn)/=

  4. Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

  5. Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

  6. Екі функцияның қосындысының, айырмасының туындысы (±)/=

  7. (sinx)/=

  8. (cosx)/=

  9. (tgx)/=

  10. (ctgx)/=

  11. Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы (uv)/=

  12. Екі функцияның бөліндісінің туындысы Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Сұрақ №

1

2

3

4

5

6

7


8

9

10

11

12

Көрме тақырыбы

Б

О

Л

А

Ш

А

Қ


Қ

У

А

Т

Ы

ІV. Есептер шығару (23 мин)

1-тапсырма. Жарқын жеңіс. Оқушыларға мынандай мәлімет беріледі:

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Қазақстанның жинаған дауысын есептеп табу бірінші топқа, Бельгияның жинаған дауысын есептеп табу екінші топқа беріледі.

І топ

Бос орынға тиісті санды жазыңдар: (__х2+7)/=206х

ІІ топ

Бос орынға тиісті санды жазыңдар: (__х3+21)/=132х2

2-тапсырма. Көрме логотипі.

Көрме логотипінің суретін әр топтағы оқушылар санына сәйкес келетіндей етіп нөмірлеген қағаздармен жауып қоямыз.

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Оқушыларға жеке-жеке карточкаға жазылған тапсырма беріледі. Карточка нөмірленген болуы керек. Ал әр тапсырманы мұғалім өзіне алдын ала шығарып, жауаптарын дайындап алу керек (тексеру кезінде уақыт үнемдеу үшін). Оқушы тапсырманы орындап жауабын айтады. Мұғалім өзіндегі жауаппен салыстырып, дұрыс болса карточка нөміріне сәйкес санды ашады. Осылайша логотиптің суреті оқушыларға ашылады.

Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығу.

3-тапсырма. Көрме тарихы және болашағы.

Тақтаға Лондондағы Хрустальды сарайдың, Эйфель мұнарасының және Астанадағы болашақ көрме қалашығының суреттері ілінеді. Бұл 3 суретті үш есеп жазылған қағазбен жасырып қоямыз. Оқушылар есепті шығарған кезде ғана сол есептің астында жасырылған суретті ашамыз.

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

Болашақ көрме қалашығы

№263 №264

І топ а І топ ә

ІІ топ ә ІІ топ в

№263

А) Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару


Ә) Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

264

Ә) Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

В) Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

V. Бағалау

а) Оқушыларды бағалау. Топ басшылары оқушыларды бағалайды. Басқа оқушылар және мұғалімдер тарапынан бағаның әділдігі талданады.

ә)Топтарды бағалау. Қорапшаға жинаған жұлдызшалар саны есептелінеді. Жұлдызша саны көп топ жеңіске жетеді.

VІ. Үйге тапсырма

№259, 265(а,ә) тапсырмалар.

Қосымша тест кітабынан тақырыпқа сәйкес есептерді орындау

VІІ. Қорытындылау

а) Оқушылар сабақты өздері қорытады.

ә)Рефлексия. «Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар.

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару


























1-тапсырма. «Қазақстанның биік белесі». Берілген сұрақтарға ауызша жауап беріп, жауабын төмендегі торкөзге жазыңдар.

1.Функцияның мәндер жиыны қандай әріппен белгіленеді?

2.Белгісіз шаманы қай әріппен белгілейді?

3.Төртбұрыштың барлық қабырғаларының ұзындықтарының қосындысы не деп аталады және қай әріппен белгіленеді?

4.Координаталар басы қандай әріппен белгіленеді?

5.Бос орынға тиісті санда жазыңыз. Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

6. Бос орынға тиісті санды жазыңыз. Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару


Жауап парағы





-






1-тапсырма. «Қазақстанның биік белесі». Берілген сұрақтарға ауызша жауап беріп, жауабын төмендегі торкөзге жазыңдар.

1.Функцияның мәндер жиыны қандай әріппен белгіленеді?

2.Белгісіз шаманы қай әріппен белгілейді?

3.Төртбұрыштың барлық қабырғаларының ұзындықтарының қосындысы не деп аталады және қай әріппен белгіленеді?

4.Координаталар басы қандай әріппен белгіленеді?

5.Бос орынға тиісті санды жазыңыз. Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару

6. Бос орынға тиісті санды жазыңыз. Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару


Жауап парағы





-




І топ

Қазақстанның жинаған дауысын есептеп табу үшін,бос орынға тиісті санды жазыңдар: (__х2+7)/=206х

ІІ топ

Бельгияның жинаған дауысын есептеп табу үшін, бос орынға тиісті санды жазыңдар: (__х3+21)/=132х2


І топ

Қазақстанның жинаған дауысын есептеп табу үшін,бос орынға тиісті санды жазыңдар: (__х2+7)/=206х

ІІ топ

Бельгияның жинаған дауысын есептеп табу үшін, бос орынға тиісті санды жазыңдар: (__х3+21)/=132х2


2-тапсырма. «ЕХРО-2017». ЕХРО-2017 туралы мәліметті толық оқығың келсе, әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, жауабын тиісті орынға қояды.



І топ Функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару




Сұрақ. Бөлшектің бөлімі қандай сан?






2-тапсырма. «ЕХРО-2017». ЕХРО-2017 туралы мәліметті толық оқығың келсе, әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, жауабын тиісті орынға қояды.


ІІ топ. Функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару



Сұрақ. Анықталу облысын аралықтарға бөліп тұрған сан?




2-тапсырма. «ЕХРО-2017». ЕХРО-2017 туралы мәліметті толық оқығың келсе, әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, жауабын тиісті орынға қояды.



І топ Функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару




Сұрақ. Бөлшектің бөлімі қандай сан?







2-тапсырма. «ЕХРО-2017». ЕХРО-2017 туралы мәліметті толық оқығың келсе, әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап, жауабын тиісті орынға қояды.


ІІ топ. Функцияның өсу және кему аралықтарын табыңдар

Алгебра және анализ бастамалары. Функцияның өсу және кему белгілеріне есептер шығару



Сұрақ. Анықталу облысын аралықтарға бөліп тұрған сан?




© 2010-2022